metro.cz
Strážce streamu
Další 4 fotografie v galerii
Jenna Ortega jako Wednesday | foto: Netflix

Sarkastická Wednesday je netflixovský megahit i dárek pro všechny pravé burtonofily

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Ano. Jsem jeden z těch lidí, pro které je režisér Tim Burton nedostižný génius. V posledních letech ale neměl právě šťastnou ruku na projekty. O to více mám radost, že má tenhle introvertní vizionář v seriálu Wednesday konečně možnost opět se předvést v plné síle. A dělá to po burtonovsku. Seriál je proto vizuální pastvou pro oči, ve které znějí na každém kroku hudební motivy Dannyho Elfmana. Wednesday je jeden z nejsvěžejších a nejsympatičtějších kousků letošního roku. Zároveň vzbuzuje příjemný povědomý dojem. Možná i proto, že se tu Burton sympaticky vykrádá.

Teenagerka Wednesday Addamsová (Jenna Ortega) vyšetřuje na akademii s poeovským názvem Nikdy víc sérii vražd. Tak by se dal v maximální stručnosti popsat děj seriálu Wednesday, který je jakýmsi spin-offem filmové i původní seriálové Addamsovy rodiny. Tahle svérázná, černohumorná a sympaticky morbidní rodinka je nejen v tuzemsku již klasikou. Poslední kvalitní snímek o této skupince podivínů – Addamsova rodina 2 z roku 1993 – ale už jaksepatří zestárl. Zámožný otec Gomez, uhrančivě krásná matka Morticia, vražedná dítka Wednesday a Pugsley, hromotluk Lurch i jeho pomocník – uťatá ruka jménem Věc – se poté ještě dvakrát vrátili v animovaném filmovém dobrodružství.

Až nynější seriálová novinka Wednesday ale není, s prominutím, úplná sr*čka. Čtěme nenáročná zábava pro nejmenší. Nesměla proto chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Jenna Ortega jako Wednesday a Věc.

Poloviční Burton
Úspěch osmidílného seriálu Wednesday, se kterým strávíte šest a půl hodiny, byl v podstatě nevyhnutelný. Co na tom, že vizionář Burton režíroval jen jeho polovinu, a i proto je závěr série chudší o originální nápady. Tvůrci ale naštěstí správně pochopili, že klíčem k úspěchu bude popadnout klasické propriety Addamsovy rodiny, ty žánrově ukotvit do teenagerského dobrodružství ne nepodobnému Harry Potterovi (v modernějším a krvavějším kabátě), a až poté přizvat Burtona, aby školnímu dobrodružství vtisknul svůj jedinečný vypravěčský a hlavně vizuální styl. Druhou trefou, doslova do černého, bylo obsazení Jenny Ortegy do role věčně zasmušilé Wednesday. Jen díky jejímu talentu a modernějšímu pojetí série si při koukání na výkon Christina Ricci možná ani nevzpomenete. A to i přesto, že hraje jednu z postav.

Fred Armisen hraje strýčka Festera.

Cynická, zlá a talentovaná
Wednesday je v podání Ortegy patřičně cynická, morbidní a ďábelská. I přesto se však snaží být i jak se patří lidská a chápat, co se kolem ní po vztahové stránce vlastně děje. Její postava si projde patřičným vývojem. Není to jen o tom, že celý seriál pouze chodí, kouká a nehýbe pažemi. Jako bonus naopak sype jednu skvělou hlášku za druhou a divák si tak její postavu velmi rychle oblíbí. Stejně jako jejího mazlíčka, asistenta a hlídače v jedné ehm osobě - již zmiňovanou ruku jménem Věc. V prvním díle působí hlášky hlavní hrdinky ze scénáristického hlediska trochu jako křeč. Jakmile si ale zvyknete, je vyhráno. Právě výkon Ortegy a Burtonův styl jsou přirozeně oním důvodem, proč si seriál vede u diváků tak dobře. A to i přesto, že ve své poslední třetině naplno padá do předvídatelných šablonovitých vod. A také mu budou muset mnozí odpustit fakt, že rozpoznají záporáka možná mnohem dříve, než by chtěli.

Snímek ze seriálu Wednesday

Ospalá díra Jericho
Nápaditá práce s barvami a kamerou je pro přední burtonova díla typická. Jeho podpis je v případě Wednesday zvýrazněn také obsazením představitelky Wednesday z devadesátkových filmů o Addamsovic rodině - Christiny Ricci. Ta se v seriálu zhostila role učitelky botaniky Marilyn Thornhillové.

Jenna Ortega jako Wednesday

Burtonofilové, mezi něž se řadím i já, jistě při sledování seriálu rozpoznali velké množství odkazů na starší režisérova díla, včetně Ospalé díry, v níž si Ricci také zahrála. Osobně pak řadím tuhle mysteriózní hororovou pohádku z roku 1999 spolu s Batmanem se vrací z roku 1992 mezi mistrova nejlepší díla. Na ně Wednesday samozřejmě nemá a ani mít nemůže. Jako sympatický seriál, na který bych se klidně mrknul po čase znovu, však funguje výborně. Nakročení do druhé řady mi proto tentokrát voní. A nikoliv po hřbitovech a jedovatých květinách.

Wednesday

 • Tvůrci: Alfred Gough, Miles Millar
 • Režie: Tim Burton, Gandja Monteiro, James Marshall
 • Scénář: Alfred Gough, Miles Millar, Kayla Alpert, April Blair
 • Kamera: David Lanzenberg, Stephan Pehrsson
 • Hudba: Danny Elfman, Chris Bacon
 • Hrají: Jenna Ortega, Catherine Zeta-Jones, Luis Guzmán, Isaac Ordonez, Fred Armisen, Gwendoline Christie, Christina Ricci, Tommie Earl Jenkins a další.
 • Produkce: Carmen Pepelea
 • Střih: Jay Prychidny, Ana Yavari, Paul G. Day
 • Zvuk: Michael Baskerville
 • Scénografie: Mark Scruton, Rob Hepburn, Adrian Curelea, Roxana Alexandru, Serban Porupca, Silvia Nancu, Ghinea Diana
 • Masky: Margo Stefan, Gabriella Havens
 • Kostýmy: Colleen Atwood

Komentáře

zpět na článek