metro.cz

Hrady a zámky svítí o něco méně, na radnicích zase kontrolují těsnění

  4:19
V obecních bazénech se v šatnách už teplou vodou neosprchují. Němci se připravují na zimu bez zemního plynu. A Češi?
Letos v březnu potemněl v Praze Karlův most, Petřínská rozhledna, Národní divadlo a dalších 50 míst. V Brně zhasli Špilberk, v Ostravě radnici. | foto: MAFRA

Tepelný komfort zatím v Aqualandu Moravia koupajícím neberou. Bazény i nadále vyhřívají. „K dispozici jsou ale i termální bazény Romulus a Remus, kde k vyhřívání pomáhá příroda. Úspory ale hledáme I prostřednictvím fotovoltaiky a dalších technologií,“ říká Petr Pavlacký, ředitel známého jihomoravského akvaparku.

Když ale deník Metro asi před měsícem oslovoval úřady a instituce, jaká konkrétní opatření připravují ohledně úspor energií, odpovědi byly spíše vyhýbavé. Teď se to už mění, i když asi úplně jasno nemají všude, a zda budou méně svítit a topit, se nedozvíte.

Na jihu Čech čekají na postoj vlády
Český Krumlov je živ nejen z daní podnikajících firem, ale ve značné části i z turistického ruchu. Budou se turisté ve zbytku letní sezony a v té zimní pohybovat uličkami města v přítmí a fotky osvětleného zámku, typické dominanty Krumlova, už nepořídí, protože se ztratí ve tmě? Počítají s tím v jihočeské architektonické perle?

„Zatím nemáme zpracován provozní plán úspor. Čekáme na postoj vlády k této věci, respektive na její reakci na doporučení Evropské unie,“ reagoval na dotazy místostarosta Českého Krumlova Josef Hermann. Připomínáme, že v této době se ale už všechny státy EU dohodly na patnáctiprocentních úsporách energií na tuto zimu. „Věnujeme pozornost spíše přípravě investičních opatření k úspoře nákladů na energie v objektech města,“ dodává místostarosta Hermann.

Skleníky pojedou tak, aby rostliny přežily
Konkrétní opatření týkající se energií na hradech a zámcích přijímá už nyní Národní památkový ústav (NPÚ). Některá opatření realizovali jeho pracovníci už loni, letos v nich pokračují. Výměna všech klasických žárovek za úsporné je už samozřejmostí. „Přistoupili jsme také k výměně nasvětlovacích těles objektů a významně redukovali dobu nočního nasvětlování památek,“ upozorňuje Klára Veberová, tisková mluvčí NPÚ. Ústav se přesto nedomnívá, že by nasvícení nebo nenasvícení objektů nějak výrazně ovlivnilo jejich přitažlivost a návštěvnost. „Věříme, že veřejnost úsporné kroky v tomto směru pochopí,“ říká mluvčí NPÚ Veberová.

Vedle osvětlení hradů, zámků a budov hledají památkáři úspory například v zámeckých sklenících. „Tam významně snížili teplotu vytápění na udržitelnou hranici pro uchovávané rostliny,“ říká Veberová. Úsporná opatření se týkají i správních budov a kancelářských provozů spadajících pod NPÚ, cílem je meziroční úspora energií alespoň o deset procent.

Jihlava zredukovala magistrátní ledničky
Buďte zodpovědní, jedeme v tom všichni. V tomto duchu začíná fungovat úsporný život jihlavské radnice. Vedení krajského města kombinuje investice do úsporných zařízení s „obyčejným“ šetřením. „Zaměstnanci byli vyzváni, aby se v následujícím období chovali zodpovědně a dodržovali pravidla vedoucí k úsporám,“ říká Radovan Daněk, mluvčí jihlavského magistrátu.

Úřad města například už zredukoval počet ledniček a současně je nahradil úspornějšími typy. Omezuje se i provoz elektrických spotřebičů v kancelářích, kontroluje se nastavení úsporných režimů a uspávání počítačů, monitorů nebo tiskáren. V zimě se bude topit v kancelářích méně, hlídat si budou i větrání. Důkladnou kontrolou prošla okna a těsnění.

„Tam, kde ještě byly klasické zářivky, jsme je nyní nahrazovali úspornými LED zdroji, došlo i k výměně starších vodovodních baterií za úsporné,“ vypočítává Daněk. V některých objektech magistrátu došlo navíc k výměně kotlů s inteligentním řízením spotřeby.

Ušetříme!

    • Města i úřady redukují. Liberecký kraj ubral na klimatizaci už začátkem léta.
    • Praha chce v magistrátních budovách v zimě topit jen na 22 stupňů Celsia.
    • Ministerstvo průmyslu a obchodu ušetřilo už v letošní zimní sezoně ve své hlavní budově v Praze 24 procent plynu a 20 procent elektřiny.
    • Nižší teplotu v úředních budovách ale musí posvětit změna v příslušném zákoně.
    • Jedna miliarda korun. To je průměrná částka, o kterou se letos podle propočtů jednotlivých hejtmanství prodraží většině krajů v Česku náklady na energie v budovách, které spadají pod jejich působnost.
    • Rezervy, které ale kraje momentálně na energie odkládají, nebo jsou schopné je odložit, se pohybují od 100 do 250 milionů korun. Krajské úřady ale ještě netuší, za kolik se bude elektřina a zemní plyn na burzách prodávat na začátku podzimu.
    • Akce Hodina Země se koná vždy jen jednou ročně. Města, firmy, památky a další objekty reagují celosvětově na světelný smog a deklarují i šetření energiemi (kostel sv. Apolináře v Sadské v roce 2020). Letos v březnu potemněl v Praze Karlův most, Petřínská rozhledna, Národní divadlo a dalších 50 míst. V Brně zhasli Špilberk, v Ostravě radnici. Je pravděpodobné, že během letošní zimy bude takových akcí i bez Hodiny Země víc.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek