metro.cz

S bydlením je to jako na houpačce. Zlaté časy měli pronajímatelé v srpnu 2022

  17:56
V roce 2021 zdražovalo bydlení o desítky procent. Ceny lámaly rekordy. Investice do nemovitostí se jevily jako nevyčerpatelný zlatý důl.
Rok 2022. Málo se stavělo a málo se také prodávalo. | foto: UDI

Na rozdíl od stavebních povolení, jejichž vydání trvá v Česku déle než v rovníkové Africe, reaguje bytový byznys podstatně rychleji. Extrémní růst cen nových i starších bytů a nepříjemně drahé hypotéky přinutily zájemce o nemovitosti, aby se začali poohlížet po nájemním typu bydlení.

„Objem nově poskytnutých hypoték, tedy těch skutečně nových, spadl v červenci pod deset miliard korun. Tak nízké číslo jsme viděli naposled na začátku roku 2016, kdy ovšem ceny nemovitostí byly mnohem nižší,“ připomněl už na podzim Michal Skořepa, ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické.

Češi už nevnímají nájemní bydlení jako problém
Propad hypotečního trhu přinutil zájemce hledat dostupnější cesty. Zlatý grál českého myšlení, vlastnictví bytu, přece jen v druhé polovině loňského roku ztratil na atraktivitě. Lidé si spočítali, že platit pronájem je vyjde levněji než splácet hypotéku. Nájemní byty se staly hitem, hlavně mezi těmi, kterým nestačí úspory a platy na drahé hypoteční splátky. Kdo pronajímal rodinný dům nebo byt, mohl si mezi zájemci vybírat.

Ale ani tento boom dlouho nevydržel. Očekávaný obrat nastal i na nájemním trhu. „Ze srpnového a zářijového maxima, kdy na jeden byt připadalo 39, respektive 34 zájemců, to pokleslo na zhruba 16 uchazečů na byt,“ komentuje houpačkovou situaci nájemního bydlení Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny European Housing Services.

Ukazuje se, že průměrné ceny za metr čtvereční se už přibližně rok drží na stejné výši. Například v Praze platili obyvatelé nájemního bytu v lednu 2022 v průměru 333 korun. Za byt asi o 65 metrech čtverečních se nyní platí kolem 21 tisíc korun měsíčně bez energií.

Jedni Ukrajinci přijeli, jiní odjeli
V Brně vyrostly nájmy o dvě procenta na 282 korun za metr, tedy asi cca 18,5 tisíce za průměrný 65metrový byt. Na Ostravsku nájemní ceny bytů dokonce klesly, a to o pět procent na 178 korun za metr čtvereční. Průměrný 65metrový byt se pronajímá za 11,5 tisíce korun.

Pronájemním trhem zahýbala loni uprchlická vlna z Ukrajiny. To ovlivnilo ceny nájemního bydlení. Především poté, co se část uprchlíků vrátila zpět a přibyly volné byty. Na pronájemní trh se také dostala bydlení, která si lidé pořizovali ještě narychlo před očekávaným zdražováním hypoték.

Někteří majitelé bytů řešili zdražování a inflaci tím, že svůj velký byt pronajímají a sami se přestěhovali do menšího.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek