metro.cz

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

  8:22
Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.

Další 2 fotografie v galerii
Pletařka Marie Čížková se chopí svého servisního kufříku a závadu opraví. | foto: Elpida

Každý rok je lidé rozbalují mezi dárky od Ježíška. Ponožky jsou takovým symbolem nechtěného, ale užitečného vánočního dárku. Pokud je rádi dáváte nebo dostáváte, těmi letošními můžete kromě nohou v teple darovat i dobrý skutek.

Aktivní senioři
Projekt Ponožky od babičky zapojuje už osmým rokem do ručních prací seniorky. Za aktivitou stojí nezisková organizace Elpida, která se snaží podporovat aktivní život babiček a dědečků, aby tak mohli zůstat součástí společnosti. První ročník zahajovalo pouze pár klientek kulturního Centra Elpida, v současnosti se zapojuje přes 200 žen z celé republiky.

„Hledali jsme výrobek, který by vytvořili naši klienti, senioři, který bychom mohli prodávat a přivydělat si tak na provoz našeho kulturního a vzdělávacího centra,“ vysvětluje záměr projektu Iveta Čížová, PR manažerka Elpidy. Přes různé klíčenky, pouzdra na mobily, na brýle se dostali až k pleteným ponožkám.

„Zjistili jsme, že se nejlépe prodávají a že je po celé republice spousta žen, které pletly celý život a rády se do projektu zapojí,“ pokračuje Čížová.

Nejstarším pletařkám, které přikládají své ruce k dílu, je kolem devadesáti let. „Všechny dámy vědí, že jde o charitativní projekt, kdy jde část výdělku samotným pletařkám a část jde na podporu programů pro seniory v Centru Elpida,“ objasňuje Čížová, co se s hotovými produkty dále děje.

Na kurzech předávají pletařky své zkušenosti.

Společenská událost
Neméně důležitou částí projektu je společenská část. „Chodím do Elpidy tři roky, pletení mě baví a ještě je to společenská událost,“ svěřuje se deníku Metro jedna z pletařek Pavla Tůmová. „Dostanu se mezi lidi, protože bydlím sama. Získám tady nové návody i kamarádky. Pamatuju si, že stejně jako my se přes zimu scházely babky u draní peří a povídaly si. Tady je to vlastně podobné. Jen u toho peří se nesmělo kýchnout,“ směje se při vzpomínání Tůmová.

Společné tvoření seniorkám pomáhá s rozvíjením kreativity i zaháněním smutku. „Mnoho lidí v důchodu svou nečinností sklouzává k litování. To já nemám ráda,“ říká další z tvůrkyň Marie Horynová. „Proto bych pletení doporučila, protože to je náplň času a také se při pletení vyčistí hlava. A výsledek hned vidíte, je hmatatelný. A když se navíc ponožky někomu líbí a třeba si je i koupí, naplňuje vás to, není to zbytečné,“ přibližuje Horynová.

Mezi pletařkami se najdou začátečnice i profesionálky. „Já jsem původním povoláním pletařka punčoch u firmy Baťa. Pletu celý život, první svetřík jsem upletla bráškovi v roce 1952. A pak už to začalo,“ vzpomíná na své začátky další účastnice Dagmar Melicharová. „Pletení mě baví vlastně celý život. Už jako školačku mě maminka naučila plést takové ty základní věci. A když jsem byla větší, pletla jsem svetry i podkolenky pro horolezce, protože všechno bylo drahé, a tak nebylo nic jednoduššího než si to vlastními silami vyrobit,“ přibližuje Melicharová.

Ponožky od babiček

Opravy i kurzy
Kromě hotových výrobků nabízejí seniorky také službu opravy ponožek. Pokud své oblíbené ponožky od babičky prodřete, zkušená pletařka Marie Čížková vám je za poplatek zaštupuje.

V Elpidě se pod vedením seniorek také můžete naučit samotnému pletení. Pletařky na workshopech předávají své zkušenosti i životní příběhy. Zatímco pletení prodejných ponožek je zatím vyloženě dámská záležitost, kurzy lákají i pánské účastníky. Kromě radosti všech zúčastněných tyto aktivity navíc přispívají i k ekologii, protože se využijí zbytky příze.

„Nerada pletu z nové příze, ráda upotřebím i ta nejmenší klubíčka a baví mě vymýšlet, jak nakombinovat barvy a spotřebovat přitom všechny zbytky,“ přiznává stálá členka pletací společnosti Horynová. „Mám největší radost, že z toho, co by se normálně vyhodilo do kontejneru, vyrobím ponožky, které se navíc i někomu líbí,“ dodává Horynová.

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz
zpět na článek