metro.cz

Čeští bankéři si teď zvykají na ukrajinštinu a modrožlutou

  18:30
Mobilní operátor. Účet v bance. Platební karta. To nyní také podstupují dospělí uprchlíci v těchto dnech a týdnech v Česku.
Ukrajinci nyní řeší bydlení, práci i finance. | foto: MAFRA

Jedeme jak na běžícím pásu. Tuhle větu, či její variantu, uslyšíte od pracovníků bank, nejen těch v „první linii“ přímo na přepážkách kamenných poboček. Ke stávajícím zákazníkům, kteří žijí a pracují v Česku již roky, teď přibývají tisíce nových.

Webovky v národní barvě
„Klienty z Ukrajiny obsluhujeme dlouhodobě. Otevírali si u nás velké množství účtů už před vypuknutím konfliktu, primárně se jednalo o agenturní zaměstnance,“ říká Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank v České republice. Aktuálně otevírají týdně stovky nových účtů. Pro Ukrajince se statusem uprchlíka nabízejí aktivní účet na dva roky zdarma. Navíc přidávají jednorázový humanitární bonus 2500 korun.

Banka také v řádech dnů nastavila webové stránky v ukrajinštině. Tradiční barevnou žlutočernou kombinaci banky doplnila částečně i modrou barvou v úvodní fotografii. „Podobně je to s informačními materiály na pobočkách. Pokud si klienti vybírají z našich bankomatů, mohou vedle dalších jazykových mutací volit i ruštinu,“ doplňuje Petra Kopecká.

Stovky klientů týdně registruje i Česká spořitelna. „Otevření účtů jsme lidem prchajícím z Ukrajiny maximálně usnadnili, stačí jim platný cestovní pas,“ uvedl pro deník Metro Filip Hrubý, mluvčí banky. Otevření účtu i jeho provoz jsou pro uprchlíky zdarma, bezplatné jsou i příchozí a odchozí platby směrem na Ukrajinu. Už třetí týden funguje ukrajinská jazyková mutace internetových stránek České spořitelny.

Pro Ukrajince mají český standard
Stejně tak lze z češtiny přepnout do ukrajinštiny na stránkách ČSOB, a to do sekce viditelně označené symboly v ukrajinských národních barvách. „Denně evidujeme přes tisíc nových účtů. Aktuálně v rámci našeho balíčku si již u nás založilo účet více než šest tisíc ukrajinských občanů,“ potvrdil koncem minulého týdne Patrik Madle, mluvčí ČSOB. Také tato banka poskytla ke každému novému účtu finanční výpomoc ve výši 2500 korun.

K účtu dále dostanou ukrajinští běženci do tří dnů platební kartu zdarma, mohou si také zřídit jeden devizový účet v eurech nebo dolarech bez měsíčního paušálního poplatku a vkládat hotovost na tento účet zcela zdarma. „Pro okamžité placení mohou klienti využít virtuální platební kartu,“ doplňuje informace Patrik Madle.

Ani Air Bank nevyžaduje od Ukrajinců složité úřední postupy. K založení účtu stačí, podobně jako u dalších bank, platný cestovní pas. „Protože jsme si vědomi, že ne všichni lidé, kteří před válkou z Ukrajiny odešli, mají mezinárodní cestovní pas, pro založení účtu jim stačí ukrajinský občanský průkaz,“ vysvětluje Jana Pokorná, mluvčí Air Bank. K účtu lze u této banky připojit zdarma dvě platební karty. Až do konce roku 2022 garantuje Air Bank výběry z bankomatů u nás a v Evropské unii zdarma.

Lidem utíkajícím z války na Ukrajině pomáhají naši lidé i ze svého

  • Stát momentálně připravuje další možnosti, jak ulehčit těm, kteří se zatím rozhodli pečovat o ukrajinské uprchlíky na vlastní náklady.
  • Třicet tisíc korun. Na tolik odhadli stávající prvotní náklady Matěj Stropnický a jeho partner Daniel na ubytování zhruba dvaceti Ukrajinců na zámku, který rekonstruují v Osečanech ve středních Čechách.
  • Příspěvky na ubytování jedné osoby v nouzových přístřešcích, například v tělocvičnách, se v současnosti pohybují ve výši 200 korun na den, v jiných ubytovacích zařízeních 250 korun.
  • Některé banky nyní postupně zřizují bezplatné informační telefonní linky přímo pro Ukrajince. Na nich poskytují nové klientele informace v jejich rodném jazyce.
  • Vedle zřizování účtů pro uprchlíky se banky podílejí přímými finančními příspěvky. Česká spořitelna odsouhlasila podporu ubytovacího centra pro uprchlíky pro 100 až 150 osob v jedné z pražských budov této banky. Náklady se mají pohybovat od dvaceti do třicetimilionů korun.
  • Více než tisíc pracovníků Raiffeisenbank se vzdalo jednoho denního platu. Celkovou částkou 4,68 milionu korun přispěli na pomoc válkou zasažené Ukrajině. Deseti miliony korun přispěla banka organizaci Člověk v tísni.
  • Také ČSOB doplnila klientské dary pro neziskovou společnost Člověka v tísni (za 12 dnů se vybralo 25 milionů korun), a to dalšími 25 miliony. Celkově tak odešlo na podporu Ukrajiny padesát milionů korun. 
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek