metro.cz

Nechte na hlavě. Boj s nemilou pleškou lze někdy i vyhrát

  5:40
Padání se dědí z matčiny strany? Mýtus. Řídnoucí kštici zachráníte většinou jen u odborníka.

Další 3 fotografie v galerii
Osmany Laffita, módní návrhář. Nosí moderní permanentní tupé | foto: MAFRA

Čeští muži pravidelně bodují ve světových žebříčcích. Tentokrát ale nehovoříme o množství vypitého piva či kilech navíc. Kromě těchto disciplín, které nám také „jdou“, totiž vedeme rovněž ve vypadávání vlasů. Podle odborníků se na tomto faktu podílí stejnou měrou genetika, ale i špatný životní styl. Deník Metro tu však není od toho, aby moralizoval. Zmapovali jsme, co na nechtěné plešky platí.

Pomůže dermatolog
Člověk má podle lékařů na hlavě v průměru asi sto tisíc vlasů. Jakmile ale dospěje ke třicítce, začínají se tvořit lysiny až třetině Čechů. Mnoho lidí pak investuje do nákupu produktů proti vypadávání vlasů, jako jsou různá séra, šampony či oleje. Většina těchto produktů ale nefunguje

„Jedná se spíše o reklamní trik. Některé lokální léky a potravinové doplňky mohou pomoci, ale je potřeba určit typ alopecie, tedy vypadávání, a proto je třeba navštívit dermatologa. Ten pak může pomoci i léky na předpis. Jako první pomoc při padání vlasů si v lékárně kupte doplňky stravy s obsahem vitaminu H, zinku a železa. Důležitá je také pestrá strava s dostatečným množstvím bílkovin,“ říká pro deník Metro dermatolog Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Kvalitu vlasů a částečné obnovení růstu pak podle něj může přinést intenzivní ambulantní ošetření vlasového lůžka, takzvaná mezoterapie.

„Například u takzvané androgenní alopecie lze vypadávání zastavit léky – konkrétně nejčastěji lokálními přípravky obsahujícími minoxidil, které blokují vliv testosteronu na kůži. A potom v druhé fázi lze aktivovat metabolismus vlasové pokožky mezoterapií, microneedlingem nebo plazmaterapií, které mohou častokrát navodit zpevnění a zhoustnutí vlasů,“ dodává pro Metro Kučera.

Zmiňovaný typ vypadávání vlasů je považován za dědičnou poruchu, což je i podpořeno výsledky studií rodin s větším výskytem plešatosti. Mladí muži s plešatějícím otcem mají více než pětkrát vyšší pravděpodobnost, že budou ztrácet vlasy, než mladí muži s otci bez tohoto onemocnění. Dochází ke kombinaci více genů obou rodičů.

„U žen se tato vloha nemusí projevit, může se potom projevovat až u potomků mužského pohlaví. Nevěřte tedy mýtu, že padání se dědí z matčiny strany,“ doplňuje odborník.

Vypadávání vlasů u žen

Řídnoucí a padající vlasy jsou problémem nejen mužů, ale i žen. Odborníci tvrdí, že neškodné je, pokud denně vypadne 100 až 200 vlasů. 

Důvodem nadměrného úbytku vlasů bývá u žen většinou nízká hladina estrogenů v důsledku hormonálních změn během těhotenství a kojení, případně během menopauzy. U mužů jde o citlivost vlasových kořínků na testosteron.

Transplantace vlasů
Když nepomůžou léky, kosmetika ani terapie, může přijít na řadu invazivnější řešení. Nastřelení vlasů, jak se transplantace porostu na hlavě v tuzemsku hanlivě označuje, podstoupila i nejedna česká celebrita. Hustší porost mají díky chirurgům zpěváci Marian Vojtko, Petr Janda nebo Jakub Smolík. Mezi sportovci se pak svou vylepšenou kšticí netají fotbalista Tomáš Ujfaluši.

„Základem úspěšné a definitivní léčby je důkladná diagnóza. Samotnému zákroku tedy předchází důsledný pohovor o zdravotním, ale také psychickém stavu klienta, o jeho životním stylu a výživě, dermatologické a trichologické vyšetření, které posuzuje stav vlasů a vlasové pokožky,“ vysvětluje pro deník Metro Andrea Mačejová, specialistka na transplantaci vlasů z ABClinic Art & Beauty.

Když jsou všechna vyšetření hotova, nic už obvykle nebrání tomu, aby klientovi byly transplantovány do problematických partií jeho vlastní vlasové štěpy. Ty doktoři odebírají obvykle ze zadní části hlavy, kde následně tolik nechybí.

„Máme plně pod kontrolou hloubku a úhel každého transplantovaného štěpu, proto je výsledek přesvědčivě přirozený. Definitivní výsledek se projeví do 12 až 18 měsíců, ale nové vlasy začínají růst již za jeden až čtyři měsíce,“ ujišťuje Mačejová. Ceny za transplantaci vlasů se na její klinice pohybují od 53 do 160 tisíc korun. Za více zákroků však může toto číslo ještě nabobtnat.

Když neroste, zakryjte to
Pokud vás trápí chybějící porost na hlavě a nechcete ji zakrývat čepicí nebo parukou, můžete si porost nechat dotetovat. Mezi známé osobnosti, které se tímto způsobem rozhodly chybějící porost kamuflovat, patří například muzikálový zpěvák Bohuš Matuš. Podstoupil takzvanou mikropigmentaci, což je imitace vlasů na hlavě pomocí estetického tetování.

Podle salonů, které tuto službu nabízejí, se následně tetovaná hlava jeví jako hodně krátce ostříhaná. Metoda tetování vlasů je navíc vhodná pro všechny typy vypadávání a cena za sezení se pohybuje v řádech tisícovek.

Sofistikované tupé
Pokud chcete svou pleš zakrýt a zároveň se nechcete pouštět do ničeho nevratného, řešením může být pánská paruka z pravých vlasů, takzvané tupé. Ambasadorem tohoto trendu je v tuzemsku návrhář Osmany Laffita. Pomocí pásek mu umělý porost vydrží na hlavě až několik dní, může se v něm dokonce i namočit. Ceny paruk a tupé se pohybují v řádech tisícovek. Ty nejsofistikovanější, jaké má třeba i Laffita, pak v desítkách tisíc korun.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek