metro.cz

Každý den hrozí deset tisíc útoků. Kyberzločinci se pokouší získat naše hesla do bankovních účtů

  17:15
České domácnosti se ocitají pod palbou hackerů. Na každou domácnost míří denně v průměru více než 9300 útoků kyberzločinců, kteří se snaží získat kontrolu nad routerem a následně sledovat přístupové údaje, aktivity a datové toky všech členů domácnosti.
Každá česká domácnost čelí denně téměř deseti tisícům hackerských útoků. | foto: Turris

Důvodem je mimo jiné rostoucí počet chytrých zařízení v domácnostech a neustálá digitalizace napříč veškerými odvětvími v čele s bankovnictvím a e-commerce. Rostoucí počet hackerských útoků potvrzují data bezpečnostního systému Sentinel projektu Turris, který pod záštitou sdružení CZ.NIC vyrábí vysoce zabezpečené routery a vydává bezpečnostní aktualizace. Uvedená data jsou nasbírána od komunity uživatelů, kteří anonymně a dobrovolně sdílí informace o rozpoznaných a eliminovaných útocích na svůj router.

Hackeři útočí přes routery
Jedna z nejjednodušších cest ke sledování uživatele vede pro hackery přes router. Tedy přes zařízení, které propojuje a řídí celou domácí síť a veškerá přidružená zařízení a přes něž putují veškerá data. „Všechny naše routery jsou vybaveny dynamickým firewallem, který se na základě nasbíraných informací o bezpečnostních hrozbách automaticky aktualizuje často i 3000x denně,“ říká Petr Palán, šéf značky Turris.

Pak mohou cokoli
Získá-li útočník kontrolu nad routerem, může sledovat komunikaci uživatele na internetu, monitorovat jeho pravidelné aktivity, vytvořit profil jeho časového plánu a také například sledovat přihlašovací údaje zadávané na nezabezpečené webové stránky.

„Vzhledem k tomu, že většina uživatelů používá stejná hesla pro přístup do mnoha služeb i zařízení, je pro hackera často snadné proniknout pomocí získaných informací i do dalších, mnohem citlivějších účtů uživatele,“ doplňuje Palán. Do hledáčku se dostávají také různá zařízení napojená na smart home systémy v podobě zámků, kamer či chůviček, jejichž pomocí je možné získat kontrolu nad domácností (viz níže v boxu).

Útočníci znají hesla, která jsou v produktech nastavené z výroby

  • Hackeři se snaží proniknout k osobním a citlivým údajům českých uživatelů, popřípadě odcizit jejich identitu a například prolomit bankovní účty.
  • V ohrožení jsou nedostatečně chráněné přístupové údaje do elektronického bankovnictví, informace o navštívených stránkách či osobní i pracovní kontakty z elektronické komunikace. Při práci z domu se k těmto nebezpečím přidává ještě aspekt práce s citlivými a mnohdy velmi cennými firemními daty.
  • Server s názvem CentrumKyberBezpecnosti.cz nedávno upozornil, že podle EU a NATO aktivita hackerů během koronavirové pandemie vzrostla. Varovným příkladem je například masivní březnový útok, během něhož získali hackeři v USA přístup k přibližně 150 tisícům bezpečnostních kamer umístěných například ve školách, nemocnicích či policejních stanicích.
  • Odborníci upozorňují na několik kroků, které musíme udělat. Při instalaci každého nového chytrého zařízení je vždy třeba změnit heslo.
  • Hackeři znají hesla k produktům z výroby. Je nutné používat rozdílná a dostatečně dlouhá hesla, která ideálně kombinují číslice a velká i malá písmena či speciální znaky. Je důležité mít zapnutý pravidelně aktualizovaný firewall. Uživatelé nikdy nesmí poskytovat jakékoli přístupová hesla. Žádný solidní subjekt nikdy nevyžaduje poslání jména a hesla uživatele. Všechny tyto žádosti jsou falešné.
Autor: Metro.cz
zpět na článek