metro.cz

Dalších 11 fotografií v galerii
Stánek na Václavském náměstí (ilustrační foto) | foto: ČTK

Zmatek kolem stánků na Václaváků nekončí. Čtyři uzavřené tu stále zůstávají

  13:34
Jeden z prázdných stánků s občerstvením na Václavském náměstí byl odstraněn majitelem. Další stánek pražská informační služba upravuje na infocentrum, u dalších se čeká na rozhodnutí soudu. Uvedla to mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá.

Z Václavského náměstí zmizel stánek na rohu Jindřišské ulice. Podle únorové novely tržního řádu mají zůstat na náměstí jen tři stánky stejného typu, z nichž jeden na rohu Štěpánské ulice se změní v infocentrum. "Stánek jsme již převzali, ale v současné době se tam ještě pracuje a uklízí. Například se musí zajistit jeho zabezpečení, protože se prakticky nedal zamykat," uvedla mluvčí Pražské informační služby-Prague City Tourism Kateřina Bártová. Termín otevření infocentra zatím není jasný.

Na náměstí je dvanáct stánků

Návrh stánku s občerstvením

Návrh stánku s květinami

Osud dalších stánků řeší odbor evidence, správy a využití majetku, který má za úkol narovnat smluvní vztahy s majitelem stánků. Zůstat ale mají jen dva. "U zbylých stánků musíme vyčkat rozhodnutí soudu. Následně budou odstraněny," dodala mluvčí magistrátu. Nyní je stánků po obvodu náměstí 12. V pěti z nich se prodává rychlé občerstvení, ve dvou jsou trafiky a jeden funguje jako květinářství. Zůstávají zatím také čtyři uzavřené stánky, kde dříve také bylo rychlé občerstvení.

Od příštího roku má stánků s občerstvením, květinami a tiskem na Václavském náměstí být 11. Původně jich bylo 23, Praha se ale rozhodla vyměnit prodejny i jejich provozovatele. Ke konci roku 2012 proto ukončila většinu nájemních smluv. Provozovatelé odmítali prodej ukončit a Praha se s nimi kvůli nezaplacenému nájmu a poplatkům doteď soudí. První nové stánky z dílny Cigler Marani Architects měly na náměstí stát už loni. Pražští památkáři ale neschválili jejich vzhled a Praha kvůli tomu radou schválenou zakázku za 44,2 milionu korun bez DPH nevypsala.

Takhle mohly vypadat nové stánky

Město si původně vybíralo hned z několika návrhů

Město si původně vybíralo z několika návrhů.
Město si původně vybíralo z několika návrhů.
Město si původně vybíralo z několika návrhů.
Město si původně vybíralo z několika návrhů.

Komentáře

zpět na článek