metro.cz

Lidské hyeny jsou všude. Češi mají dobré srdce. Ale jsou tací, kteří se pokoušejí na utrpení vydělat

  11:33
Když se několika jihomoravskými vesnicemi a městy prohnalo loni v létě ničivé tornádo, vybrali lidé na pomoc zničeným místům během krátké doby několik set milionů korun.
Ukrajinští občané protestují v tureckém Instanbulu. (2. března 2022) | foto: AP

Základní rys podvodníka? Amorální chování
Ale okamžitě se objevily snahy, jejichž organizátoři se pokusili parazitovat na neštěstí lidí a vybírat peníze do vlastní kapsy. Například umístili na leták Charity falešný QR kód, který měl přesměrovat finanční příspěvky na soukromá konta. Tahle praxe se, bohužel, nevyhýbá ani válce na Ukrajině.

Na falešné charitativní weby upozornila v uplynulých dnech například softwarová společnost ESET. „Situaci monitorujeme od odhalení prvních falešných sbírek v kyberprostoru,“ uvedl pro deník Metro mluvčí softwarové firmy Ondřej Šafář. 

Podvodné humanitární sbírky patří do kategorie takzvaných scamů, česky podvodů zpravidla šířených na sociálních sítích a v e-mailové komunikaci. Útočníci se pokoušejí z uživatelů vylákat příspěvky, které by měly pomoci zasaženému civilnímu obyvatelstvu. Chybí však potvrzení legitimity. „Předpokládáme absolutně amorální chování jednotlivců či malých skupin, nikoliv větších skupin nebo jiných subjektů, které těží ze současné situace a vlny solidarity, kterou krize na Ukrajině přirozeně vyvolává,“ říká Michal Cebák, bezpečnostní analytik společnosti ESET.

Zločinci mění taktiku
U zachycených podvodných sbírek, kterých analytici evidují stále více, je novým prvkem to, že vybízejí k zakoupení takzvaných tokenů za kryptoměny. „Ty jsou pro zločince snadněji zpeněžitelné a kroky hůře vysledovatelné. U minulých podvodů jsme sledovali časté zneužívání legitimních organizací, vytváření fiktivních organizací či prosté lhaní,“ dodává mluvčí Ondřej Šafář.

Situací kolem možných podvodů mezi sbírkami si všímají také organizace, které mají v charitativní oblasti zkušenosti už od devadesátých let. „Vůči Člověku v tísni máme samozřejmě nějaké falešné sbírky, ale většinou drobného typu, často je to nedorozumění,“ vysvětluje Veronika Gabrielová, mluvčí organizace Člověk v tísni. Takové náznaky se podle ní objevují více na sociálních sítích pod příspěvky, které dává na internet Člověk v tísni.

Jedno z upozornění na případný podvod zaslal do redakce Metra i čtenář. „Falešné sbírky jsme samozřejmě zaregistrovali. Prozatím se jedná o jednotky případů,“ říká Ondřej Moravčík, mluvčí Policie České republiky.

Rady odbornice. Nelitujte času, prověřujte
Do pomoci bojující Ukrajině se bez okolků zapojili i čeští skauti. Také v jejich centrech se shromažďuje pomoc od lidí z celé země. Zatím nemají signály, že by se jejich charity „ujali“ podvodníci. Trápí je ale přiživování například na převážení uprchlíků.

„Máme jen zprávy o předražených službách na hranicích, kde si někteří převážející říkají o nehorázné sumy,“ řekla deníku Metro Bára Trojak, mluvčí Junáka – českého skauta. U každé materiální sbírky je podle ní třeba zjišťovat podrobněji údaje o jejich organizátorovi pomoci, jestli má sbírka partnera i na ukrajinské straně, případně jasnou cílovou destinaci. „U finančních sbírek je třeba volit respektované a dlouho působící organizace, jako jsou Člověk v tísni, Český červený kříž, Paměť národa, Armáda spásy, Charita ČR, Adra či UNICEF,“ radí zájemcům o pomoc Ukrajincům Bára Trojak.

Pomoc za 240 vteřin

  • Podpora Ukrajině má kromě konkrétních zásilek věcí, potravin a zbraní v Česku i další podobu.
  • Vyprodáno za čtyři minuty. Elton hodinářská během pár dní připravila speciální limitovanou edici hodinek Prim Pilot za 15 tisíc korun. Na číselníku je symbol sokola, na zadním víku v ukrajinštině název hymny a země. Černý kožený pásek je prošitý v barvě ukrajinské vlajky. Edice se vyprodala během pouhých 240 vteřin. 
  • Kompletní částka – 150 tisíc korun jde na Člověka v tísni – SOS Ukrajina.
  • Mlsat budeme Ukrajinu. Formy protestů proti ruské agresi na Ukrajině se projevují každý den a připojují se k nim jednotlivci i firmy. Jedním z posledních výrazů solidarity je přejmenování populární Ruské zmrzliny. Oblíbená Ruská zmrzlina značky Prima nově ponese název Ukrajinská.
  • Do včerejšího dopoledne vybrali jednotlivci i firmy v celé České republice na pomoc bojující Ukrajině jednu miliardu korun. Přímo na účet ukrajinské ambasády putovalo více než tři sta milionů korun. Ty budou použity na nákup zbraní.
  • O dvě stě procent se v posledním týdnu zvýšila návštěvnost webu army.cz. Souvisí to se zájmem Čechů o službu v armádě i případnou účastí v bojích proti ruské armádě na Ukrajině.
  • Tolik korun stojí nejlevnější balistická (neprůstřelná) vesta na českých e-shopech. Dražší vesty jsou mezi 5 až 7 tisíci korunami. Profi vesty jsou už násobně dražší.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek