metro.cz

Nastane bitva stavebních gigantů? Očekává se boj developerů o státní zakázky

  10:15
„Řemeslníci zdražují. Je jich málo. Lidé jsou ochotní si připlatit.“ Podobné titulky zná z minulých let každý. Časy se ale mění.
Nový developerský projekt společnosti Trigema s názvem Fragment, který bude stát v Karlíně. | foto: Monolot/Trigema

České stavebnictví ani v září neotočilo klesající trend. Děje se tak již devět měsíců. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební produkce klesla v září meziročně o 3,7 procenta. Stavební úřady v září vydaly v meziročním porovnání o 9,9 procenta stavebních povolení méně.

Lidem došly peníze
To všechno jsou důsledky již loňského pocovidového zdražování stavebních materiálů a stavebních prací, které ještě zostřila válka na Ukrajině. V některých ukazatelích nejsou propady tak drastické. Například produkce inženýrského stavitelství klesla v porovnání s rokem 2021 jen o 1,1 procenta. K jásání to však není.

„Českému stavebnictví pomáhají velké infrastrukturní stavby, ale brzdí ho výstavba rodinných domů a bytů. Lidem došly peníze,“ upozorňuje Vladimír Pikora, hlavní analytik skupiny Comfort Finance Group. Velké developerské společnosti proto hledají zdroje. Snaží se rychle dokončit projekty a prodat je. „Meziročně tak bylo dokončeno o 48,5 procenta více bytů,“ říká analytik Pikora.

Tvrdý boj lze očekávat o větší státní nebo obecní zakázky, jako jsou silnice, jejich opravy, občanské vybavení, případně městské byty a další dobudování městské infrastruktury, při které se využívá především těžká stavební technika. Pokud pro ni nebude práce, mohou mít firmy, které je vlastní, problémy se splácením bankovních úvěrů.

Diář jako noty na buben, termín diktuje zákazník
Tomáš si zatím stěžovat nemůže. Pracuje jako obkladač pro velkého výrobce. Což představuje pravidelnou obměnu ve firemních i přidružených koupelnových a kuchyňských studiích, kde se v prostoru prezentují nové série dlažeb a obkladů. „Jsme každou chvíli jinde, rozhodně to není práce na den a showroomů je po republice hodně,“ popisuje situaci obkladač. Ne každý z jeho oboru i mezi dalšími profesemi ale může vyslovit takovou větu. Otáčí se i situace v nabídce a poptávce drobnějších zakázek pro soukromníky. Značná část rekonstrukcí bytů, bytových jader a dalšího vylepšení domova proběhla ve dvou hlavních covidových letech. Některá řemesla už nejsou tolik potřeba, v některých profesích nemají řemeslníci diář zaplněný na měsíce dopředu.

Nejhůř jsou na tom momentálně pokrývači a podlaháři. Ti mají letos na podzim až o polovinu méně práce, než po nich chtěli developerské firmy nebo majitelé bytů v roce 2021. Teď mívají v diářích podstatně víc volných okének pro případné zakázky. Klienti už nečekají dlouhé měsíce.

Nejmenší propad se projevil u celkových bytových rekonstrukcí, a to jen o necelou pětinu. Jenže taková přestavba zahrnuje víc řemesel najednou a ne každé se využije. Méně práce tak mají třeba truhláři a výrobci zakázkového nábytku, fasádníci a o třetinu klesla poptávka po zednických pracích.

Pokuta je levnější než domluvená cena
Ačkoli letos k dočasnému zpomalení růstu, nebo dokonce stagnaci, cen stavebních materiálů došlo, i tak jejich výše stavebnictví stále drtí. Stejně jako ceny prací. „Mnoho velkých firem proto odstupuje především od veřejných zakázek vysoutěžených v minulosti,“ upozorňuje Evžen Korec, majitel developerské firmy Ekospol.

Radnice nechtějí na zdražení přistupovat, nebo nemají prostor pro pružnější uplatnění „inflačních doložek“ ve smlouvách, jejich rozpočty zatěžují především energie. „Více se jim pak vyplatí zaplatit smluvní pokutu než dodržet dříve nasmlouvané ceny. Ty jsou totiž v současné době nereálné a pro firmy by znamenaly velkou ztrátu,“ podotýká Korec.

Praha zpomalila, zasáhla i válka

  • Až do února 2022 stavební výroba v Česku rostla. Od února zpomalovala.
  • V minusových číslech bylo stavebnictví poprvé v létě. Od té doby je na tom meziročně hůř.
  • Meziročně se začalo stavět o více než čtyřicet procent bytů méně.
  • Za poklesem stojí vedle vysokých cen materiálů a prací také drahé hypotéky. V září si o ně řeklo o 80 procent méně lidí.
  • Jen 62 nových bytů se letos v září začalo stavět v hlavním městě. Což představuje jeden malý bytový komplex. A to Praha patří mezi lídry developerského bytového podnikání, kde jsou nyní rozestavěné tisíce bytů. Velké společnosti zatím již naplánované projekty „neodpískaly“, i když jsou některé ochotné kvůli poklesu zájmu klientů dát nějaké z nich takzvaně k ledu a počkat si na oživení. Od začátku tohoto roku se v Praze začalo stavět jen 3753 nových bytů.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek