metro.cz
Kalendář na válečný rok 1941 | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Superpranostika pro Vůdce. Na Rusko potáhne za svitu slunce

  11:57
Součástí každé venkovské, ale často i městské rodiny, bývaly kalendáře. Říkalo se jim vesnické, venkovské, lidové a zahrnovaly jak dávné moudrosti, tak hlavně zábavu a samozřejmě, i kalendář na jednotlivé měsíce. Někde najdeme nejen pranostiky a lidová rčení či zkušenosti, ale doslova prognostická vyjádření.

Průkopnickým úkazem je ročenka okresní záložny ve Vysokém nad Jizerou. Vedle finančních rad zachovává i tradiční venkovská moudra. Současně ale předpovídá počasí až na rok a více dopředu. Tím překonala i éru meteorologických družic. Kalendář šel do tisku koncem roku 1940.

Například v prvních květnových dnech „má převládati zamračená obloha a častěji dostaví se vytrvalé deště“. Autor tvrdí, že zvláště mezi devátým a jedenáctým květnem se dostaví prudké a bouřlivé větry. „Příjemné počasí vydrží až do 18. května, kdy se ukáže vliv silné poruchy, která připadá na 22. května.“ V horských krajinách se mají lidé připravit na bouřky a krupobití.

Pro zajímavost – víme dokonce, jaké počasí čekali pranostikové ze záložny s mnohaměsíčním předstihem na třetí dekádu června 1941, kdy Hitler vytáhl na Sovětský svaz (22. června). „Od 18. června budou srážky přestávat, obloha se počne ponenáhlu jasniti… a nastane nejméně týdenní perioda pěkného počasí.“ 

Komentáře

zpět na článek