metro.cz

Ztratíme Merkelovou

  18:00
Rok 2021 přinese výměnu na americkém i německém „trůnu“ a snad i olympiádu.
Angela Merkelová | foto: Profimedia.cz

Covid-19 je pořád hlavním hybatelem. Jenže zatímco u nás v Česku máme očkování ještě v plenkách, v nepatrně méně lidnatém Izraeli (8,8 milionu obyvatel) vakcína proniká do těl 150 tisíc občanů denně. Podle brazilského epidemiologa Osmara Neta je přitom právě proočkování 60 až 70 procent populace klíčové pro to, aby pandemie skutečně odezněla.

Účinky koronaviru jsou přitom ohromující i v té nejvyšší politice – podle řady politických komentátorů včetně Tuckera Carlsona z americké TV Fox News se covid „postaral“ o první letošní významnou změnu ve světovém dění.

Rozdělená Amerika

„Bez covidu-19 by nebyla krize, bez ekonomické krize by se nemobilizovaly miliony voličů proti prezidentu Trumpovi v listopadovém klání s Joem Bidenem,“ uvádí komentátor Carlson. Spojené státy tak čeká první rok pod taktovkou Joea Bidena, jenž nastoupí 20. ledna. Přes jeho proklamovanou snahu spojit rozdělenou zemi se zdá, že Ameriku čeká další rok nesmiřitelných kulturních válek. Znepřátelené strany se silně polarizovaly, stejně tak veřejná debata v uzavřených názorových bublinách.

Střetávání supervelmocí

Hlavním rivalem USA dál zůstane Čína, která postupuje se stále větší vehemencí při potírání hongkongských demonstrantů i při sporech se sousedy v Jihočínském moři. Čína si připomene v červenci 100. výročí založení komunistické strany, aniž otevře svobodnou debatu o své minulosti. Obě supervelmoci budou zřejmě pokračovat v obchodních sporech. Biden sice kritizoval Trumpovo zavádění cel, nezdá se ale, že by se je chystal brzy rušit.

Výměna stráží

Evropská sedmadvacítka chce mít naočkovanou většinu obyvatel do léta. V případě, že vakcína opravdu zafunguje, měl by se svět začít vracet ve druhé polovině roku do normálního života.

Kdo po Merkelové

Nejpravděpodobnější termín německých voleb do spolkového sněmu je 26. září.

  • Nejvážnějšími kandidáty z CDU, politické strany Merkelové, jsou někdejší europoslanec Friedrich Merz a bývalý ministr životního prostředí Norbert Röttgen. 
  • Z rivalské strany SPD je hlavním adeptem vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz. 

Ruku v ruce s tím půjde oživování ekonomiky. Nejvíce postižené země EU, zejména Španělsko a Itálie, začnou čerpat peníze ze společného záchranného fondu. Nizozemsko, jež stojí včele kritiků tohoto zadlužování, přitom v březnu čekají volby. Německo, které se za něj naopak postavilo, hlasuje o příštím parlamentu koncem září. Už teď je jisté, že po dlouhých 16 letech se rozloučí se svým úřadem kancléřka Angela Merkelová. Svůj odchod předem avizovala.

Británie bude sledovat starosti Unie zpovzdálí, víc ji budou zajímat skotské snahy o osamostatnění.

Odložené události

Pokud se v nadcházejících měsících situace ohledně pandemie výrazně zlepší, v japonském Tokiu se v červenci odehrají první odložené olympijské hry v novodobých dějinách.

Měly by se i uskutečnit premiéry některých letošních filmů a odsunuté koncerty hudebních hvězd. V říjnu začne v Dubaji světová výstava Expo 2020, kterou bude poprvé hostit země z Blízkého východu.

Autor: David Halatka Metro.cz
zpět na článek