metro.cz

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

  15:05
Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.

Další 1 fotografie v galerii
Tereza Chvalová | foto: Metro.cz

Vedoucí Aranžérie Tereza Chvalová hovořila pro deník Metro třeba o tom, co všechno můžete v Aranžérii zakoupit nebo jaké workshopy zde nabízejí.

Jak byste představili Aranžérii? Jaká je vaše hlavní náplň?
V Aranžérii pracují nejen květinářky a květináři s epilepsií, ale i jejich blízcí, hlavně maminky dětí s epilepsií, a také další kolegové či spolupracovníci bez ohledu na rozlišování jejich diagnóz, stavu či věku. Naši zaměstnanci jsou mezi sebou záměrně propojováni a lidé s epilepsií tak nejsou izolováni od ostatních. Všichni plují na jedné lodi. Nejsme byznys jako každý jiný. Sami zaměstnanci se podílejí na tom, jak celá dílna funguje, což dává jejich motivaci pro spolupráci další rozměr. Za každou svatbou, květinovým workshopem, velikonoční dekorací nebo dárkovou květinou vidíme nejen radost klientek a klientů, ale také zaměstnanců z dílny. Naší hlavní náplní je vše, co si umíte představit pod prací s květinami – dárkové květiny, jejich příprava na kulturní a jiné společenské události, interiérové a exteriérové rostliny, jarní, dušičkové či adventní dekorace nebo svatební květiny.

Kromě toho, že si u vás můžu objednat kytici pro různé příležitosti, nabízíte také workshopy. Co se třeba můžou lidé naučit? A jak takový workshop probíhá?
Nabízíme celou řadu zajímavých workshopů, kde se lidé naučí základům vázání květin nebo vypichovaných dekorací. Učíme techniku vázání věnců, pořádáme různé tematické workshopy, jako jsou adventní, podzimní či velikonoční. Pořádáme také workshopy na mechové obrazy, kokedamy, rostlinná terária nebo další workshopy podle přání. Workshopy probíhají u nás v dílně, kde máme k tomu velmi příjemné prostory. Za hezkého počasí pak využíváme naši přilehlou zahradu. Nabízíme i workshopy on-line. Workshopem vždy provází naše jedna nebo dvě aranžérky, dáme si k tomu kávu, čaj a společně tvoříme.

Jak jste v úvodu zmínila, vaši zaměstnanci jsou také lidé s epilepsií. Pomáhá jim nějak práce s rostlinami? Říká se například, že je pro některé druhy této nemoci podpůrná třeba i léčba bylinkami...
Ano, určitě. Práce s květinami je relaxující až terapeutická. To byl také důvod, proč vznikla Aranžérie. Z původně volnočasového kroužku pro lidi s epilepsií, kde jsme si všimli právě faktu, že práce má pozitivní dopad na jejich psychiku a seberozvoj a sami ji vyhledávají, vznikl náš sociální podnik. Navíc u nás v dílně lidé mají respektující prostředí.

Jak jste fungovali poslední rok během pandemie a nouzového stavu?
Během nouzového stavu, při první vlně, jsme přišli o 95 procent našich zakázek. Abychom tuto dobu „přežili“, začali jsme pořádat workshopy on-line, vyšli jsme na svět s projektem Kouzelná květina na podporu psychosociálního poradenství pro lidi v úzkých. Od února jsme nově rozjeli e-shop, abychom se přizpůsobili trhu a době. Workshopy stále pořádáme on-line. Dílna stále funguje, podle toho, kolik máme práce, a rozjeli jsme další dobročinný projekt Kytka pro babi a dědu, kdy vážeme zdarma květiny pro seniory. Plánujeme z týdne na týden, podle toho, jak se mění podmínky, a snažíme se být co nejvíce flexibilní. Ale samozřejmě je to velmi těžké, stejně jako pro mnoho podnikatelů.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
Témata: dílna, Epilepsie
zpět na článek