metro.cz

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

  11:33
Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.

Další 1 fotografie v galerii
Expertka doporučuje si pohovor nejprve vyzkoušet nanečisto. | foto: ARCHIV GABRIELY LESŇÁKOVÉProfimedia.cz

Přípravu na přijímací pohovory můžete pojmout netradičně, ale efektivně. Zkuste si vytvořit mapu svých silných stránek. „Většinou lidi překvapí, že na silné stránky lze pohlížet z mnohem širší perspektivy, nejen jako na vlastnosti, ale také schopnosti, dovednosti a zkušenosti,“ vysvětluje Gabriela Lesňáková, expertka v oblasti vzdělávání dospělých, ve které se pohybuje více než 15 let.

„Když si lidé udělají mapu svých silných stránek, uvědomí si, kdo jsou a co všechno umí, a hlavně jim také často dojde, co je vlastně baví a co chtějí v budoucnu dělat,“ upřesňuje Lesňáková.

Zjednodušeně – cílem takové osobnostní mapy je utřídit si svoje silné stránky, vytvořit vaši vizi, proč jste pro dané místo ideální uchazeč, co můžete nabídnout a jak se můžete dál profilovat.

Jak zjistit, kdo jsem
„Technik a testů ke zjištění silných stránek je nepřeberné množství,“ uvádí Lesňáková a pokračuje, že chcete-li si je zjistit sami, úplně nejrychlejší variantou je oslovit svou rodinu, přátele či kolegy. „Poproste alespoň deset osob a položte jim otázku: Jaké jsou podle tebe moje silné stránky? Napiš mi prosím alespoň pět. Tím získáte základní informaci o vašich silných stránkách, o kterých jste třeba dosud ani netušili,“ přibližuje Lesňáková.

Podle specialistky může s analýzou osobních stránek pomoci i specializovaný kariérní poradce. Můžete zkusit také test Gallup Clifton Strengths nebo osobnostní typologie jako DiSC či MBTI.

Znát své silné stránky pomůže cítit se sebejistě.

Lidé většinou své silné stránky neznají. Nemají čas se nad nimi zamýšlet, protože je to nikdy nikdo neučil.

„Měli bychom se na ně dívat komplexně i z druhé strany. Například mám silnou stránku plánování, kterou využívám a usnadňuje mi moji práci. Ale moji rodinu může hodně obtěžovat třeba během dovolené, kdy já mám pro všechny plán dne, a oni chtějí v danou chvíli dělat něco jiného, takže mé plánování neocení,“ popisuje Lesňáková. Podle ní je třeba se nad tím nejen zamyslet, ale také si zaznamenávat akční kroky, které eliminují, či podpoří dané silné stránky v určitých situacích.

Spokojený život
Právě to lze využít i při přijímacích pohovorech. „Když znáte své silné stránky, snadno odpovídáte na otázky týkající se motivace, zkušeností, znalostí, dovedností, toho, co vám jde, co vás baví, proč to chcete dělat… Pohovor je pak už relativně hračka,“ usmívá se Lesňáková. Podle ní lidé, kteří využívají své silné stránky nejen v práci, mají předpoklad pro vyšší životní spokojenost.

Než se vydáte k přijímacímu pohovoru, zkuste si ho buď doma nanečisto, nebo s profesionálem z řad kariérních poradců. „Zjistěte si informace o firmě, kam míříte. Mějte před sebou jejich inzerát s danou pozicí a propojte si jejich požadavky s tím, kde máte právě své silné stránky. Zkuste si to říct nebo si ideálně i pohovor nanečisto vyzkoušejte,“ doporučuje Lesňáková.

Maminky vpřed
Sama expertka přiznává, že ji na prvním pohovoru po rodičovské dovolené zaskočila její nervozita. „Přestože jsem celou dobu rodičovské dovolené byla aktivní a nabírala zkušenosti v rámci různých projektů, začala jsem pochybovat, zda budu schopna si vůbec práci ve svém oboru najít,“ vzpomíná.

Pomohlo jí podívat se na úspěchy, projekty a vzdělávání, které zvládla během rodičovské. Pohledem na seznam aktivit ve Wordu si uvědomila, co všechno dokázala, co umí a může nabídnout. Také doporučuje vyzkoušet si přijímací pohovory nanečisto, aby si člověk vyzkoušel dané podmínky.

„Měla jsem to štěstí, že mi zaměstnavatel umožnil pracovat i během rodičovské dovolené v rámci mých časových možností, takže jsem neztratila kontakt– jak s kolegy a firmou, tak ani s klienty a trendy právě v oblasti vzdělávání a rozvoje lidí,“ vzpomíná Lesňáková, maminka dvou energických kluků. Doporučuje proto při rodičovské dovolené se vzdělávat.

„Zajímala jsem se i o jiné oblasti, abych si nejen rozšířila obzory a zjistila, zda by mě třeba nebavilo i něco jiného než HR. Podařilo se mi vystudovat MBA, pravidelně jsem četla články, poslouchala podcasty, absolvovala různé kurzy i videokurzy,“ říká Lesňáková, která je také lektorkou v Marter, organizaci podporující vzdělávání matek a otců na rodičovské dovolené pro snadnější návrat do zaměstnání.

Snažte se tedy i na rodičovské dovolené neztratit kontakt se zaměstnavatelem a oborem, ve kterém se pohybujete.

Autor: Lucie Mottlová Metro.cz
zpět na článek