metro.cz

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

  5:55
Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.

Další 1 fotografie v galerii
Encyklopedie fantasy filmu vyšla v Albatrosu. | foto: Metro.cz

Dílem encyklopedie, dílem rozcestník a rádce pro všechny fanoušky filmové magie. To je kniha Encyklopedie fantasy filmu, která je jakousi velkou mapou pro všechny ochotné turisty, co chtějí navštěvovat nepřeberné množství kouzelných krajin. Na otevření brány do žánru filmové a seriálové fantasy nepotřebujete žádné zaklínadlo. Pokud váháte s pořízením a přečtením knížky samotné, možná vás naláká náš článek.

Fantasy svět
Fantasy říše a jejich příběhy objímají fanoušky ze všech žánrů nejpevněji. Jakmile překročíte jejich práh, přistupujete na nová pravidla a cestujete za hranice toho, co je možné v naší realitě.

Mocnější než Merlin

  • Autoři Encyklopedie fantasy filmu jsou při psaní mocnější než Merlinova zaklínadla.
  • Na knize spolupracovali Ondřej Mrázek, Jiří Pospíšil, Petr Cífka, Václav Rybář, Matěj Svoboda, Karel Ryška, Mojmír Sedláček a Milan Rozšafný. 
  • V případě Rybáře a Svobody šlo o práci na dvě směny. V prosinci jim totiž vyšla také kniha Továrna na sny, na níž pracovali i v době vzniku Encyklopedie fantasy filmu.
  • Továrna na sny přináší čtenářům ucelený přehled filmů a tvůrců, kteří akční žánr střídavě stavěli a vyhazovali do vzduchu. „Nahlédněte za oponu mašinerie, kde se skrývají fascinující příběhy, šokující souvislosti i drobné trhlinky v jinak dokonalých úsměvech hrdinů z plakátu,“ lákají Rybář se Svobodou.

„Filmy jako takové jsou samy o sobě únikem od reality. Ve fantasy však ochotně cestujeme dál než jindy. Tato kniha je velkou mapou pro všechny ochotné turisty, co chtějí navštěvovat nepřeberné množství kouzelných krajin. Fantasy není jen o udatných hrdinech, spanilých princeznách, zlých čarodějích a nepřemožitelných dracích. Zalistujte a zjistíte, že na otevření brány do žánru filmové fantasy nepotřebujete žádné speciální zaklínadlo,“ říká pro deník Metro jeden z celkem osmi autorů knihy Milan Rozšafný.

Rozšafný, který je nejen redaktorem webů moviezone.cz a tvzone.cz, ale také šéfem webu Prima Lajk, se na tvorbě knihy podílel vůbec poprvé. Encyklopedie obsahuje celkem čtyři sta filmů a asi šedesátku seriálů. Právě seriálovou sekci měl Rozšafný na starost. „Výběr toho, co stojí za to v knize alespoň zmínit a co už ne, byla často Sophiina volba. Nakonec rozhodovalo to, jak daný film či seriál do žánru fantasy výrazněji přispěl. A také pestrost. Podotýkám, že jde o encyklopedii fantasy filmu, nikoli dobrého filmu,“ směje se Rozšafný.

Žánry a subžánry
Encyklopedie fantasy filmu by se dala považovat za hodně volné třetí pokračování. Parta kolem filmového webu má totiž na kontě také dříve vydané publikace Encyklopedie akčního filmu a Encyklopedie komiksového filmu. Zatímco v případě předchozích knížek autoři řadili jednotlivé filmy, jejich tvůrce a herce abecedně, tedy tak trochu bez ladu a skladu, u fantasy knížky museli dumat nad tříděním. „Naše knížka je v tomto ohledu originální. Museli jsme totiž jednotlivé tituly roztřídit nejen do kategorií a kapitol, ale také na různé subžánry. Dále kniha obsahuje profily nejvlivnějších autorů, jako je můj oblíbenec Tim Burton, Karel Zeman, Guillermo del Toro, Peter Jackson nebo výtvarník kreslených filmů Hajao Mijazaki. Zvlášť řešíme také řadu témat, jako je fantasy hudba, jak fantasy žánr vůbec vznikl a nejslavnější propriety. Tím mám na mysli draky, záporáky nebo třeba artefakty,“ vyjmenovává Rozšafný.

Monstra a piráti
Jako Dark fantasy je v knize označena Ospalá díra, Faunův labyrint či Constantine. Za dobrodružné filmy se špetkou fantasy jsou považovány tituly Indiana Jones, Mumie nebo Piráti z Karibiku. „Samostatnou sekci má i fantasy s velkými monstry jako Godzilla, King Kong, Cesta do pravěku a podobně,“ dodává Rozšafný.

Pak ještě v knize najdeme podskupiny high fantasy (Harry Potter, Pán prstenů), Meč a magie (Barbar Conan, 300), moderní fantasy (Hellboy, Krotitelé duchů, Jak utopit Dr. Mráčka), pohádkové fantasy (Popelka, Shrek, Ať žijí duchové, Sněhurka), východní fantasy (Tygr a drak, Princezna Mononoke) a také science fantasy (Avatar, Star Wars, Thor).

Co je fantasy?
Na Wikipedii je fantasy definována jako umělecký žánr používaný v literatuře a filmu, ale i ve výtvarném umění, užívající magii či jiné nadpřirozené prvky, často s vzezřením a chováním netypickým pro lidi.

V anglosaském světě je fantasy označení pro jakékoli dílo fantastického žánru, které není science fiction. Žánr je stejně jako příbuzné žánry science fiction a horor definován především rekvizitami a prostředím, a dobou, kam je dílo situováno.

„Rozdíl mezi fantasy a sci-fi není vždy jednoduché nefanouškům těchto žánrů vysvětlit. Jako dobrý příklad nám poslouží třeba dvojice českých snímků Lucie, postrach ulice a Chobotnice z II. patra. Prvně jmenovaný film patří jasně do fantasy žánru. Modelína, ze které ve filmu panáčci vzniknou, je totiž kouzelná. Tvůrci nám nepředkládají žádné jiné vysvětlení,“ popisuje Rozšafný.

„V případě Chobotniček je to však jiné. Děti Eva a Honzík si vymodelují dvě chobotničky z neznámé hmoty. Ta je ale vědeckým experimentem, tím pádem máme technické vysvětlení. Jde tedy o sci-fi,“ dodává Rozšafný.

  • MovieZone je filmový web, jehož primárním účelem je upozorňovat na nejnovější a nejzajímavější události ve světě filmu.
  • Najdete zde recenze, preview (Na obzoru), filmové trailery, necenzurované názory v pravidelném blogu a novinky. 
  • Web začínal v roce 2003 pod názvem TrailerZone. S narůstajícím obsahem však přišel i nový, trefnější název. MovieZone se technicky vzato narodil v říjnu roku 2005.
  • Web je zdarma. Jeho tvůrce však můžete podpořit na platformě Patreon, a to formou měsíčního sponzoringu. Jeho výši si sami určíte.
  • Na moviezone.cz nemají rádi do tmy vyřvávající anonymy. Proto zde každý uživatel, který chce přispívat do diskusí, musí být také registrovaný. Mezi další výhody patří údržba vlastního profilu a s tím souvisejících žebříčků, které promlouvají do globálních statistik. Uživatelé se také často scházejí za účelem společných návštěv kin. Některé projekce pořádá v Kině Aero sama redakce.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek