metro.cz

Studenti jednají o tématech, s nimiž si nevědí rady ani politici

  5:04
Baví vás politické dění? Chcete se dozvědět víc o dění ve světě a poznat nové přátele? Opět je tu šance pro všechny studentky a studenty středních nebo vysokých škol.
Přípravná setkání probíhají na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze. | foto: Pražský studentský summit

Se začátkem školního roku přichází i 27. ročník Pražského studentského summitu. Tento úspěšný projekt Asociace pro mezinárodní otázky každoročně vzdělává více než tři stovky studentek a studentů. Na rozdíl od klasického vyučování tu však účastnice a účastníci získávají nové znalosti a dovednosti netradiční a poutavou formou – v roli diplomatek a diplomatů se účastní simulací jednání orgánů Organizace spojených národů (OSN), Severoatlantické aliance (NATO) nebo Evropské unie (EU). Mezi témata simulovaných jednání letos patří například náhradní mateřství či aktuální situace v Afghánistánu.

Přihlášky

  • Přijímací řízení pro model OSN běží do 30. září. Do modelů NATO a EU se mohou zájemci přihlásit do 8. října.

  • Informace k přijímacímu řízení shrnuje web projektu www.studentsummit.cz.

Vžijte se do role delegáta přiděleného státu
Jedná se o celoroční projekt – studenti postupně na pěti přípravných setkáních získávají prostřednictvím vzdělávacích aktivit a seminářů zkušenosti, které pak využijí v ostrých jednáních na závěrečné konferenci. Měla by se konat od 24. do 27. března 2022 v Kongresovém centru Praha.

Pro středoškoláky jsou určeny modely OSN – sem se hlásí několikačlenné delegace, ve kterých každý člen zastupuje daný stát v jednom ze simulovaných orgánů – a NATO. Tady jsou studenti sami za sebe, ale jednání probíhají výhradně v angličtině. Jediným vysokoškolským modelem je model EU.

Zlepšete si své soft skills
Přínosy summitu pro účastníky shrnuje hlavní koordinátorka projektu Lucie Vodvářková: „Delegáti dostávají na summitu příležitost rozvíjet se v oblasti znalostí i dovedností a náš přípravný tým se jim v tom snaží pomoct. Účastníci si sami vyhledávají informace o postoji zastupovaného státu k projednávanému bodu agendy a následně o něm jednají. Během projektu se nejen dozvídají nové informace, ale především rozvíjejí své soft skills – jako jsou například kritické myšlení, práce se zdroji, psaný i mluvený projev, argumentace nebo schopnost spolupracovat. Za velký přínos Summitu považuji i dlouholetá přátelství, která tu vznikají. To mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti bývalé delegátky.“

Pražský studentský summit. Letos už posedmadvacáté

  • Jde o největší vzdělávací projekt svého druhu ve střední Evropě s tradicí více než čtvrt století. Pořádá ho Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
  • Každoročně vzdělává přes tři stovky studentů středních a vysokých škol o současných globálních problémech, a to především prostřednictvím simulace jednání tří klíčových mezinárodních organizací.
  • Simulované modely: OSN – Největší simulovaný model Organizace spojených národů je určen pro středoškoláky, kteří v něm v tří- až pětičlenné delegaci zastupují zájmy přiděleného státu v jednom ze simulovaných orgánů. Letos jich bude sedm, simulace probíhá v češtině. NATO – Model Severoatlantické aliance je určen pro 30 středoškoláků, z nichž každý zastupuje jeden členský stát NATO. Jednání probíhá výhradně v angličtině. EU – V modelu Evropské unie je simulováno jednání Rady Evropské unie o aktuálních otázkách, které řeší i reálná Rada EU. Tento model je jako jediný určen vysokoškolákům. Jednacím jazykem je čeština.
  • Summit podněcuje zájem studentů o aktuální světové problémy a jejich možná řešení. Dále rozšiřuje jejich vědomosti o politice, mezinárodních vztazích a diplomacii, ale i o životním prostředí, ekonomii, lidských právech, zdravotnictví nebo kultuře. 

Slova hlavní koordinátorky potvrzují i účastníci projektu. „Díky jednání jsem se naučila lépe zvládat nervozitu z mluvení před lidmi, obhájit si svůj názor a hledat kompromisy. Summit mi toho dal do života hodně a bez ohledu na to, jestli půjdu studovat medicínu, práva nebo fyziku, je to skvělá zkušenost,“ říká Anna, studentka střední školy a delegátka modelu OSN.

Autor: Šimon Merta Metro.cz
zpět na článek