metro.cz

Zvířata ve válce na Ukrajině přežívají jen na dešťové vodě, říká zástupkyně Svobody zvířat

  5:17
Situace na Ukrajině je extrémně krizová nejen pro lidi, ale také pro zvířata. Lidé prchající před válkou si je v některých případech berou s sebou, ale ta v ukrajinských útulcích a zoologických zahradách jsou na pokraji přežití. A to jsou tu ještě hospodářská zvířata. Mnohá zemřela nejen hlady, ale i na následky stresu.„Osamocená a zraněná zvířata ochránci chytají na ulicích a převáží je do útulků, pokud to tedy jde. Do těch největších se ale nedá dostat, silnice kontrolují Rusové,“ říká deníku Metro Jolana Haismanová z organizace Svoboda zvířat.
Jolana Haismanová ze Svobody zvířat | foto: Metro.cz

Jaké máte aktuální informace z Ukrajiny?
Situace je krizová a velmi často se mění. Několik velkých útulků u bojišť je bez elektřiny a přežívají pouze na dešťové vodě. Nad útulkem u Gostomelu, který je blízko Kyjeva, lítají bombardéry, některá starší zvířata umírají následkem leknutí z výbuchů. Spousta Kyjevanů je schovaná i se svými zvířaty v krytech a v kyjevském metru.

Jak je to se zoo?
Podle posledních zpráv, co mám od organizace UAnimals, je na tom velmi špatně taky zoo XII Misyatsiv u Kyjeva. Ruské tanky jsou kousek od jejích bran a jedna z bojových střel zasáhla území zoo. Jsou bez elektřiny a topení. Od Mariny v útulku Friends máme zprávy, že zvířata nemohou transportovat. Jsou ve stresu, protože se bojí bombardérů. Největší problém je nedostatek prostoru, jelikož útulek stále přijímá nová zvířata, která nechtějí nechat v ulicích.

Jste ve spojení s ukrajinskými ochránci zvířat?
Ve spojení jsme se spoluzakladatelkou organizace UAnimals, jež distribuuje vybrané peníze útulkům, zoo a dalším zařízením a některým se snaží dovést krmivo. Každý den se snažím být alespoň na chvíli v kontaktu s Marianou, jednou z dobrovolnic této organizace.

Jak do útulků ochránci jezdí?
Záleží na tom, v jaké oblasti útulek je. U bojišť jsou zničené silnice a kontrolují je Rusové, takže do tří velkých útulků se nedá dostat. Některým posílají peníze, některým kupují a dováží krmivo. Zraněná zvířata ochránci chytají na ulicích a převáží je do útulků, když je to možné.

Co se děje s hospodářskými zvířaty?
O hospodářských zvířatech nemáme moc informací. Azylová farma Ugolyok je na tom špatně, protože je blízko bombardování, ale díky zásobování dostávají alespoň nějaké krmení. Nicméně právě tam je hodně důležitá finanční pomoc. Bojím se, že budou stejně jako vždycky s pomocí na řadě až jako poslední. A většina zvířat zemře v obrovském strachu.

Chystá se případný transport zvířat z ukrajinských zoo, jak by to probíhalo?
Podle informací, které jsem dostala z maďarské organizace na ochranu zvířat, je Maďarská asociace pro zoo v kontaktu s Evropskou asociací pro zoologické zahrady a mají odhlasováno, že zvířatům pomohou. Měli by plánovat transport. Jak se ale situace vyvíjí v posledních hodinách, bohužel nevím. V pondělí jsem se dozvěděla, že Wildlife Shelter začal evakuovat zvířata z kyjevské zoo do polské zoo v Poznani.

Berou si uprchlíci svoje miláčky s sebou?
Spousta lidí si bere svá zvířata s sebou, ale velká spousta jich je taky ponechána na ulici nebo zamčena v bytech, protože se k Ukrajincům špatně dostává informace, že mohou přestoupit hranice i se svými zvířaty. Někdy jim je také odmítnou vzít do prostředků hromadné dopravy. Zvířata ponechaná na ulici nebo v bytech mají jen velmi malou šanci na přežití. Podle informací z UAnimals je jich na ulicích spousta nemilosrdně střílena. Dobrovolníci z organizací na ochranu zvířat se je snaží chytat a převážet do útulků.

Co musí lidé se zvířaty po příjezdu podstoupit?
Česká veterinární správa upravila podmínky pro vstup zvířat v zájmovém chovu, která doprovázejí své majitele prchající před válkou do České republiky. Při vstupu psů, koček a fretek z Ukrajiny na území ČR není jako nutná podmínka vstupu vyžadováno označení zvířete mikročipem či tetováním, harmonizované veterinární osvědčení potvrzené tamním úředním veterinárním lékařem ani sérologické vyšetření na protilátky proti vzteklině. Pro zvířata bude po vstupu do ČR platit desetidenní karanténa. Do 72 hodin zvíře klinicky vyšetří soukromý veterinární lékař, aby se vyloučilo, že má zvíře vzteklinu. Organizace Home 4 Pets, Pet Heroes a další nabízí poskytnutí veterinární péče pro zvířata uprchlíků, krmivo, očipování a tak dále.

Jak mohou Češi pomoci?
V současnosti je velmi důležitá finanční pomoc. Češi mohou přispět na Darujme.cz na projekt Svobody zvířat s názvem Pomoc zvířatům na Ukrajině. Tyto finance poputují ukrajinské organizaci UAnimals, která distribuuje finance do útulků, azylových farem a záchranných stanic.

A dočasná adopce?
Pokud chtějí lidé pomoci i jinak, mohou se přihlásit o dočasnou péči nebo adopci zvířat ve formuláři u organizace Vegan Fighter. Ti si tvoří databázi, a jakmile budou zvířata převážena, tak předpokládám, že budou zájemce o adopci propojovat s útulky s dovezenými zvířaty.

Pokud bych tedy adoptoval kočku nebo psa, jak by to probíhalo?
Na tuto otázku zatím nemám odpověď, protože se mi nepodařilo spojit s organizací Vegan Fighter.

Autor: Petr Holeček Metro.cz
zpět na článek