metro.cz
Sokol stěhovavý | foto: Georges Lignier - Wikimedia Commons

Na komíně spalovny v Malešicích se vylíhla mláďata vzácného sokola

  11:11
Na komíně pražské spalovny v Malešicích se vylíhla nejméně dvě mláďata vzácného sokola stěhovavého. Sdělil to dnes Radim Mana, mluvčí Pražských služeb, pod které spalovna patří. Hnízdní budka byla na komín umístěna před třemi měsíci.

Budku na komín firmy ZEVO Malešice umístily Česká společnost ornitologická a Pražské služby. "Vzhledem k tomu, že samička je ještě mladá, měli jsme pochybnosti, zda hnízdění vůbec probíhá. Na přesné výsledky ještě stále čekáme, ale při poslední kontrole v Malešicích jsme pozorovali a vyfotografovali minimálně dvě mláďata," uvedl Dušan Rak z ČSO.

Sokoli dříve zahnízdili i u michelské teplárny

Sokol stěhovavý je kriticky ohrožený druh dravého ptáka, který téměř před několika desetiletími v Evropě vyhynul. Podle ornitologů se díky systematické ochraně postupně sokoli vracejí na svá historická hnízdiště. Ta jsou umístěna především na vysokých a klidných skalních stěnách. Každý další hnízdící pár ochránci považují za velký úspěch. Doposud jediným pražským hnízdištěm sokola stěhovavého byl komín teplárny v Michli, kde loni poprvé zahnízdil jeden pár tohoto dravce.

Komentáře

zpět na článek