metro.cz

„Škrťte se, dokud neomdlíte.“ TitTok je populárnější, než Facebook. Je ale i nebezpečnější

  18:44
Vtipné scénky, zpívání a nejrůznější tanečky. Ale také popáleniny od elektřiny, rozbitá lebka či cereálie usazené v plicích. I to číhá na děti, které využívají sociální síť TikTok. Děsivé výzvy (anglicky challenges) kolují i mezi českými teenagery a ti se je snaží napodobovat.

Další 2 fotografie v galerii
Archie Bettersbee AP | foto: APAP

Tragédie v Londýně
Pro jedenáctiletou Báru je TikTok největší zábava dne. Aplikaci, kde uživatelé sdílejí svá tři až stoosmdesát sekund dlouhá videa, otevře několikrát za den. Bára videa sama nevymýšlí, sleduje příspěvky jiných uživatelů TikToku a jen ty nejpopulárnější napodobuje (více nahoře v infobox).

Stačí ale posunout prst po displeji mobilu dál. A nevinná legrace končí, tak jako v případě dvanáctiletého Archieho Bettersbeeho z Londýna, který ležel od dubna v nemocnici v kómatu a v sobotu zemřel. Podle Archieho matky Hollie Danceové její syn zkolaboval poté, co se snažil plnit výzvu „blackout challenge“, která se šířila na TikToku. Tato výzva nabádala mladé lidi, aby se cíleně škrtili až do chvíle, kdy omdlí.

NÚKIB již dříve varoval například před používáním aplikace TikTok.

Především britská média připomínají, že TikTok už zažalovalo několik rodičů, jejichž děti podle nich při plnění „blackout challenge“ zemřeli. Mezitím TikTok ohlásil, že opět překonal hranici miliardy aktivních uživatelů měsíčně, čímž předběhl všechny služby Googlu a dokonce i společnost Meta, jež provozuje Facebook.

Rodiče mají velkou moc
„Challenges na TikToku velmi rychle vznikají a zanikají, jsou jich tisíce a prostupují všemi sociálními sítěmi. Děti motivuje především zábava a také touha předvést se před ostatními. Je přirozené, že děti testují své hranice,“ vysvětluje Kamil Kopecký z projektu E-Bezpečí, který se zaměřuje na mapování kyberkriminality.

Výzev, na které by si rodiče měli dávat pozor je mnoho. Dětští uživatelé TikToku se například vydávají za oběti holokaustu.

Před závadným obsahem sítí by každopádně měli děti chránit jejich rodiče. Ti ovšem v praxi často ani netuší, co takový TikTok je, jak funguje a jak jeho ikonka v telefonu vypadá. „Měli by se ptát, co děti na internetu baví, co se jim nelíbilo. Místo toho se jich cestou ze školy ptají, co měly k obědu,“ podotýká expert na sociální sítě Daniel Dočekal. Základní doporučení pro rodiče je v infoboxu napravo.

Zábava, které dospělí nemusí rozumět

  • Jak může vypadat běžná tiktoková výzva? Vybrali jsme čtyři typické příklady.
  • Haribo Challenge: Uživatelé TikToku natáčejí videa gumových medvědů, zatímco hraje Adele „Someone Like You“.
  • Stop Challenge: Spočívá v natáčení kamaráda v obchodě s oděvy. Ten musí se zavřenýma očima rejdit rukama po regálu. Jakmile zazní „stop“, musí si koupit a pak nosit to, čeho se dotknul naposled.
  • Vejcová výzva: Tiktokeři natáčejí video, ve kterém dávají psovi před čumák vajíčko, posléze pobaveně sledují, jak s ním čtvernožec naloží.
  • Me Versus: V této výzvě uživatelé vytvářejí videa představující každodenní nepříjemnosti. Třeba jaké to je, když najdete v ložnici pavouka.
  • Jak zkrotit TikTok, jejž používá až 40 procent českých dětí? Zajistěte bezpečnost profilu dítěte. Nastavte jej jako soukromý a nikoli veřejný.
  • Vypněte lokalizační služby, aby nešlo sledovat, odkud se dítě připojuje. Pokud je to možné, zajistěte si přístup k profilu dítěte a sledujte, co se na něm děje. Aplikaci si nainstalujte a upozorněte dítě, že budete sledovat, co dělá.
  • Mluvte s dítětem nejen o TikToku, ale obecně také o tom, co dělá na internetu. Domluvte se na jasných pravidlech.
Autor: David Halatka Metro.cz
zpět na článek