metro.cz
Pestrá hudební vystoupení nabídnou jazz, flamenko i operu. Součástí festivalu bude také premiéra dokumentu Ladislav Goral. | foto: KHAMORO

Romské „sluníčko“ svítí pro každého. Mezinárodní kulturní festival Khamoro slaví 25. narozeniny

  10:36
Koncerty, taneční souboj pod širým nebem nebo vznik obrazu v přímém přenosu – Khamoro, což v romštině znamená sluníčko, bude výročí oslavovat stylově. Program festivalu s podtitulem Khamoro svítí pro každého začíná v neděli dopoledne a poběží do 3. června.

„Khamoro je fenomén, který zásadně ovlivnil celou generaci českých Romů,“ uvádí pro deník Metro Vojtěch Lavička, hudebník a tiskový mluvčí festivalu. „Zároveň je Khamoro místem přátelského setkávání Romů a Neromů, kteří společně sdílejí radost na koncertech a dalších akcích,“ uvádí Lavička.

Sám se z nabitého programu těší na Kočani orkestar, proslulou „balkánskou dechovku“ ze Severní Makedonie, nebo rumunskou kapelu Mahala Rai Banda, jejíž píseň Mahalageasca se objevila ve filmu Borat. Oba interpreti i s dalšími zahrají v rámci Galakoncertu 3. června v Divadle Archa. Fascinující podívanou přinesou také akce na Václavském náměstí. V neděli v 10 hodin se výtvarných potřeb chopí akademický malíř Zoran Tairović, který bude před očima diváků malovat velkoformátový obraz. V 15 hodin téhož dne Václavák roztančí dance battle, souboj, ve kterém se skloubí tanec, vášeň a improvizace.

V rámci festivalu bude 2. a 3. června v Kampusu Hybernská probíhat i mezinárodní konference s názvem Make Roma proud again!, jež přinese slovy vizuální umělkyně a pořadatelky Emílie Rigové „obraz Roma v minulosti prostřednictvím gadžovké optiky ve filmu“ a další společenská témata.

„První příspěvek bude od Tímei Junghausové, šéfky Evropského romského institutu pro umění a kulturu ERIAC v Berlíně, která na historických dílech z galerií ukáže zobrazování a spoluutváření obrazu Romů v minulosti,“ popisuje Rigová. „Následovat bude můj příspevek, který reaguje na autorské věci současných Romů, na jejich pohled na ně samé,“ vysvětluje Rigová. „Dalo by se to shrnout jako interakce odborníků a kritiků romského umění,“ doplňuje Lavička.

Festival nabídne také divadelní představení, koncerty klasické hudby či oslavu dne dětí, Celý program naleznete na www.khamoro.cz.

Komentáře

zpět na článek