metro.cz

Korejci bojují o život a svět je za to miluje. Hra na oliheň motá lidem hlavy

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Zahraj si sérii dětských her a následně buďto zbohatni nebo chcípni. Tohle jednoduché motto se rozhodli rozvinout tvůrci jihokorejského seriálu Hra na oliheň. Ten se od svého uvedení na Netflixu v polovině minulého měsíce vyšvihl na jeden z nejúspěšnějších projektů oblíbeného streamovacího giganta vůbec. Tahle záležitost alá japonský snímek Battle Royale, nebo chcete-li spadající do kategorie death games počinů typu Hunger games, je výborným psychologickým dramatem. Vlastně je mnohem víc, než to.

Další 2 fotografie v galerii
Hra na oliheň. | foto: NETFLIX

Dystopické jihokorejské drama Hra na oliheň je nejen nejsledovanějším pořadem od Netflixu, ale také předmětem vášnivých diskusí. Chudí Jihokorejci (a nejen ti) totiž chtějí podstupovat pro zábavu několika boháčů životu nebezpečné hraní o přežití nejen v seriálu, ale i ve skutečném světě. Seriál je natolik populární a tak moc popletl lidem hlavy, že prý ve velkém volají na číslo uvedené na vizitce v seriálu. Někteří dokonce tvrdí, že jde o číslo nějakého obyčejného chlápka, který zprvu netušil, proč mu najednou volá tolik magorů. Smutné? Docela jo. To, že příběh mezi Jihokorejci rezonuje koneckonců zneužívají a zároveň podněcují i místní politici. Ti seriál vidí jako chytrou zbraň, jak demonstrovat třídní rozdíly v asijské společnosti. My si v aktuálním Strážci streamu krátce rozebereme, proč se na tuhle pecku vyplatí koukat i v českých obývácích.

Miliardy wonů
Zástupci tuzemského Netflixu na svém oficiálním fanouškovském facebookovém profilu tento týden uveřejnili přepočet pohádkové výhry, kterou si měl vítěz (či vítězové?) za přežití série vražených her odnést. To, že se v přepočtech sami zamotali (a že nebyli jediní, kdo horečně přepočítával korejské wony na mnohem silnější české koruny) není jedinou známkou toho, jak se stal tenhle seroš mezi Čechy populárním. Ze spojení Netflixu s Jižní Koreou vznikla parádní podívaná se všemi místními atributy, která se ale na první pohled vůbec netváří jako typický mainstreamový hit. Na to je zde užita příliš dlouhá příběhová expozice i neobvykle pestrobarevné násilí. 

Cukr, káva, limonáda, smrt..

Náš tradičně „ksichtoslepý“ našinec ale ocenil nejen to, ale také výběr rozmanitě vypadajících herců a zajímavých prokreslených postav. A samozřejmě také děj, který se po trochu pomalejším rozjezdu zvrhne v pořádně krvavé drama, aby na konci příjemně padl do až přehnané propasti absurdity.

Hra na oliheň

Režie: Dong-hyeok Hwang

Scénář: Dong-hyeok Hwang

Hudba: Jaeil Jung

Hrají: Jeong-jae Lee, Hae-soo Park, Sung-tae Heo, Ha-joon Wi, Yoo-mi Lee, Yoo Gong a další.

Cukr, káva, limonáda.. a kulka do palice
Rozebírat podrobně děj jednotlivých epizod Hry na oliheň by bylo čtenáři a potenciálnímu divákovi, který třeba seroš ještě neviděl, jen a jen na škodu. Hlavní hrdina Song Ki-hun (Lee Jeong-jae) je stručně řečeno unesen na opuštěný ostrov, kde se spolu s dalšími zoufalci jako je gangster Tok-su (Heo Sung-tae), emigrantka ze Severní Koreje Se-Bjok (Ho-Jeong Jung), stařeček s nádorem Il-nam (Oh Yeoung-su) či Ki-hunův soused Sang-Wu (Park Hae-su) účastní série dětských her. Hned tou první je Cukr, káva, limonáda a pro mnohé účastníky skončí rychlou smrtí. Jeden z nejzajímavějších momentů ale nastává až poté, co je tato hra u konce. Zbylí účastníci se totiž souhrou okolností vrátí zpět ke svým finančními problémy naplněným životům. Téměž okamžitě je to ale začne táhnout zpátky k rychlému řešení jejich dluhové pasti.

Scéna ze Hry na oliheň posloužila jako meme při nedávném výpadku.

Nový Parazit?
Jižní Korea je pro diváky opět zemí, která dokazuje, že dokáže upéct hit jako prase. Naposled nás o tom přesvědčil režisér Pong Džun-ho, který nejen na Oskarech triumfoval se svým Parazitem. I na něj se můžete mrknou na Netflixu. Hra na oliheň se s velkou pravděpodobností dočká druhé sezóny. Vrátí se některé zdánlivě mrtvé postavy? Rozhodně ano.  Fandové Hry na oliheň na internetu rovněž doporučují také seroš Alice in Borderland, který má být v podobném duchu. Už se těším, až si tenhle rest také doplním.

Hra na oliheň je plná masek.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek