metro.cz
Školka ztracená za novostavbou (zcela vpravo) | foto: Property N 74Metro.cz

Vedle školky bude dům. Za prach děti mohou dostat odškodné

  10:15
Situace kolem nedostatku lavic v Praze 5 je značně vypjatá. Šíří se fámy i nejasnosti.

Školy a školky v páté městské části budou již za pár let praskat ve švech. Tohoto faktu, jejž způsobila místní rozsáhlá developerská výstavba, jsou si vědomi nejen rodiče z pětky, ale také úředníci na radnici. Existuje však jedna školka, jejíž popularita u některých maminek a tatínků v poslední době prudce klesla. Na pozemku těsně vedle této školky v Nádražní ulici se má totiž začít v příštích letech stavět velká administrativní budova.

„Je období zápisů a lidé si vybírají z vícero míst, kam by poslali své děti. Prašné staveniště v těsném sousedství může být, myslím, pro tuhle školku do budoucna problém. Z komunikace, kterou jsem vedl přímo s nájemcem sousedního pozemku, vyplynulo, že se tu začne stavět již brzy. Radši jsem proto podal přihlášku svého dítěte do jiných školek,“ říká pro deník Metro čtenář Václav, jenž si nepřál v článku uvést celé jméno. „Nechci, aby dítě trávilo půl dne na staveništi, a jsem si jist, že takhle bude minimálně po dobu stavby uvažovat hodně lidí. Hlavně příští rok, až přijdou na den otevřených dveří a tam bude jáma a dva jeřáby,“ dodává Václav.

Podle zjištění deníku Metro to podobně vidí i další rodiče z městské části. Populárním se mezi sousedy stal například náš starší článek o směně zmiňovaného pozemku s městskou částí, která se uskutečnila před čtyřmi lety. Vedle prolézaček a pískovišť tu v příštích letech vyroste administrativní budova proto, že se místní radnici zdálo tehdy výhodnější obětovat volnou parcelu vedle školky za kus zeleně v Prokopském údolí. Na onu směnu pro deník Metro zavzpomínala starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.

„O směně pozemku v Prokopském údolí za ten, který je vedle Mateřské školy U Železničního mostu, rozhodli zastupitelé v roce 2017. Vlastník zeleného pozemku tenkrát souhlasil, že Prokopské údolí nezastaví, pokud dostane jiný pozemek vhodný pro výstavbu. Ten se po dlouhých letech našel, a ještě za něj radnici doplatil několik desítek milionů. Objekt, který na pozemku v Nádražní ulici vyroste, je dán platným územním plánem a územním rozhodnutím, s tím už nyní bohužel nic nesvedeme,“ vysvětluje pro Metro Zajíčková.

Klíčová školka

  • Mateřské škola U Železničního mostu 2629 je jednou z největších školek Prahy 5. 
  • Bez její kapacity se podle radnice není možné obejít. * Podle zákulisních informací se dokonce uvažuje o rozšíření školky.  
  • Na sousedním pozemku vyroste administrativní budova. Ta se má v budoucnu stát součástí developerského projektu Smíchov City. 
  • Stavět má společnost Property N 74. Tato akciová společnost sídlí ve Vršovicích.

Zachované by mělo podle ní zůstat oslunění školky z východu i jihu. Co se týče prachu a dalších nepříjemností plynoucích ze stavby, má odbor školství Prahy 5 plán. „Zmírnit případné dopady plánované výstavby na sousední školku se pokusíme pomocí uzavření memoranda o spolupráci, jako jsme to udělali například v Erbenově ulici u MŠ Holečkova, kde se investor zavázal k doplnění zeleně, pořídil školce čističky vzduchu a dětem přispěl na pobyty v přírodě. S ředitelkou školky U Železničního mostu jsem již potřebné kroky probrala a jako městská část jsme připraveni zahájit jednání s investorem,“ dodává Zajíčková.

Deník Metro si o podrobnostech odškodnění žáků povídal i s vedoucí odboru školství Prahy 5 Janou Koreckou. Ta nebyla v tomto ohledu příliš konkrétní, hovořila pouze o kompenzaci, která školce vynahradí nepříjemnosti. Že by začal kvůli projektu, jenž bude součástí komplexu Smíchov City, klesat počet dětí, však její odbor v letošním roce nepozoruje. Stejného názoru je i ředitelka mateřské školy Marie Poláková.

„Nevím o žádných odhláškách. Kapacitně je MŠ naplněna a zatím nikdo ze stávajících rodičů docházku dětí do MŠ neukončil. Nic bližšího o situaci nevím, v současnosti vrcholí zápis dětí do všech školek v Praze 5 na příští školní rok. Přihlášku do té naší na příští rok podalo 69 dětí, 22 dětí z toho není přijato,“ doplňuje Poláková.

Komentáře

zpět na článek