metro.cz

„Tajné“ všenorské arboretum rozkvetlo. Ve výběhu se pasou kamerunské ovce a daňci

  8:00
Několikahektarová louka dříve hojně rozrytá divokými prasaty se před deseti lety proměnila. Od té doby dělá radost místním i přespolním.

Další 2 fotografie v galerii
Arboretum je určeno převážně pro zakrslé jehličnany. V současné době zde kvetou hlavně azalky a rododendrony. | foto: JAN MEJSTŘÍK

Narcisy, tulipány, čemeřice i fialové vřesovce. Arboretum nacházející se nad malou obcí Všenory jihozápadně od hlavního města Prahy se teď koncem jara rozzářilo nejrůznější květenou. Pánem je tu místní legenda – Jan Mejstřík. Právě on je nejen neskutečný nadšenec a ten nejlepší průvodce svou zahradou, na které odpracoval desítky tisíc hodin v průběhu posledních deseti let.

„Budu moc rád, když k nám dorazí i čtenáři deníku Metro. Právě teď je totiž ta nejlepší doba pro návštěvu. Všechno je v jednom květu, takže se nám dveře netrhnou,“ říká pro deník Metro Mejstřík a dodává, že ani někteří místní dodnes vůbec netuší, jaký přírodní poklad mají ve svém sousedství na dosah. „Včera jsem tu měl pár z Řitky a byli naprosto nadšení,“ dodává pro Metro Mejstřík.

Více autorů
Koncepce první části arboreta vzešla z hlavy Jiřího Marečka, s nímž Mejstřík coby majitel a spolutvůrce celkové myšlenky spolupracoval už při svém působení na Zemědělské univerzitě a později i na vzniku krásné zahrady ve Všenorech.

„V roce 2016 bylo arboretum ještě rozšířeno. Jeho součástí je kromě sbírkové části jehličnanů o rozloze kolem tří hektarů také stará třešňovka s přibližně stejnou plochou. V další části zahrady začíná výsadba sortimentu listnatých stromů a keřů,“ vzpomíná starostka nedaleké obce Lety Barbora Tesařová.

Široké druhové zastoupení
V průběhu let bylo v arboretu vysazeno přes tři tisíce takzvaných kultivarů jehličnanů a přes tisícovku listnáčů. Stromy doplňuje přes sedmdesát druhů rododendronů a třicet druhů azalek, kolem stovky vřesů a vřesovců. Za zmínku stojí dřevité pivoňky, tulipány, narcisy a jiné druhy cibulovin a trvalek.

Krásná dřina
„Téměř všechnu práci v arboretu si pan majitel dělal sám za pomoci rodiny a přátel. Bez těžké mechanizace se ani tady nedá obejít, protože nedílnou součástí sbírkové zahrady jsou kameny,“ vypráví starostka Letů Tesařová a upřesňuje, že sem bylo postupně dovezeno kolem čtyř set tun nerostů, především malé i větší kusy sliveneckého mramoru nebo vápence z tetínských lomů.

„Kameny lemují cesty a cestičky nebo tvoří dominanty skalek a záhonů. V zahradě nechybí jezírko či vyhlídková část s lavičkou nebo oranžerie. Tam se kromě citrusovníků na jaře před zimou ještě schovávaly pelargonie či fuchsie a jiné náchylnější rostliny,“ popisuje Tesařová.

Vzácné jehličnany
V arboretu je podle Mejstříka velice důležitá orientace a sní spojený důkladný systém evidence. Každá rostlina má cedulku se svým číslem a jmenovkou. Arboretum tak může sloužit i pro praxi a vzdělávání studentů.

„Nejraději mám asi ten největší strom, který tu vyroste – bude jím sekvoje vždyzelená. Kousek dál je velmi zajímavá kryptomerie japonská, která na koncích svých větviček vytváří lemované jehličkové kornouty,“ vypráví Mejstřík.

Součástí arboreta se před třemi lety stal i fóliovník a pěstební skleník. Takže pokud si rádi vypěstujete sami rajská jablíčka či papriky, je zde možné pořídit si jarní sadbu. Mejstříkovým tajným snem je prý také postavit na vrcholu kopce rozhlednu.

„Nechcete-li nakupovat a jen se přijít pokochat bohatostí flóry vysazené v zahradě nebo i jen nádherným výhledem na velkou část našeho údolí Berounky, ale i na Prahu, vyčleňte si alespoň hodinu nebo raději dvě – zdejší cesty a cestičky, jezírko, oranžerie a desítky a stovky odrůd vzácných stromů, ale i květin určitě stojí za vidění!“ láká k návštěvě Tesařová.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek