metro.cz

Kuřáci se prohlídky bojí, aby neuslyšeli, že jsou nemocní

  17:44
Dokud jsem nešel k doktorovi, tak jsem byl zdravý! Tak tuto větu jste už určitě někdy v životě slyšeli. Možná vyšla také z vašich úst.
Screening plic by hlavně kuřáci neměli ignorovat. | foto: MAFRAMAFRA

České zdravotní pojišťovny už minimálně dvacet let poskytují svým klientům pravidelné zdravotní prohlídky a další benefity. Ty mají přispět k tomu, aby zdravotnická zařízení nebyla přehlcená nemocnými, u kterých potíže propukly především proto, že byl zdroj problému odhalen pozdě.

Prevence je zadarmo, ale i tak ji Češi nechtějí
I lékař, který žehrá na pozdní platby od pojišťoven, vám poví, že je lepší, když jsou lidé v dobré fyzické i duševní kondici a něco pro sebe dělají. Zajímavé ovšem je, že ač jsou tyto preventivní lékařské prohlídky zdarma, například z průběžných průzkumů za posledních pět let Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) vyplývá, že tato vyšetření využívá asi jen čtyřicet procent klientů. A to jich má tato největší zdravotní pojišťovna téměř šest milionů.

Přitom už toto základní a poměrně široké vyšetření u praktického lékaře může upozornit na blížící se zdravotní problémy a praktik může dotyčného odeslat k detailnímu vyšetření u specialisty. „Od loňského roku je do preventivní prohlídky zařazena i kontrola zraku. Cílem je prevence dlouhodobě bezpříznakových očních onemocnění,“ připomíná mluvčí VZP Milan Řepka.

Obezitě dýchají na záda zhoubné nádory
I když mezi největší zabijáky české populace patří obezita a s ní spojené doprovodné nemoci oběhového systému, svou daň si vybírají i zhoubná bujení. Rakovina plic je jedním z nich. Lékaři mezi pacienty, především kuřáky, šíří osvětu o prohlídkách zaměřených na jejich plíce.

I tak ale je povědomí o plicním screeningu v celé české populaci zatím poměrně nízké. O programu včasného záchytu rakoviny plic slyšelo asi 38 procent lidí.

Z nejnovějšího průzkumu ale vyplynulo i to, že z oslovených kuřáků i nekuřáků by asi třetina na prohlídku plic vůbec nešla, nebo spíše nešla. Mezi důvody jsou i obavy dozvědět se, že s jejich plícemi je něco v nepořádku.

Přitom včasný záchyt onkologického onemocnění může pomoci i těm, kteří se celoživotně cigaretám obloukem vyhýbají. „Nikdy jsem nekouřila ani nikdo z mé rodiny, přesto mi diagnostikovali adenokarcinom plic,“ konstatuje Ilona Mančíková.

Tu k lékaři na detailní prohlídku plic přivedl přetrvávající kašel po prodělaném covidu. Přišla doslova pět minut před dvanáctou. „Naštěstí to bylo ve stadiu, kdy bylo možné nádor operovat,“ říká paní Ilona.

U lékaře upřímně

  • To, aby vás praktik poslal na screening plic, záleží i na tom, jestli přiznáte skutečný počet vykouřených cigaret.
  • O screeningu by měli praktičtí lékaři informovat své pacienty, kteří jsou současnými či bývalými kuřáky, kteří zvládali či stále kouří 20 cigaret denně po dobu 20 let nebo 40 cigaret denně po dobu 10 let.
  • Každý rok onemocní rakovinou plic asi 6500 Čechů. Asi 5400 lidí ročně zemře.
  • Pouze čtvrtina české dospělé populace chodí na pravidelné preventivní lékařské prohlídky. V zahraničí přitom tento benefit využívá kolem osmdesáti procent populace.
  • Přes osmdesát procent kuřáků v Česku si je vědomo, že jim hrozí některé z plicních onemocnění.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek