metro.cz

Větší foto
Česká srdce jsou prosolená a uložená v tuku. | foto: MAFRA

Pokud je pohlavní styk nejnáročnější tělesná námaha, vážně hrozí infarkt

  5:20
Česko nemá solné doly. O to víc ale solíme. Nadměrná konzumace nezbytné potraviny škodí napříč populací.

Chipsy, slané tyčinky, nějaký ten sladký nápoj v PET lahvi. Tak vypadají ranní nákupy v potravinových obchodech mnoha českých školáků. Týká se to těch, kterým školní svačiny nepřipravují rodiče a raději jim dají kapesné, ať si vyberou sami.

Solné kořeny se rodí už v dětském věku
Někdy si děti nezdravými pochutinami přilepšují, protože školní bufety už jedou na zdravé výživové vlně. „Kořeny přesolování najdeme právě už v dětství a v dorostovém věku, při zvýšené spotřebě soli už u dětí vzniká návyk na slané, který v dospělosti vede k nadměrnému solení,“ upozorňuje dětský lékař Jan Janda z Fakultní nemocnice Motol v Praze. Kardiovaskulární onemocnění patří k celosvětově nejčastějším chorobám a v žebříčku úmrtnosti jsou na prvním místě. Lidé umírají na nemoci srdce a cév už mezi čtyřicítkou a padesátkou. „Zadělávají si na to mimo jiné nadměrnou spotřebou soli, ať už přímým solením jídel, nebo konzumací pochutin s vyšším obsahem soli,“ zdůrazňuje Janda.

Výsledkem návyku české populace na solení je až trojnásobné překračování denní spotřeby. Zatímco zdravotníci doporučují maximálně pět gramů denně, ženy v Česku přijímají deset a muži v průměru až patnáct gramů. Což jsou dvě až tři čajové lžičky soli. Není proto divu, že i česká populace patří v onemocněních srdce k těm nejpostiženějším.

Pánové, pozor. Zástava srdce hrozí i při záletech
Spojení soli, přehnané spotřeby sladkých jídel a nápojů a z toho vyplývající obezity v řadě případů komplikuje Čechům i intimní život. Filmové scény, kdy muž umírá po sexu na infarkt, jsou hluboce zakořeněné. Výzkumy ale ukázaly, že podobné „štěstí“ si přivodilo srdeční zástavou jen jedno procento těch, které infarkt při tělesné námaze postihl. „Průměrná zátěž organismu při sexuálním styku se vyrovná lehkému běhu kolem domu. Platí, že když vyjdete bez potíží do druhého patra nebo ujdete dva kilometry bez větších potíží, je sex bezpečný,“ vysvětluje Eva Kociánová z I. interní kliniky – kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc.

Na druhou stranu může být sex osudný člověku, pro něhož je intimní pohyb jedinou náročnější fyzickou námahou. „Jedna ze studií prokázala, že vyšší riziko infarktu myokardu mají muži léčící se se srdcem a také ti, kteří provozují mimomanželský sex,“ říká kardioložka Kociánová.

S mírou a dobrou radou

  • Cestou k pevnějšímu zdraví je například otužování. Lidé s nemocným srdcem by ale neměli vynechat lékaře.
  • Otužování ledovou sprchou a aktivní pobyt v chladné vodě mohou provádět zdraví jedinci po postupné adaptaci na nízkou teplotu.
  • Jedinci s vysokým krevním tlakem by si měli dát při otužování pozor. Samotný kontakt s velmi chladnou vodou cévy stáhne a krevní tlak se výrazně zvýší, což může být pro kardiaka nebezpečné.

Komentáře

zpět na článek