metro.cz

Pejskaři chtějí více ploch pro své mazlíčky, ostatní zas méně hromádek v ulicích

  9:00
Volně pobíhající pes po městě? Ani náhodou, stěžují si lidé. "Volně pobíhající psi patří na vyhrazený prostor. Sama psa vlastním, a ačkoliv je vychovaný, nikdy se nikdo za svého psa nemůže stoprocentně zaručit, že například nevběhne do silnice, nenapadne člověka či jiného psa,“ píše Metru čtenářka Štěpánka.
Pes už není věc. | foto: SXC

Řada pejskařů si však stěžuje, že míst, která jsou po Praze vyhrazena pouze psů, je nedostatek. To se však do budoucna alespoň v některých městských částech změní. Letos chce například rozšířit množství takových míst radnice osmé městské části. "Plánujeme rozšíření portfolia hojně navštěvovaných psích luk o psí louku v ulici Hanouškova,“ říká mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

Lidem vadí hromádky

Jedním z dalších problémů, který budí emoce mezi lidmi, jsou neuklizené psí hromádky na chodnících a na trávnících v parku. "U nás v novém sídlišti na Zličíně má psa odhadem každý třetí. Veškerá zeleň a chodníky kolem domů jsou plné psích výkalů a to nemluvím o keřích, které hubí psí moč,“ píše čtenář Viktor Richter.

Jiné zkušenosti však mají například obyvatelé Ďáblic. "Čím to je, že na sídlišti Ďáblice se v psích exkrementech nebrodíme i když psů je zde mnoho? Já sama mám dva, samozřejmě po nich a nedělá mi to žádné potíže,“ píše obyvatelka Ďáblic Anna Nosková.

Pes už není věc

  • Od 1. ledna letošního roku už zákony nepohlíží na psa a další živá zvířata jako na věc.
  • Zatímco ještě v roce 2013 se pohlíželo na psa jako na věc a ve chvíli, kdy zvíře někdo úmyslně usmrtil či zranil, hovořily zákony pouze o poškození cizí věci, nyní bude situace zcela jiná.
  • Původně totiž v takové situaci musel pachatel poškozenému zaplatit majiteli pouze cenu, za kterou by bylo možné pořídit nové zvíře stejného druhu.
  • Nový občanský zákoník ale již počítá jak s odškodněním za citovou újmu, tak například s výlohami na veterináře.
Autor: Adam Váchal Metro.cz
zpět na článek