metro.cz

Elektronické sportování. Hraní je o psychice a o soustředění“

  7:47
Organizace Entropiq patří v Česku mezi špičku v esportu. Jeden z jejích zahraničních týmů postoupil na turnaj PGL Major Stockholm ve hře Counter-Strike: Global Offensive. Ve Švédsku se za týden utká 24 nejlepších týmů světa o prize pool ve výši dva miliony dolarů. Výkonný ředitel Entropiqu Daniel Kloud to přirovnává k účasti na mistrovství světa ve fotbale.
Výkonný ředitel organizace Entropiq Daniel Kloud | foto: Entropiq

Proč je esport poslední dobou tak populární?
Počítačové hry jsou nejrychleji rostoucím segmentem zábavy. Jsou na tom lépe než film nebo hudba. Čím dál víc lidí tedy hraje hry a logicky i přibývají ti, kteří v nich chtějí soutěžit. Právě o soutěžení ve videohrách je celý esport.

Častá otázka laiků je, proč se tolik lidí dívá, jak někdo jiný hraje na počítači?
Primárně vychází fanouškovská základna ze samotných hráčů, kteří se dívají na ty lepší a okoukávají taktiku či triky. Zároveň mají esporty oproti klasickým sportům výhodu, že jsou mladé, moderní a designované tak, aby bylo zábavné se na ně dívat. Reálný fotbal je přes sto padesát let starý design a za celých devadesát minut je vzrušení třeba pět. Pro mnohé je to tedy nudné. Esport je vymyšlený tak, aby byl zábavný neustále.

Jak dlouhé zápasy jsou?
Liší se to titul od titulu. Máme závodní stáj, která jela minulý víkend šest hodin ve dvou lidech. Finálové turnaje některých formátů jsou na tři vítězné mapy, což může trvat klidně i pět hodin. Ale třeba zápasy ve fotbalové hře FIFA jsou jen na několik minut.

Předpokládám, že před pár lety nastala doba, kdy bylo třeba, aby dobré hráče někdo zastupoval. I proto vznikl Entropiq?
Už se to dělo dříve a na domácí scéně je několik stálic. Nejlepší organizace měly sponzory i před deseti patnácti lety, ale s rostoucím trhem si asi před dvěma lety několik lidí nezávisle na sobě řeklo, že je to odvětví tak velké, že má smysl se mu odborně věnovat, a vzniklo několik profesionálních organizací.

Entropiq

  • Česká esportová organizace založená začátkem roku 2020.
  • Zakladatelem se stal pokerový hráč Martin Kabrhel. Významným investorem pak Karel Janeček. 
  • Ambasadory jsou bývalý fotbalista Vladimír Šmicer, uzbecko-český bojovník MMA Mach Muradov. Mezi podporovatele patří i mnoho influencerů. Více info na www.entropiq.gg.

Pomohla esportu pandemie koronaviru?
Jak se to vezme. Pomohla v tom, že lidi byli zavření doma a čím dá víc jich hrálo hry. Tím se zvětšovala hráčská základna i publikum. Na druhou stranu se nemohly konat off-line turnaje, což je pro nejlepší to nejdůležitější. Pro organizace jde zase o akce, kde lze propagovat partnery.

Jak se v prostředí esportu podepisují noví hráči?
Ve světě je běžné, že nejlepší hráči mají agenty, jako v normálním sportu, a vyjednává se s nimi o podmínkách. V Česku to běžné není a funguje to tak, že hráči, kteří se vlastním úsilím dostanou na úroveň druhé ligy, přeneseně řečeno, tak se o ně začnou zajímat nejlepší organizace. Podle jejich schopností můžou získat pod svá křídla někoho, kdo má velký potenciál.

Podoba s reálným sportem platí i v servisu, který jim poskytujete?
Ano. U nás bych řekl, že mají hráči vůbec nejlepší podmínky. Mají rozumné platy, k dispozici je mentální kouč, děláme jim nutriční poradenství, staráme se o jejich spánkový režim a dbáme i na to, aby trénovali ve správných dávkách. Týmoví manažeři jim zajistí logistiku a vše potřebné pro turnaj, aby se mohli soustředit jen na výkon.

Mnoho lidí neznalých prostředí si může říct, že si ti kluci jenom hrají na počítači. Co jim na to odpovíte?
Hraní je náročné na soustředění a na psychiku. Pak jsou ještě motorické dovednosti, které jdou trénovat a vylepšovat. Ale klíčové je, aby se hráči soustředili po celou dobu zápasu a aby dokázali pracovat s psychikou v různých fázích hry. Je to jako třeba v tenisu, když se ti nejlepší hráči umí soustředit na každý míček znovu, jako by se hrál od nuly, i když ten předchozí prohráli.

Vy máte i zahraniční hráče.
Máme různé sestavy. Náš nejúspěšnější tým je ve hře Counter-Strike: Global Offensive a skládá se ze čtyř Rusů a jednoho Kazacha. Máme srbochorvatskou sestavu ve hře PUBG a britského hráče ve FIFA. Také je u nás několik Slováků a kanadský trenér. Jsme mezinárodní organizace a máme evropské ambice.

Čeho vlastně dosáhl váš rusko-kazašský tým?
Naši kluci se kvalifikovali na největší turnaj roku, který se bude hrát příští týden ve Stockholmu. Sletí se tam 24 nejlepší týmů z celého světa. Dá se to přirovnat k fotbalovému mistrovství světa. Jde o globální událost, která má celosvětové publikum.

Jak a kde se vysílají přenosy ze zápasů esportu?
Vysílací práva se blíží tomu, co známe z tradičních sportů, ale zatím se nepohybujeme v takových částkách ani rozsahu pokrytí. Ale stále více médií se zajímá o esporty a gaming. Třeba na zmíněný turnaj ve Stockholmu má jedna organizace práva vysílat ho v češtině, což je velká věc. Nejčastěji se turnaje vysílají on-line na platformě Twitch, ale výjimkou nejsou ani televizní přenosy.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek