metro.cz

Větší foto
Historie teletextové grafiky. Takto se přálo k Vánocům. | foto: Česká televize

Teletext stále žije! V éře digitálních technologií ho drží i sázkaři

  12:31
Komerční stanice už na přenos informací přes televizní signál dávno rezignovaly. Česká televize nikoli.

Zhruba 632 tisíc unikátních uživatelů. Tolik lidí v prosinci loňského roku používalo Teletext České televize (ČT). Fungování této tradiční služby v éře digitálních technologií, která funguje na principu textových informací vysílaných na obrazovky prostřednictvím televizního signálu, může v roce 2022 působit poněkud zvláštně. Podle šéfredaktora on-line zpravodajství a vedoucího Teletextu ČT Karla Tinla jde však o trend, který se určitě „na odpočinek“ nechystá.

„Vypnutí teletextu hlavních komerčních televizních stanic, které proběhlo například na podzim roku 2020, nemělo dopad na uživatele Teletextu ČT. Byť šlo o stejné médium, jeho obsahové zaměření se vždy významně lišilo. Náš teletext dlouhodobě využívá například skupina uživatelů s televizory bez připojení k internetu,“ říká pro deník Metro Tinl a dodává, že mezi uživatele Teletextu ČT patří i mladší ročníky.

„Jde o část internetové generace, pro kterou je v některých případech vyhledávání informací v teletextu nejkomfortnějším řešením. Typicky třeba při sledování sportovního či jiného televizního přenosu, kdy je možné v průběhu vysílání rychle dohledat související informace. Například výsledky,“ dodává pro deník Metro Tinl. V Česku tak mají teletext pořád rádi například sázkaři.

Protože je teletext takzvaně aktuální médium, poptávka po něm stoupá ve chvíli, kdy lidé hledají aktuální zpravodajské, sportovní a další informace. Podobně jako v HbbTV, což je funkce chytrých televizí kombinující televizní vysílání s širokopásmovým internetem, tu stoupá počet uživatelů například během mistrovství světa v ledním hokeji či během olympiád.

„Kromě televizního signálu distribuuje Česká televize teletext také prostřednictvím internetových technologií, na webu ČT či v HbbTV. Zde počet jeho uživatelů dokonce stoupá. Jeho hlavní předností je stručnost, aktuálnost a přehlednost,“ chlubí se Tinl.

Hlavní soukromé televize už teletext neprovozují, Prima s ním skončila v říjnu, Nova o měsíc později. Diváci, kteří ho využívali kvůli skrytým titulkům, přešli na takzvané DVB titulky. Ty mohou podle mediální zástupkyně Primy Gábiny Semové vyvolat tlačítkem na dálkovém ovládání nebo zapnout v menu svého přijímače.

„K ukončení provozu teletextu na našich kanálech docházelo postupně v souvislosti s využíváním novějších technologií a s přechodem na vysílání ve standardu DVB-T2. Provoz byl kompletně ukončen s vypnutím posledního vysílače velkého výkonu v DVB-T síti 2. Diváci od té doby mohou nadále sledovat skryté titulky jako DVB titulky,“ vzpomíná prodeník Metro Semová.

Teletext vznikl v roce 1970 ve Velké Británii. Provozovala ho například televizní stanice BBC. Ta jeho provoz ukončila po 45 letech s vysvětlením, že už není potřeba, protože jeho služby plně nahrazuje web stanice, mobilní aplikace a nonstop stanice BBC News 24. Například americká stanice CNN pak zrušila svůj teletext před patnácti lety, tedy ještě o šest let dříve než Britové.

V Československu se teletext poprvé objevil v roce 1988. Mezi jeho nejznámější každodenní uživatele se řadí i prezident Miloš Zeman. Ten teletext dlouhodobě uvádí jako jeden ze svých hlavních zdrojů zpráv. Průběžně takto hovoří do médií zhruba od roku 2006.

Komentáře

zpět na článek