metro.cz

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

  12:37
Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.
Přijít na to, kolik bere kolega, není až tak složité. | foto: Metro.cz

Pokud máte na pracovišti sdílenou tiskárnu s kopírkou, jsou výše uvedené otázky zbytečné. Pokud máte sklerotické kolegy, máte šanci, že se k podobným údajům dostanete i bez vyptávání. Šance, že jejich zapomenuté tisky najdete u tiskárny nebo kopírky, je docela vysoká. Stačí si všímat, co se u kancelářské techniky povaluje, aniž by o to někdo jevil zájem.

Pracovní smlouvy, daňová přiznání, informace o klientech, ale i cizí výplatní pásky nebo soukromé dopisy. Podle průzkumu, který si nechala loni vypracovat společnost Canon, přibližně čtvrtina lidí v dotazovaných firmách někdy narazila u sdíleného přístroje na citlivý dokument, který nebyl určený jim. „Každý čtvrtý respondent přiznal, že si dokument nejdříve prohlédl, a pak teprve předal osobě, která si ho vytiskla nebo kopírovala,“ říká Eva Kučmášová, šéfka komunikace Canonu pro střední Evropu.

Výpisy z účtu většinou přicházejí elektronicky. Lidé si je ale často pro archivaci tisknou. Často z firemní tiskárny. To může vést v návalu povinností k tomu, že na ně zapomenou.

„Poslal jsem do tiskárny nějaký dokument a šel si ho vzít. Na stolku vedle byly pohozené papíry s dokumenty, které si někdo předtím už vytiskl, ale zapomněl na ně. Zaujal mě papír s logem známé banky, samozřejmě jsem si myslel, že je to nějaký náš firemní výpis z účtu,“ vzpomíná na nechtěnou indiskreci Jan, pracovník významné veřejné instituce. A nestačil se divit. Výpis z účtu patřil jeho bezprostřednímu šéfovi. Bylo tam opravdu všechno.

„Jeho čistý plat jako vedoucího oddělení, pak příjmy z pronájmu dvou restaurací v centru Prahy a ještě nějaké pronájmy dvou bytů. V úhrnu to bylo víc, než bere generální ředitel, a že ten nemá malý plat,“ popisuje Jan svůj zážitek. Vzhledem k tomu, že se výpis ze šéfova účtu povaloval u tiskárny ještě několik dní, nebyl zřejmě jediný, kdo si podobnou „radost“ dopřál.

Papírová digitalizace

  • Vytisknout, zapomenout a odejít. Smutná realita nakládání kopírovaných či tištěných firemních dokumentů.
  • S přechodem na počítače se spotřeba kancelářského papíru nesnížila.
  • Jen česká ministerstva utratila v letech 2011 až 2020 za papír pro tiskárny a kopírky přes 170 milionů korun.
  • Až 52 procent zaměstnanců ve zkoumaných firmách sdílí tiskárnu nebo kopírku s šesti a více kolegy. Uvádí to studie, kterou si nechala vypracovat firma Canon. Pětina dotazovaných v ní přiznala, že našli na kopírce citlivé dokumenty, například kopie občanského průkazu či výplatní pásku někoho z kolegů. Devět procent nalezené dokumenty ihned vyhodilo či skartovalo.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek