metro.cz

Dalších 5 fotografií v galerii
koniklec otevřený - České středohoří | foto: Vlastislav Vlačiha, ČSOP

Nastal rok konikleců. Chránit je můžete na brigádě. Ekologové upozorní i na ohrožení stepí

  11:14
Planě roste v české přírodě celkem pět druhů konikleců. Všechny patří mezi vzácné a chráněné druhy, které skomírají na úbytě. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlásil letošek Rokem konikleců. Chce jím upozornit nejen na tyto krásné jarní květiny, ale i na ohrožení a ochranu lokalit, kde rostou, tedy hlavně stepí a lesostepí.

„V rámci Roku konikleců chystáme řadu akcí, jako jsou vycházky za konikleci, putovní výstava, přednášky, soutěže i praktická pomoc v lokalitách s výskytem těchto vzácných květin. Veřejnost bude průběžně informovat prostřednictvím médií a webu rokkoniklecu.cz,“ říká pro deník Metro Jan Moravec z ČSOP.

Relativně nejběžnější jsou v tuzemsku koniklec velkokvětý a koniklec luční, které lze stále ještě nalézt ve stovkách lokalit. Koniklec velkokvětý přirozeně výhradně na jižní a střední Moravě, koniklec luční v menší míře též na Moravě, především však ve středních a severozápadních Čechách.

koniklec luční český - Dolní Povltaví Jan Moravec

„Koniklec otevřený má u nás již jen posledních zhruba dvacet lokalit, především v Podkrušnohoří, Českém středohoří a Podbezdězí. Ještě mnohem hůře je na tom koniklec jarní, který přežívá v Čechách na posledních pár lokalitách, na Moravě pravděpodobně vyhynul,“ dodává Moravec a vysvětluje, že raritou je vysokohorský koniklec alpinský vyskytující se u nás výhradně v Krkonoších. „Je také jediným naším bíle kvetoucím koniklecem, všechny ostatní druhy kvetou v různých odstínech fialové,“ připomíná Moravec.

Koniklece potřebují ke svému životu sušší osluněná místa s nepříliš zapojeným porostem jiných rostlin. Najdeme je tedy nejčastěji na různých suchých stráních, skalách, ve světlých, často borových lesích či na horských loukách. Koniklece jsou vzácné i proto, že tato místa v minulosti zanikala kvůli zástavbě, zalesňování či jinému nevhodnému využití celé lokality. To už nyní vzhledem k zákonné ochraně všech druhů konikleců hrozí jen minimálně.

Brněnská přírodní rezervace je díky koniklecům světovou raritou.

„Koniklece však nadále ubývají kvůli změnám prostředí. Potřebují světlo a volný prostor. Často jde o bývalé pastviny, kde zvířata udržovala nízký porost a kopýtky narušovala drn,“ vyzdvihuje Moravec. Prý se jinde alespoň pravidelně sekala tráva.

Místa, kde koniklece rostou, lze ochránit tím, že se zde obnoví pastva nebo se vezmou do rukou pily, kosy, křovinořezy. Právě o to se v mnoha lokalitách již desetiletí starají místní organizace ČSOP a další pozemkové spolky. Můžete jim pomoci i vy, a to prostřednictvím akcí Víkend pro přírodu. Více informací na webu vikendproprirodu.cz.

Komentáře

zpět na článek