metro.cz
Kapela Gaia Mesiah | foto: Metro.cz

Nové album Gaia Mesiah je šťavnaté a syrové. „Vracíme se ke kořenům,“ říká baskytarista

  17:00
Kapela Gaia Mesiah vydala minulý pátek nové album Vlnobytí a zároveň vyrazila na velké turné po celé republice. Jediný muž ze čtyřčlenné party, baskytarista a producent nahrávky Josh Stewart, se svěřil v rozhovoru pro deník Metro třeba s tím, jestli řeší, v jakém jazyce písně napíší, nebo co celou skupinu inspiruje a motivuje.

Písničky z nového alba jste nedávno přehráli svým blízkým, kamarádům a fanouškům, jaké jsou první reakce? A jaký pocit z něho máte přímo vy v kapele?
Jak se říká, vždy je nejtěžší hrát pro své přátele a rodinu. Akce byla skvělá. Většinu publika tvořili naši skalní fanoušci, kteří vyhráli vstupenky. Byli jsme opravdu mile překvapeni, jak nové věci z alba přijali a jak na ně reagovali, jako by je už dávno znali. Je to pro nás velmi vzrušující čas a těšíme se, až zahrajeme nové písničky naživo během turné a na reakce lidí na nové album.

Na desku se má promítnout vaše energie z koncertů. Mysleli jste na to už při nahrávání, nebo jsou tam pořád jasné určité rozdíly oproti živému vystoupení?
Když jsme se pustili do procesu psaní a nahrávání, věděli jsme, že chceme zachovat maximálně živou energii a pocit z nahrávky. Já jsem se nakonec rozhodl, že si vezmu na starosti mix a produkci. Měl jsem jasnou vizi silného, šťavnatého, syrového a analogově a živě znějícího alba. Chtěli jsme zachovat naše kořeny, ale také je lehce zapustit i v nových a možná „moderních“ místech. Také jsme chtěli pro album zvuk typu devadesátých let. Nemyslím styl hudby, ale chtěli jsme se přiblížit zvuku, jako mají raná alba Pearl Jam nebo Alice in Chains a případně i Rage Against the Machine.

Novinka má být návratem právě k vašim kořenům. Podobné úvahy jsem zaznamenal už u minulé desky. Je to návrat v podobě tvorby, nebo spíše typem písní a zvukem, jak jste nastínil?
Možná se víc, když se vracíme ke kořenům, noříme do nich. Náš vztah čtyř, velmi odlišných, osobností je stále silnější a silnější. Společně se tak můžeme pustit i do různých hudebních dobrodružství a otevřít se neprobádaným místům v rámci našich kořenů. Ale také si myslím, že nově definujeme, co je to vize. Naše kořeny budou vždy našimi kořeny a doufáme, že budou i nadále růst a rozšiřovat se do dalších úžasných kreativních věcí.

Prvním singlem z alba je píseň NeNe a Království znají fanoušci už z předchozího alba. Na desce jsou ještě dvě věci v češtině a navíc se celá jmenuje česky Vlnobytí. Už nastal čas, že se u vás české texty vyskytují čím dál víc? Bude někdy třeba celé takové album?
To je zajímavá otázka. Nikdy neplánujeme psát v nějakém konkrétním jazyce. Často je snazší používat angličtinu, protože je to v podstatě melodičtější jazyk. Ale jsme velmi pyšní také na staré české texty a příběhy a další určitě přibudou. Texty píšeme všichni čtyři, takže záleží na tom, jakou má kdo zrovna náladu. V našem arzenálu je ostatně také němčina a španělština.

V den vydání desky odstartovalo také rozsáhlé turné, které potrvá celkem dva měsíce. Znamená to, že jste našli celá kapela dost společných dat a vy strávíte místo Austrálie jaro v Česku?
Já jsem se sem v podstatě kvůli kapele přestěhoval. Na jarní turné se těšíme, že si ho společně užijeme a pak skoro hned skočíme do letní festivalové sezony. Všichni jsme se shodli, že když nám to jde a fanoušci nás nadále chtějí, budeme dál tvořit a koncertovat v původní čtveřici.

Jak se těšíte na turné? Předpokládám, že energie z živých koncertů je stále to, co vás hlavně baví...
Živé koncerty jsou jistě sladkou třešničkou na dortu pro nás všechny. To je to, co nás opravdu inspiruje a co nás motivuje. Jsme vděční, že hudba, která nás baví, rezonuje i u publika a energii, kterou ze sebe na koncertech vydáváme, od něj dostáváme bohatě zpátky.

Na křest v Praze jste udělali soutěž pro fanoušky o setkání s kapelou. Chystáte k desce a turné pro fanoušky ještě něco speciálního?
Nepotrpíme si na nějaké speciální efekty nebo stagedesign. Za nás mluví hlavně hudba. Pro nás je každý koncert speciální a vždy si necháváme prostor udělat něco trochu jinak a trochu si zaimprovizovat. Takže je to pro nás i fanoušky speciální zážitek. Meet & Greet chystáme třeba i do Brna. Všechny informace dáváme postupně na naše sociální sítě.

Komentáře

zpět na článek