metro.cz

Přechod na barefooty? Pozor na správný výběr. Zpočátku je lepší boty nejprve střídat

  5:35
Tak jak jsme se narodili, je tělo v pořádku. Dokud mu nezačneme do optimálního pohybu klást překážky. To je princip, který razí fyzioterapeutka Jitka Holubcová. Zvláště u dětí prosazuje, aby co nejdéle chodily bosy. Pokud už musíme boty nazout, máme se poohlížet po co nejtenčí podrážce. Tomu nahrává trend poslední doby, tedy barefootové boty.

Další 1 fotografie v galerii
Na výběr jsou různé značky i typy pro využití. | foto: NABOSO

„Pozor na přípravu na přechod k této obuvi. Je potřeba zkrátit krok a nedopadat na paty. Je dobré začít ve chvíli, kdy můžete jít pomaleji a soustředit se na pohyb,“ radí Holubcová. Bezhlavým přechodem na barefooty si totiž můžete i ublížit.

Holubcová spolupracuje s dalším vystudovaným fyzioterapeutem Lukášem Klimperou, který si založil vlastní značku zdravých a etických bot. Nechává je šít výhradně v Evropě z veganské kůže.

„Rozčilovalo mě, když jsem viděl, že hodinu pracujete s pacientem, podaří se vám nějaké zlepšení, a on pak vleze do bot, které ho kompletně rozhodí, a efekt terapie se ztratí. Říkal jsem si, že tohle by nosit neměl, ale co jiného? V té době na našem trhu bylo jen velmi málo bosých bot,“ vysvětluje Lukáš Klimpera, zakladatel Ahinsa shoes, a dodává: „Mým plánem ani nebylo vyrábět vlastní boty, hledal jsem různé možnosti. V tu dobu u nás začínaly pětiprsté boty, proto jsem chvíli přemýšlel, že bych je distribuoval. Nedokázal jsem ale ověřit, v jakých podmínkách se vyrábí, a na tom mi hodně záleželo. Proto jsem hledal jiné varianty.“

Jak vybrat barefoot boty

Pro zdravou a pohodlnou chůzi potřebujete boty, ve kterých nohy fungují stejně svobodně a přirozeně jako bosky.

  • Prostor – prstům a celé noze ho dává široká špička.
  • Nulový podpatek – žádné vyvýšení paty oproti špičce, bota nohu nenaklání a nemění nastavení těla.
  • Pružnost a ohebnost – správné barefooty kopírují přirozený pohyb chodidla.
  • Nízká hmotnost – čím menší zátěž, tím lépe.
  • Tenká podrážka – většinou do 5 mm a vyrobená z kvalitních materiálů, ať vydrží několik let. Bez předchozích vlastností však nemá smysl.

V aktuální kolekci má dokonce svatební nebo běžecké boty. Ovšem i u běhu je třeba si dávat pozor. Zkrátka je to v barefootových botách jiné. „Určitě je třeba zvolit kratší vzdálenost, ale i krok. Začněte jen tak bez cíle. Je také dobré dělat si pauzy, stačí malé,“ zmiňuje Holubcová.

Ta také upozorňuje, že značek s „bosými botami“ je u nás už několik. Rozdíly jsou v různých střizích i materiálech. Důležitá je také ohebnost boty na obě strany.

A proč lidé stále častěji přecházejí na barefooty? Dávají přednost pohodlí „před módním diktátem“. Extrémem jsou nadšenci, kteří chodí úplně bosi po celý rok. V podstatě se vracejí do dětství, protože děti chůzi naboso milují téměř vždy a všude.

„Barefootové boty především respektují přirozený tvar lidské nohy. V kombinaci s měkkou a ohebnou podrážkou, absencí podpatku a umělých vyklenutí tak umožňují našim nohám být aktivní ve všech jejich funkcích. Zdravé nohy potřebují pro správné fungování vnímat terén a nebýt omezovány v aktivitě a právě tyto boty jí mohou být dobrým pomocníkem,“ říká Veronika Kristková, vedoucí fyzioterapeutka Fyzio Beskyd s.r.o.

Změna není úplně jednoduchá. Zpočátku je proto lepší boty střídat, podle toho, co je vám příjemné. „Pokud někdo s barefooty teprve začíná, doporučujeme mu pořídit si boty, které bude běžně nosit každý den, aby se noha mohla začít postupně posilovat. A teprve pak koupit speciální obuv, třeba na běh, na turistiku, do posilovny,“ říká Andrea Součková, zakladatelka prodejen naBOSo.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
Témata: trend, Beskydy
zpět na článek