metro.cz

Místo Carminy Burany diriguje skladové zásoby potravin

  5:00
Špičkové hudebníky můžete vídat jako kurýry s potravinami nového projektu Přivezemenákup.cz.
Nákup vám přiveze hudebník.

Nákup vám přiveze hudebník. | foto: Archiv Přivezemenákup.czMetro.cz

Loni touto dobou jste mohli i v deníku Metro číst pozvánku na velkolepé vizuální představení díla Carmina Burana. To se chystal uvést šéfdirigent Bohemian Symphony Orchestra Prague Martin Šanda. Kvůli situaci je musel dvakrát odložit a nikdo neví, kdy je bude moct uvést. On ale, jak sám říká, pořád musí něco dělat, navíc nechtěl nechat bez příjmů lidi, kteří s ním normálně objedou přes 200 vystoupení ročně a doprovází taková jména, jakými jsou Vanessa Mae, José Carreras či slavné metalové kapely v symfonických aranžích.

Se společníkem Františkem Zemjánkem tedy založil projekt Přivezemenákup.cz, tedy rozvážkovou službu potravin, a hudebníky zaměstnává jako kurýry. „Máme morální vztah a odpovědnost k lidem, kteří s námi léta dělali. Spousta muzikantů, hlavně v klasice, je na volné noze a ti zůstali opravdu bez práce,“ vypráví Šanda. „Nechtěli jsme sedět s rukama v klíně a čekat, co nám kdo dá,“ doplňuje.

Bohemian Symphony Orchestra Prague

Využijí všechno

„Přemýšleli jsme, co má v současné době smysl, kde je poptávka a kde bude uplatnění,“ vysvětluje, proč zvolili zrovna on-line samoobsluhu. „Navíc tím můžeme pomoct i tomu, aby obchody nebyly přeplněné lidmi,“ dodává. Zatím mají tři svoje vozy, ale až se firma rozjede, počítají s tím, že by alespoň jednotliví hudebníci, osvětlovači či zvukaři využili své vozy, které nyní bez využití stojí. „Než abychom si my brali další leasing, ať si radši oni u nás vydělají na ten, který už na svém autě mají,“ vypráví vize Martin Šanda a dodává, že i tašky s logem dali orazítkovat jedné své zaměstnankyni místo profesionálního nátisku. „Holky z produkce zase teď neřeší, kdo pojede kam hrát, ale kam s nákupem,“ usmívá se.

Martin Šanda

Nabídka na e-shopu je kompletní včetně masa, uzenin či sýrů. „Mnohé zboží bereme přímo od výrobců, což se projevuje i na ceně,“ dodává a konkretizuje, že rozvoz po Praze stojí 69 korun, nicméně třeba drogerii či trvanlivé potraviny mohou poslat kamkoli po České republice.

Valentynský dárek

S blížícím se svátkem zamilovaných vymysleli i speciální dárkové koše. „Přišlo nám ale, že bychom pak vyloučili ty, kteří jsou třeba singl. Takže jsme udělali i dárkové balíčky pro jednoho a psa či kočku,“ vypráví se smíchem Šanda. A na otázku, jestli když mi nákup poveze špičkový hudebník nebo zpěvák, mohl by k tomu přidat kousek ze své produkce, odpovídá: „Normálně to nejde, hudebním nástrojům by nedělaly změny teplot a vlhko dobře, ale na Valentýna přemýšlíme, že by zpěváci jako bonus mohli zazpívat,“ dodává k objednávkám.

Firmu si chtějí nechat, i až se situace vrátí k normálu. Vzhledem k její nepřehlednosti nikdo neví, kdy to bude. Běžné hraní a celosvětové cestování optimisti odhadují na rok 2022, ale spíš to vypadá až na rok 2024.

Autor: Iveta Benáková Metro.cz
zpět na článek