metro.cz

Chirurgické podvázání žaludku není univerzální metodou na skoncování s obezitou

  6:00
Proč se hýbat, když jsou na to operace? Podvážou mi žaludek a tuk si nechám odsát. Místo životosprávy se lidé spoléhají na mýty.
Sanitky XXL si poradí s pacienty od 150 kilogramů výše. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Nová prsa v Česku, bujná kštice v Turecku, zuby na Ukrajině. Minulé roky se takzvaná zdravotní turistika po Evropě rozběhla na plné obrátky. Cenově výhodné změny a opravy těla dávají práci lidem a klienti jsou spokojení. Ne všichni. Některé nepovedené zákroky pak řeší specialisté v nemocnicích.

Přijít z ulice a nechat si uříznout kus žaludku?
„Nedávno jsem řešil problémy Kolumbijky, která si zajela do Evropy a v Turecku si v rámci zdravotní turistiky nechala zmenšit žaludek kvůli hubnutí. Bohužel nastaly komplikace,“ komentuje jeden ze zákroků, které prováděl, Jiří Hvižď z I. chirurgické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze.

Jeho praxe jen dokumentuje nejen nabídku, která je ve světě pro všechny, kteří chtějí redukovat svou leckdy těžkou obezitu operačním zákrokem. Hvižď upozorňuje i na to, že lidé mívají zkreslené představy o tom, jak chirurgie a obezita fungují. „Není to tak, že si jen tak zajdete do první nemocnice či kliniky, kde se tím zabývají, druhý den jdete na zákrok a třetí domů,“ říká Hvižď. Pokud tomu tak někde v zařízeních, které se orientují na turisty, je, nechce to zkušený operatér komentovat.

Možností jsou desítky, ne všechny bývají vhodné
V posledních letech se staly zlatým grálem hubnutí bariatrické operace. Obecně vnímané především jen jako podvázání žaludku. Kdy se jedna jeho část (horní) zaškrtí, obézní osoba vnímá rychlejší nasycení, ale nesní tolik jídla. Právě tento způsob je ale v současnosti na ústupu.

Lidé si představují bariatrický chirurgický zákrok jako univerzální metodu na skoncování s obezitou. Bariatrických operací je ale ve skutečnosti možná až padesát variant, obvykle se jich využívá asi pět. Lze například odejmout část orgánu, aby došlo k jeho zmenšení, návrat k původnímu stavu je ale už nemožný. Lze žaludek například srolovat a zmenšit jeho objem až o 85 procent. Nebo lze vytvořit bypass a ze zaškrcené části žaludku se napojit rovnou na střevo. Nebo je také možné zkrátit tenké střevo. Jaký způsob chirurgové zvolí, to závisí na konkrétním pacientovi a samozřejmě na tom, kolik váží.

Některé výkony nejsou s ohledem na extrémní obezitu člověka možné a dotyčný musí nejdřív absolvovat dietu, aby bylo možné operaci vykonat. Bariatrické zákroky se provádějí laparoskopicky, přímý řez do hrudi je pro operovaného nežádoucí kvůli hojení, velké jizvě a možným komplikacím, například zánětu plic.

Příprava trvá měsíce, po ruce je psycholog
Zatímco v uplynulých dekádách mívali hodně obézní pacienti sto až sto padesát kilogramů, v posledních letech už zdravotníci nakládají do sanitek i nemocné kolem dvou set kilogramů. Přizpůsobují se tomu nově vyráběná lůžka, operační sály i sanitní vozy.

Pokud se má dostavit výsledek, v obezitologické poradně si člověka s vysokou nadváhou přebírá nejdřív psycholog. „Připravíme pacienta na to, že spolupráce s lékařem, psychologem i výživovým poradcem bude nutná dlouhodobě,“ říká psycholožka Nelly Kalinová z III. interní kliniky VFN. Pokud to není pacient ochotný přijmout, lékaři k operaci nepřistoupí. Jinak trvá příprava minimálně tři měsíce.

Přicházejí lidé k obezitologům kvůli posměchu okolí, či je trápí hlavně zdraví? Pokud tipujete poslední důvod, trefili jste terč. „Nějaké výtky okolí bývají až druhotný důvod, na prvním místě uvádějí lidé zdravotní komplikace,“ připomíná Kalinová. Nejde jen o to, že nevyjdou do schodů, nejčastějším doplňkem obezity, nejen v Česku, je cukrovka.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek