metro.cz

Nadšenec koupil kino ve Varnsdorfu. Proč? Protože mu chyběla kinematografie

  16:47
Navštívili jsme jediné tuzemské kino schopné promítat sedmdesáti- milimetrové filmy. Majitel se díky němu vrátil do své severočeské domoviny.

Další 3 fotografie v galerii
Kinosál ve Varnsdorfu má kapacitu přes 500 míst. | foto: Metro.cz

Vztah ke kinematografii měl Pavel Nejtek – majitel severočeského kina Centrum Panorama – už od útlého dětství. Jako malý kluk si hrál s promítačskou technikou ve svém rodném Šluknovsku. Ve svých patnácti letech ale odešel do Prahy, aby své zkušenosti mohl rozvíjet studiem elektrotechniky. Na sever se vrátil až po téměř padesáti letech, když koupil ve Varnsdorfu kino. A protože stále funguje, vypravil se tam deník Metro.

Zpět doma díky kinu
„V osmnácti letech jsem absolvoval kurz promítače a promítal jsem v pražských kinech,“ vypráví nám hned na úvod Nejtek, který na konci osmdesátých let obnovil výrobu neonových trubic po svém otci a kinematografii se příliš nevěnoval. Po deseti letech mu to ale začalo chybět, a tak si koupil kino ve Varnsdorfu.

„Kupoval jsem to hlavně z důvodu zachování původní projekční techniky. Bylo mi řečeno, že koupit celé kino je snazší než kupovat jen tu techniku,“ vzpomíná Nejtek. Kino bylo neprovozuschopné, zatékalo do něj a nebylo možné ho provozovat. „Vyžádalo si to náročnou rekonstrukci, hlavně bylo potřeba opravit střechy,“ dodává pro deník Metro Nejtek. Kino se mu podařilo otevřít v roce 2005, což bylo čtrnáct let od jeho uzavření, a provozuje ho dodnes. Původní kino bylo otevřeno v roce 1971 k padesátému výročí KSČ a bylo v provozu devatenáct let a tři měsíce.

Doma je v Praze
Nejtkovou domovinou je ale stále Praha, na jedno volební období byl dokonce v zastupitelstvu radnice druhé městské části hlavního města. „Příliš mi to svazovalo ruce, nemohl jsem dál rozvíjet svoje zájmy, tak jsem se pak už politicky neangažoval,“ vysvětluje Nejtek, který se v současnosti dle svých slov soustředí jen na výrobu zmiňovaných trubic a provoz kina. „Na nic jiného už nezbývá čas,“ usmívá se Nejtek.

Jedinečné promítání
V kině byla instalována technika na promítání sedmdesátimilimetrového filmu. V současné době se jedná o jediné dochované kino, které bylo projektované na promítání tohoto typu filmu. Kino je navíc vybaveno prohnutým plátnem o rozměru 135 metrů čtverečních. „Jednou za rok pořádáme akci Panorama weekend, kdy promítáme 70mm formát,“ chlubí se Nejtek. V letošním roce u nás akce proběhne od 25. do 29. května.

„Promítáme z různých soukromých sbírek, národních archivů, někdy dokonce studia vyrobí na tento formát nový titul, loni to byl například film Smrt na Nilu,“ doplňuje pro deník Metro Nejtek. Akce je atraktivní také pro zahraniční diváky, v loňském roce měli dokonce návštěvníka z USA. Informace o programu akce jsou k dispozici na webových stránkách kina.

Stoletý projektor
V promítací kabině najdeme veškeré technologie, které se používaly v kinematografii, včetně nových digitálních projekcí. Ve vestibulu kina se pak nachází rozsáhlá expozice funkční techniky včetně zařízení, která se používala ve studiích. Měli jsme možnost vidět v akci zdejší slavný sedmdesátimilimetrový projektor Favorit 7035.

„Tento kousek pochází z kina Pardubice. Stejný typ byl v pražských kinech Alfa a Moskva, ale ty se nedochovaly,“ vysvětluje nám Nejtek. Nejstarším kouskem v Nejtkově sbírce je téměř stoletý projektor (foto níže), s nímž si hrál už jako malý kluk. Zařízení pochází z letního kina Republika na Žižkově.

I se starou technikou
Kino navázalo spolupráci se Střední průmyslovou školou sdělovací techniky Panská. „Škola má zájem, aby studenti měli praxi i se staršími filmovými materiály, protože se stále archivují,“ popisuje pro deník Metro Nejtek.

Zkušenosti studentů s filmem jsou proto nezbytné. Mimoto Centrum Panorama spolupracuje s Národním filmovým archivem, který zde kontroloval zmiňovanou sbírku 70milimetrových filmů.

V Praze vyrábí neony
Nejtkova druhá vášeň, neony a jejich výroba, ostříleného kinaře rovněž bavila od mládí. Jak ale sám říká, příležitost v oboru něco dokázat se naskytla až na konci osmdesátých let. Tenkrát se spojil s tehdejším státním podnikem Obchodní zařízení Praha a navštívil jejich výrobu. „Překvapilo mě, že tam byli skláři, kteří znali mého otce z doby, kdy ještě dělal neony,“ vzpomíná pro deník Metro Nejtek.

Rozhodl se tedy, že naváže na historii výrobny svého otce, a provoz následně obnovil. V devadesátých letech byl o neonové reklamy velký zájem, což znovuotevřenému podniku prospělo. „Neon se stále používá, pořád ho vyrábíme, nedávno jsme dělali třeba rekonstrukci neonu na Bílé labuti nebo rekonstrukci neonů na plastiku Zdeňka Pešánka z třicátých let,“ uzavírá pro Metro Nejtek a doplňuje, že neonová svítidla z jeho výroby zdobí i vnitřní prostory kina.

Autor: Anežka Vondráková Metro.cz
zpět na článek