metro.cz

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

  15:06
Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?
Michelle Rodriguez a Chris Pine | foto: CinemArt

„Jsem z Kopřivnice a rád bych si zahrál Dračí doupě s někým, kdo bydlí poblíž.“ Podobných návrhů svědčících o popularitě zniňované stolní hry najdete na tuzemských fanouškovských internetových fórech desítky, ne-li stovky. Dungeons & Dragons neboli D&D, jak se hra v originále nazývá, se pravidelně objevuje i v oblíbeném retro seriálu Stranger Things, v jehož poslední řadě se dokonce tak trochu zhmotnilo jedno z herních monster. Pořádnou filmovou adaptaci ale tenhle fenomén do dnešních dnů nevyfasoval. Slátaninu z roku 2000, stejně jako různé TV filmy, totiž jednoduše nemůžou fanoušci počítat. Už zítra ale vtrhne do kin snímek Dungeons & Dragons: Čest zlodějů, který má podle prvních ohlasů dračí filmové prokletí prolomit.

Od scenáristů nových Spider-Manů
Filmová verze se chystá už pěkných pár let a scenáristé nových Spider-Manů John Francis Daley a Jonathan Goldstein (filmy Šéfové na zabití, Noční hra), kteří se chopili i režie, sehnali do hlavní role herce Chrise Pinea a záporákem je Hugh Grant. A o čem že snímek konkrétně pojednává? Potulný zpěvák neboli bard Edgin (Pine) se živí tím, že se svou partou zlodějíčků pomáhá měnit majitele vzácných artefaktů. Respektive ho jednomu ukradnou a druhému prodají. Je to práce, při které prakticky neustále strkáte hlavu do oprátky, a ani Edgin nemůže mít věčně kliku.

Když se mu podaří šlohnout to, co se nikdy nemělo dostat do nesprávných rukou, a on to navíc do těch rukou dobrovolně vloží, spustí dominový efekt, který může otřást celým světem. Edgin je sice tak trochu zmetek, ale pořád má v sobě kousek cti, a tak se rozhodne napravit, co spískal. Protože však proti němu stojí armáda nelítostných zabijáků, mocných čarodějů a bývalý kamarád Forge Fletcher (Grant), potřebuje tým, se kterým by mohl mít aspoň nepatrnou šanci v tomhle úkolu obstát. A protože film vychází z legendární hry Dračí doupě, je jasné, že v jeho partě nesmí chybět drsná válečnice (Michelle Rodriguez), ušlechtilý rytíř (Regé-Jean Page), mág (Justice Smith) nebo druidka (Sophia Lillis).

Jak ovšem potvrzuje představitel hlavního záporáka – Grant, ani tahle sestava nemá úspěch předem zaručený. „Ve scénáři mě nejvíc zaujalo to, že ač se považují za hrdiny, jsou to ve skutečnosti strašní loseři. Každý člen téhle partičky má nějaký problém. A o jejich veliteli, bardovi, to platí obzvlášť,“ tvrdí herec.

Neznalost předlohy výhodou
Pokud jste D&D nikdy nehráli a filmové adaptace z let 2000 až 2012 vás totálně minuly, budete mít podle ohlasů fandů, kteří již měli Dungeons & Dragons: Čest zlodějů možnost vidět, spíše výhodu. Má jít totiž o poctivou oddychovku, kterou prý pohání jak skvělá výprava, tak vtipné charismatické postavy v čele s bitkujícím Pinem. Od zahraničních recenzentů rovněž zaznívá, že by se nebránili ani dalším dílům, tedy pokud by si ovšem zachovaly vtip a dosavadní produkční hodnotu. Vyrazíte na adaptaci stolní hry také?

Dungeons & Dragons, nebo Dračí doupě?

  • V tuzemsku je nejpopulárnější varianta Dračí doupě, tedy česká fantasy hra na hrdiny, kterou v roce 1990 vytvořilo nakladatelství Altar. Hra zčásti vychází z americké hry na hrdiny Dungeons & Dragons a většina lidí si ji přizpůsobila podle vlastních požadavků.
  • Dračí doupě patří mezi klasické papírové hry na hrdiny. Jeden z hráčů, tedy Pán jeskyně, před hrou připraví úvodní příběh, mapy, zápletku, nestvůry a podobně. Ostatní se poté tohoto příběhu účastní – každý z hráčů představuje jednu postavu fantasy světa. Družina pak společně putuje fiktivním světem s cílem splnit přijaté úkoly, získat peníze a slávu.
  • Obecně neexistují žádné limity toho, co hráči mohou a nemohou dělat. O následcích jejich činů rozhoduje Pán jeskyně. Některé běžné herní situace se také řeší na základě číselných tabulek uvedených v pravidlech a prvku náhody, tedy hodů kostkami.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek