metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Princip Philip v družném hovoru s absolventy | foto: DofEMetro.cz

Škola britského Komenského je pro akční mladé lidi

  5:04
Věděli jste, že zesnulý princ Philip zanechal bohulibou stopu i v Česku? Řeč je o Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu, zkráceně DofE. „Jde o program osobnostního rozvoje pro mladé lidi ve věku 13 až 24 let,“ předesílá Tomáš Vokáč, ředitel české pobočky DofE. „V zahraničí DofE funguje již 65 let a prošly jím takové osobnosti jako herci Benedict Cumberbatch, Hugh Jackman nebo Kate, vévodkyně z Cambridge.“ upozorňuje Vokáč.

V čem spočívá jedinečnost DofE?
Každý mladý člověk, který do programu přes svou školu vstoupí, minimálně hodinu týdně cvičí, rozvíjí dovednosti a dobrovolničí. V závěru se pak připravuje se spolužáky na dobrodružnou expedici. DofE má unikátní mezinárodní akreditaci, takže kdo vydrží a dojde do cíle, obdrží prestižní mezinárodní certifikát, který uznává mnoho firem a univerzit.

Jak se do programu otiskla princova osobnost?
Vévoda měl nelehké dětství, prošel spoustou škol, neustále putoval po Evropě. Zásadním se pro něj stalo setkání s pedagogem Kurtem Hahnem, který kladl důraz na učení zážitkem a osobní zkušenosti. V roce 1956, kdy DofE vznikl, se na takový přístup k výuce a výchově dívali mnozí skrz prsty. Však taky britský ministr školství tehdy nevěřícně kroutil hlavou a projektu nevěřil. Princ Philip byl ale rozený lídr, hrdina, voják i sportovec, navíc velmi odhodlaný a vytrvalý, i proto se brzy DofE rozšířil po celém světě.

Kolik absolventů programem prošlo? Jak úspěšný je v Česku?
Nyní se DofE účastní přes 1,3 milionu mladých po celém světě a pomáhá jim přes 130 tisíc učitelů a dobrovolníků. V Česku se aktuálně jedná o 260 základních a středních škol, za minulý rok jsme registrovali 4500 mladých Čechů a Češek.

Co pro vás princ Philip znamenal? Měl jste tu čest se s ním setkat?
Vévoda pro mě byl úžasnou osobností, statečným hrdinou během války a zejména pilířem celé královské rodiny a královny Alžběty II., která se o něj mohla vždy zcela opřít. Osobně jsme ho bohužel nepotkal, ale díky tomu, že se DofE v Česku daří, mám tu čest, jako jediný Evropan mimo zemí Commonwealthu, účastnit se práce speciální komise, která připravovala a stále připravuje oslavy 100 let od narození Prince Philipa. Komisi předsedá nejmladší vévodův syn princ Edward a díky tomu jsme s ním v poměrně častém pracovní kontaktu. Ostatně princ Edward celý DofE již dlouhodobě řídí a v budoucnu by měl taktéž převzít titul vévody z Edinburghu po svém otci a pokračovat v jeho odkazu.

Komentáře

zpět na článek