metro.cz

Větší foto
Na HIV testují na Klinice infekčních chorob Fakultní nemocnice Bohunice | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

K létu patří nejen dovolená, ale také víc sexuálních hrátek. Pozor na pohlavní choroby!

  6:00
Volnější oděv, víc odhalená, často do bronzova opálená těla. Letní období víc podněcuje erotickou fantazii. „Všiml jsi si, kolik těch našich holek chodí bez podprsenky? To je hezká móda, viď?“ libuje si Rudolf Hrušínský v debatě s Mariánem Labudou v Menzelově filmu Vesničko má, středisková.

Každý den je ve světě milion nakažených
Odvážná „bezpodprsenková“ éra v osmdesátých letech byla v posledních desetiletích vystřídána obdobím důsledného nošení moderního spodního prádla. Zdá se však, že doba, v které si libují oba filmoví protagonisté u hřbitovní zdi, se zase vrací. Odvážnější oblékání, či spíše neoblékání, má samozřejmě nejrůznější vedlejší účinky. Například více sexuálních kontaktů, i když jim covidové období přece jen méně přeje. O to víc však může klesat ostražitost. Podle Světové zdravotnické organizace se každý den nakazí sexuálně přenosnou infekcí až milion lidí. Odborníci proto varují před takzvanými letními láskami. „HPV infekcí (lidský papilomavirus – pozn. redakce) se můžeme nakazit i od jediného, třeba vůbec prvního, partnera, kterého potkáme,“ upozorňuje Tomáš Fait, předseda České menopauzální a andropauzální společnosti.

Jednou nakažený, navždy poznamenaný
Tento virus může zavinit například rakovinu děložního čípku, případně genitální bradavice. Podle Miroslava Zachovalého, vedoucího terapeutického centra Podané ruce, má tento druh nákazy také vedlejší psychické dopady. Především na mladé lidi, protože pohlavní nemoci se pojí obvykle s výraznou sexuální promiskuitou. Centrum se zaměřuje na řešení nejrůznějších závislostí a na problémy s tím spojené. „Pro ty, kteří takto onemocní v dospívání, to může mít traumatizující vliv, mladí se bojí odsouzení ze strany svého okolí. Může to do budoucna ovlivnit i rozvoj jejich příštích partnerských vztahů,“ dodává Zachovalý.

Obrana proti HPV? Pouze sexuální abstinence
Spolehlivou ochranou před lidským papilomavirem je podle odborníků pouze důsledné zřeknutí se intimních praktik, a to nejen pohlavního styku. Případně očkování. „HPV infekce je totiž přenosná i intimním kontaktem, ten pohlavní není k přenosu vůbec nutný,“ upozorňuje Miroslav Zachovalý.

V České republice mají lékaři zákonnou povinnost hlásit přesně určené pohlavní choroby, HPV se k nim ale neřadí. Týká se to především několika variant syfilidy, potom kapavky a také vředové nemoci (Lymphogranuloma venereum). Ročně se v Česku pohlavně nakazí více než dva tisíce žen a mužů. Mezi chorobami „vítězí“ převážně kapavka.

Česká erotická fantazie

  • Sní o lecčems, odvahu zkusit to ale mají jen někteří.
  • Koronavirová karanténa posílila už loni prodej bičíků a sadomasochistických sad v erotických e-shopech.
  • Kolik mužů a žen má zkušenost s nošením spodního prádla opačného pohlaví? Budete se divit. Vyzkoušelo si to podle on-line průzkumu sexshopu Yoo už 28 procent pánů a 29 procent dam.
  • 3:1 To je obvyklý poměr v počtech pohlavně nakažených mužů a žen. Vyplývá z toho, že častějšími rozsévačkami nechtěných chorob jsou ženy, na druhou stranu promiskuitnější jsou muži.
  • S ohledem na menší obezřetnost a méně časté používání ochranných pomůcek se v Česku v uplynulých pěti letech mírně zvýšilo množství nákaz nejen pohlavních nemocí, ale i HIV.

Komentáře

zpět na článek