metro.cz

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

  4:38
Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejrůznější střevní potíže či problémy dýchacích cest máme většinou spojené s dovolenou v exotických zemích. Už před odjezdem sháníme informace, léky, případně očkování. Překvapeni ale můžeme být i během odpočinku v Česku. Není však nutné „stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko“.

Grilujte, ale s rozmyslem
Abychom netrávili letní volno v posteli, nedej bože v té nemocniční, stačí dodržovat rozumnou pozornost. „V prvních šesti měsících roku evidujeme asi pětadvacet infekcí způsobených bakterií E. coli,“ upozorňuje Jan Kynčl, vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Jedním ze zdrojů nákazy, již s sebou nebezpečná bakterie nese, mohou být některá hospodářská zvířata. Třeba kozy, ovce nebo hovězí dobytek. Rodiče by tak měli být ostražitější, když se při pohybu mimo město jejich děti s těmito zvířaty setkávají. Některé děti, hlavně z velkých měst, totiž znají kozu či ovci nanejvýš z obrázku, možná je někdy spatřili ve výběhu v zoo. Není divu, když zatouží zvíře pohladit.

Nákaza také může pocházet z nedostatečně tepelně zpracovaného masa. Protože léto patří k frekventovanému grilovacímu období, určitě se vyplatí ještě před přípravou maso uchovávat v dostatečně chladných podmínkách. Určitě se vyplatí maso grilovat důkladněji, omezit krvavější formy tepelného zpracování. „Týká se to třeba i hamburgerů, které lidé často během grilování podávají ještě krvavé nebo nedostatečně propečené,“ zdůrazňuje Michaela Špačková ze SZÚ.

Mýdlo je pořád důležitý ochránce zdraví
Více než dva roky koronavirového trápení nás naučilo především důkladnější hygieně, vyzkoušeli jsme si roušky, dokonale nacvičili například umývání rukou. Přesto naše hygienická pozornost teď trochu ochabla. „Určitě není na škodu pečlivě si umývat ruce nejen před konzumací, ale především předtím, než začneme jídlo připravovat,“ doplňuje současné letní rady Michaela Špačková ze SZÚ.

Voda může být „mrtvá“
Jedno z ohrožení může čekat, když se po několikaměsíční odmlce vracíme na chatu či chalupu. Hygienici upozorňují, že pozornost by měli lidé věnovat například vodnímu zdroji, který v rekreačním objektu mají. Nejde jen o kontrolu vody ve studních.

Vyplatí se vědět, v jakém stavu je voda, která vstupuje do objektu z veřejné vodovodní sítě. „Za veřejný zdroj vody odpovídá provozovatel, ale jeho odpovědnost končí ve chvíli, kdy voda v trubkách překročí takzvané předávací místo na vašem pozemku,“ vysvětluje Dana Šalamunová ze středočeské krajské hygienické stanice.

Stagnací vody po delší dobu, kdy ji lidé v objektu neodtáčejí z kohoutků, může dojít k jejímu mikrobiologickému i chemickému zhoršení. „Stagnující voda je srovnatelná s potravinou, které prošlo datum spotřeby,“ varuje Miroslav Vaněk, ředitel odboru hygieny v Brně. Po několikaměsíční pauze se vyplatí nechat vodu pár minut odtékat. I když vás to bude při současných cenách vody něco stát.

Mýty o legionelle

  • Nebezpečná bakterie se vyskytuje i ve volné přírodě. Škodí však v nehybné vodě, například v potrubí.
  • Nebezpečí nehrozí také například z klimatizace v autě.
  • Mimo nebezpečí je i nákaza z radiátorů.
  • Uškodit nemůže ani voda z kávovaru, prochází tepelným zpracováním nad 60 stupňů Celsia.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek