metro.cz

Gorily se přestěhují do pavilonu na kopec. Zoo už nechce riskovat

  12:51,  aktualizováno  13:29
Nejpopulárnější zvířata trojské zoo nyní stále ještě čekají v povodňové věži svého pavilonu. Při příští povodni už by to ale mělo být jinak. Zoo jim plánuje postavit nový domov, hledá pro něj místo v jiné části zahrady. "Je zřejmé, že příště už nelze riskovat," řekl šéf zoo MIroslav Bobek.

"Musíme učinit stejné rozhodnutí, jaké bylo po povodni 2002 učiněno v případě slonů a hrochů. Máme-li v Praze chovat gorily, musí to být v místech, kde je v žádném případě nemůže ohrozit další povodeň," potvrdil ředitel zahrady Bobek. Díky pochopení magistrátu už začíná zahrada hledat místo pro tento nový pavilon goril. Zahrada by ho chtěla postavit i díky příspěvkům veřejnosti. Jeho vybudování by však nemělo být jediným poučením z letošní povodně. "Požádali jsme, aby byly prověřeny možnosti lepší protipovodňové ochrany zoo. Dosud je chráněna pouze před takzvanou dvacetiletou vodou," uvedl Bobek.

Nyní zahrada připravuje obnovu spodní části areálu. Bude muset provést úpravy vybraných staveb a přehodnotit užití některých prvků, ale základní koncepce je podle Bobka jasná. "Budou zde mobilní lehké malé stavby, dále stavby, chráněné lokálně, přes které se voda přelije, aniž by je významněji poškodila, a stavby u nichž je nutno vytvořit lokální ochranu, a to výrazně nad úroveň vody z roku 2002," dodal. To se fakticky týká pouze Pavilonu velkých savců a stávajícího pavilonu goril.

Komentáře

zpět na článek