metro.cz

Založte si domácí chemickou laboratoř. Ušetříte majlant

  11:11
Vyrobit si tablety do myčky, aviváž, šampon nebo čistič koupelny není nijak obtížné. Najdete si recept, který vás osloví, a pak už jen mícháte suroviny. Je to hravé, vzrušující, prostě alchymie pro 21. století.
Domácí výroba pracího prášku | foto: Metro.cz

Prací prášek za padesát korun
Připravit si prací prášek není nic složitého, v podstatě si spojíte čtyři složky. Používá se prací soda, perkarbonát (oxidační činidlo), taed (aktivátor bělení) a nastrouhané mýdlo. Kilo pracího prášku tak pořídíte v ceně kolem 50 korun.

Pasta za dvacku
Zubní pastu bez fluoridu, bohatou na minerály, vhodnou pro miminka i lidi s poruchou štítné žlázy připravíte následovně: vezmete 5 dílů lithothamina, což je mořská řasa, 1 díl křemeliny, 2 díly jedlé sody, 3 díly xylitolu (březový cukr) a 3 až 5 dílů kokosového oleje. Výroba 100 gramů pasty, což odpovídá běžnému balení, vyjde na 20 korun. Pastu si můžete doladit esenciálními olejíčky, myrhou nebo himálajskou solí.

Kilo mýdla lehce přes stovku
Kilogram základní mýdlové hmoty pořídíte za 120 korun, mýdlo si můžete navíc vylepšit přidanou aktivní látkou nebo vůní. Výhodou takto vyrobeného mýdla je, že ho po třech dnech odležení můžete začít používat.

Tablety do myčky za hubičku
Postup výroby je velmi jednoduchý – stačí smíchat díl jedlé sody, díl sody na praní, půl dílu soli a půl dílu kyseliny citronové, přidáte tolik vody, aby se vám podařilo vytvořit těstíčko (je to pár kapek), dáte do vhodné formičky, necháte vyschnout, vyklopíte a uložíte na suché místo. Kilo jedlé sody stojí 50 korun, kilo sody na praní 30 korun a kyselina citronová je za 60 korun půlkilovka. 

Ekokoza

  • Receptury, které na této straně představujeme, jsou vyladěny ve spolupráci s Martou Čapkovou z firmy Ekokoza. 
  • „Náš příběh je postaven na výrobě mýdla s kozí syrovátkou. Měli jsme kozí farmu  a věděli jsme o prospěšnosti kozí syrovátky na kůži, a tak jsme se chtěli pustit do výroby. V té době se nám ale nedařilo sehnat potřebné suroviny ani receptury,“ uvádí Čapková. 
  • Proto jsme naše zkušenosti začali sdílet s ostatními, jsme tu pro všechny, kdo si chtějí vyrobit domácí kosmetiku, prací prostředky, svíčky, a dokonce sýry a jogurty. Poskytujeme jak suroviny pro samotnou výrobu, tak návody a recepty, jak s výrobou začít,“ vysvětluje. Více na www.ekokoza.cz
Autor: David Halatka Metro.cz
zpět na článek