metro.cz

Bylo to na penaltu? Mladý rozhodčí zábavnou formou vysvětluje na Instagramu pravidla

  5:00
Fotbaloví nadšenci, pozor! Máme pro vás tip na zajímavý instagramový účet. Na první pohled se zdá, že je Svět rozhodčích určen hlavně zájemcům o pískání. Zábavu a poučení v něm najdou ale i hráči nebo třeba i fanoušci kopané. Založil ho mladý rozhodčí Martin.
Fotbal má svůj Svět rozhodčích | foto: MAFRA

 „Roky jsem hrával fotbal a v dorosteneckém věku jsem si přivodil zranění kolene. To mě na nějaký čas omezilo, celkově jsem se necítil zdravotně nejlépe, nechtěl jsem se však fotbalu úplně vzdát. V té době dělal rozhodčího můj bratr a mě to zaujalo natolik, že jsem to také zkusil. Po nějaké době jsem se tomu začal věnovat naplno a vůbec tohoto nelituji,“ říká mladý rozhodčí, který spadá pod Řídící komisi pro Moravu.

Než probereme Instagram – povězte mi, jak se vyrovnáváte s kritikou. Sudí jsou často pod palbou nadávek.
Kritika je samozřejmě součástí role rozhodčího a nelze se jí vyhnout. Během utkání dělá rozhodčí mnoho „kritických“ rozhodnutí, při nichž se setká s vlnou nevole, jakkoli mohl situaci vyřešit správně. O to více však člověk ocení, pokud jej po zápase někdo pochválí, například ze strany družstva, které prohrálo. I takové zázraky se dějí.

Jaké pozitivní stránky má role rozhodčího?
Ačkoli to není „koníček“ pro každého, mohu říci, že mi to přineslo spoustu zážitků a nedocenitelných zkušeností. Schopnost jednat v krizových momentech, zachovat klid, dívat se na věci s odstupem a nestranně, správně argumentovat a vysvětlit svá rozhodnutí.

Ukázka příspěvku z účtu Svět rozhodčích

Vysvětlovat rozhodnutí svých kolegů se snažíte i na Instagramu. To je i důvod, proč jste účet Svět rozhodčích založil?
Přišlo mi, že spousta negativních reakcí z řad fanoušků pramení často z nepochopení či nízké informovanosti ohledně pravidel. Jelikož se pravidla neustále vyvíjí, není výjimkou, že si jejich výkladem často nejsou jisti ani samotní hráči či trenéři. Nezřídka se to týká i komentátorů či bývalých hráčů a funkcionářů v nejrůznějších pořadech, kteří svým pohledem ovlivňují názor široké veřejnosti. Bohužel ne vždy jsou situace správně interpretovány, což nepřispívá k již tak pohnutému mínění o celém fotbalovém prostředí. Spousta situací je pro klasického diváka složitá na vyhodnocení. A nejen pro laika, i rozhodčí si často klade spousty otázek. Měla přijít červená karta? Proč přišla? Neměl zasáhnout VAR? Ve fotbale, na rozdíl od hokeje, není zveřejňována komunikace mezi sudími, snažím se proto na svém profilu nabídnout náhled do uvažování rozhodčích a hodnocení situací nikoli pouhým selským rozumem, ale na základě pravidel fotbalu.

Co tedy lidé na vašem účtu najdou?
Hlavními příspěvky na stránce jsou výukové klipy UEFA. Jsou to nejčastěji situace z minulého ročníku evropských soutěží, ve kterých UEFA prezentuje své stanovisko a předkládá je jako „správné/ideální řešení“. Příspěvky vznikají tak, že po zhlédnutí mnoha fotbalových momentů vyberu zajímavou situaci a sestříhám krátký klip. Ten mají sledující možnost posoudit hned ráno ve „stories“ a zúčastnit se ankety, ve které hlasují pro správné řešení. Večer vydám k posuzovanému klipu stanovisko UEFA a doplním je o svůj pohled na danou situaci, vše pečlivě zdůvodním a vysvětlím. Dalšími pravidelnými příspěvky jsou „fakta“. Jedná se o různé zajímavosti, které nemusí být veřejnosti tolik známy. Často jsou to věci z pravidel fotbalu, disciplinárních a soutěžních řádů, někdy zajímavosti z hrací plochy. Příklad: hráč si nemůže bezprostředně z volného kopu vstřelit vlastní branku.

Rozhodčích je všeobecně málo, myslíte, že může váš Instagram sloužit třeba i jako nábor?
Tohle je velký problém, který se dlouhodobě nedaří řešit. Určitě je snaha dělat náborové akce, neumím však posoudit, do jaké míry jsou úspěšné. Snad tomu, alespoň částečně, napomůže i moje stránka. Už mi psalo několik lidí, kteří měli zájem přihlásit se do našich řad.

A další zpětná vazba? Co na vaši aktivitu na sociálních sítích říkají kolegové?
Musím zaklepat, protože zpětná vazba je ze všech stran veskrze pozitivní. Jak od laické veřejnosti, která se s něčím podobným dosud nesetkala, tak od rozhodčích. Často mi píšou, že jim situace či kvízy z profilu pomohly u testů, které musí každý rozhodčí pravidelně podstupovat. Těch situací je na profilu každý týden kolem dvaceti, což jim přináší rozhled. Věřím, že nás to všechny posouvá dál a že to hlavně zúročíme na hřišti! Obecně o tom asi moc lidí z „vyšších“ fotbalových míst neví, zatím jsem to s nimi nekomunikoval. Psali mi však dva zástupci nejmenovaných okresních svazů, že doporučili svým rozhodčím mou stránku sledovat. Z toho jsem měl velkou radost. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz
Témata: Instagram, UEFA
zpět na článek