metro.cz

Tenhle důl řídí ženy, vtipkoval Hanák při natáčení v podzemí

  10:52
Klapka, kamera, akce! Chrustenickou šachtu obsadili filmaři. Umění kinematografů se totiž nezastavilo ani v pandemii, i když za složitějších podmínek. V dolech na Berounsku se natáčel dokumentární cyklus o technických památkách. Pomáhala i externí redaktorka deníku Metro.

Další 2 fotografie v galerii
Jak probíhá natáčení v dole. | foto: Anežka Vondráková

Z Prahy to autem do obce Chrustenice na Berounsku trvá necelou třičtvrtěhodinku cesty. Podobný výlet do místního bývalého dolu si o druhém dubnovém víkendu udělali filmaři z České televize. Při natáčení jsem zde pomáhala i já, protože v místní šachtě v příznivějších časech provázím návštěvníky. Ačkoliv štáb dorazil až v sobotu, nám z šachty začala práce už v pátek. 

„Ukliďte přestavníky ve strojovně, vyměňte louh v lampách, zkraťte děravou hadici na vzduch, nachystejte soupravy,“ znějí rozkazy od našeho šéfa a správce dolu v jedné osobě Miroslava Dobrého. Na celé odpoledne máme práce víc než dost. Jako vždy se vše chystá až na poslední chvíli. 

Štáb má přijet v sobotu v osm hodin, to pro nás znamená být už v šest na nohou a dokončit poslední přípravy. S velkým očekáváním a nervozitou mrzneme u brány již půl hodiny předem. V domluvený čas se ale nikdo neobjevuje. „Jsme na cestě, dorazíme o hodinu později, psali jsme vám zprávu,“ sdělují nám do telefonu. Nervozita stoupá, je nám zima, ale než se stihneme přesunout do tepla, zastavuje u brány auto. Zmatek začíná. 

Nestihneme se ani rozkoukat a část štábu mizí i s Dobrým v podzemí. Postupně se venku tvoří větší a větší hlouček lidí, ve kterém se objevuje také herec Tomáš Hanák, který pořad uvádí. Skupinka vedená Dobrým vylézá z dolu, může se začít. „Co to máš na sobě? V tomhle chceš pracovat?“ pronáší před kamerou rozklepaný Dobrý a obléká Hanáka do hornického. Pořad se nese v pracovním duchu, Hanák s Dobrým projíždí dolem na šlapací drezíně a hvězda pořadu si zkouší různé důlní práce. 

Co čeká nás ostatní? Plnit přání filmařů, převážet jim mašinkou vybavení a sem tam se objevit na scéně. Například když má Hanák přistoupit k vrtačce, kterou ale neumí ovládat, přichází vrtat Kristýna. „Tenhle důl řídí ženy,“ vtipkuje Hanák. Nervozita tak opadá a natáčení se nese v příjemné atmosféře. 

Ačkoliv jsme již hladoví a unavení, stále se snažíme naplno vyhovět přáním štábu. „Dovezte mašinku, posuňte vlak kousek dozadu, přitlačte plný hunt,“ ozývá se ze všech stran. Odměnou nám je, když Hanák do kamery vyjmenuje nás všechny, kteří se natáčení účastníme. Až na Míšu, jehož jméno dodává Dobrý. Když se přichází Hanák omluvit jedné slečně z našich řad, uvědomuje si Dobrý, že neměl použít zdrobnělinu jména kolegy Michala. 

Všechny scény s Hanákem a Dobrým jsou natočeny a na pár záběrech se máme objevit i my. „Holky by mohly tlačit plný vozík,“ pronáší kdosi ze štábu. Zmateně na sebe koukáme a dodáváme si odvahy. Dvě drobné slečny mají tlačit tunu hlušiny, nic neobvyklého. Jde jen o pár metrů do záběru, ale na místo natáčení si vozík musíme nejdřív dostat. Parta chlapů u kamer a světel netrpělivě čeká a pozoruje nás, jak vydáváme veškerou energii na roztlačení huntu. Této situaci se musíme zasmát. Smích nás ale přejde se slovy: „Sjedeme to ještě jednou!“ 

Je dotočeno a nás pořad začíná zajímat víc. „Bude to cyklus o technických památkách s Tomášem Hanákem v produkci České televize. S vysíláním se počítá na rok 2022,“ sděluje nám režisér Jakub Wehrenberg. Délka jednoho dílu bude 26 minut a objeví se v něm 9 až 12 památek. Dílů bude celkem 14, každý zaměřen na jeden kraj. „Teď natáčíme ve Středočeském kraji, kromě Chrustenické šachty se v pořadu objeví například zdymadlo Hořín, secesní hvězdárna Ondřejov nebo zatopený most u Borovska,“ uzavírá režisér Wehrenberg.

Autor: Anežka Vondráková Metro.cz
zpět na článek