metro.cz
50.0823097N, 14.4335269E
Poškozená socha Nicholase Wintona | foto: Michal L.

Zachránil stovky dětí, přesto teď Winton dostal nakládačku od vandalů

  12:13
Vandalové řádili na hlavním nádraží. Soše Nicholase Wintona na prvním nástupišti poškodili brýle. Nyní se jedná o opravě.

To snad není pravda, rozčilují se cestující na prvním nástupišti hlavního nádraží. Památníku Nicholase Wintona, který v roce 1939 zachránil 669 židovských dětí před cestou do koncentračních táborů, někdo urazil brýle. Vandalové také sochu počmárali fixem.

Cestující nevěří svým očím

"Jsem železničář z Prahy a každá moje směna začíná na Hlavním nádraží. Ačkoli se s vandalismem setkávám v práci denně a výjimkou nejsou ani čerstvě posprejované nové vlaky City Elefant, tak poškozená socha Nicholase Wintona na prvním nástupišti, muže, který zachránil tolik životů, mě doslova srazila na kolena. Stydím se za celý český národ," píše čtenář Michal L.

On sám není jediný, kdo se nad počínáním vandalů podivuje. "Velmi nás mrzí, že se někteří lidé chovají k uměleckým dílům takovým způsobem, navíc pokud připomínají tragické období na počátku 2. světové války, záchranu židovských dětí a hrdinství pana Wintona a dalších," říká mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Jedná se o opravě

Ten dodává, že socha, která se nachází na 1. nástupišti, je v majetku autorky Flory Kent. "Nachází se na místě, které patří Správě železniční dopravní cesty," dodává Šťáhlavský.

Metro proto Správu železniční dopravní cesty o problému informovalo. Ta nyní zjišťuje, jak napravit škody, které po sobě zanechali vandalové.

Nicholas George Winton

  • Narodil se 19. května 1909 v Londýně.
  • Pracoval jako makléř.
  • V roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Británie.
  • Často je nazýván britským Schindlerem.

Komentáře

zpět na článek