metro.cz

Dalších 59 fotografií v galerii
Konvoj americké armády odjel 30. března z pardubických kasáren do Prahy. | foto: ČTK

GALERIE: Všechny části amerického konvoje dorazily ke kasárnám v Ruzyni

  12:40,  aktualizováno  19:04
Do ruzyňských kasáren v Praze dnes do devatenácté hodiny večerní dorazili všichni vojáci amerického armádního konvoje, jehož účastníci se přes Česko vracejí ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. V Ruzyni se tak během dne spojily všechny tři kolony, které ráno a dopoledne vyjely z Liberce, Pardubic a Vyškova, kde američtí vojáci strávili noc.

Průjezd konvoje přes ČR

Konvoj americké armády odjel 30. března z pardubických kasáren do Prahy.
Muž čeká u kasáren v Praze-Ruzyni 30. března na opožděný příjezd amerického...
Odjezd konvoje americké armády 30. března z kasáren v Liberci do Prahy. Vojáci...
Konvoj americké armády odjel 30. března z pardubických kasáren do Prahy.

Příjezd první části vojáků z Liberce zkomplikovala nehoda kamionů na Pražském okruhu, kvůli níž musela armádní vozidla změnit plánovanou trasu. Místo ve zhruba 11.00 tak do Ruzyně dorazili okolo 12.30. Zhruba o hodinu později do cíle dnešního přejezdu dojela i další „liberecká“ skupina a vzápětí po ní i první vojáci, kteří nocovali v Pardubicích.

Do ruzyňských kasáren postupně přijede všech téměř 520 vojáků a 115 armádních vozidel, tvořených převážně osmnáctitunovými obrněnými transportéry Stryker a terénními auty Humvee. U kasáren v Ruzyni na ně čekaly minimálně dvě stovky lidí s vlajkami USA, NATO či Evropské unie a pozdravit je přijeli i příznivci vojenské historie s armádními veterány.

Odpůrci průjezd konvoje nenarušili

Na tiskové konferenci po jednání vlády dosavadní průběh průjezdu konvoje hodnotil pozitivně ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Na nehody, které s konvojem nijak nesouvisely, byli všichni zainteresovaní připraveni rychle zareagovat. „Vždycky něco nastane. Díky softwaru můžeme sledovat situaci on-line, mohli jsme zabránit domu, aby se jednotlivé díly kolony přiblížily k dopravní nehodě a způsobily nějakou větší dopravní újmu,“ uvedl ministr.

Na plánovanou demonstraci proti průjezdu amerického konvoje před ruzyňská kasárna dorazily maximálně dvě desítky lidí. Hlouček protestujících pokřikoval na projíždějící kolonu amerických armádních vozidel, volal na ně „Ami go home“. Překřikoval se při tom se zastánci opačného postoje, kteří u kasáren Američany vítali. Postupem času se situace o něco vyostřila. Odpůrci, kteří byli ve výrazné menšině, megafonem provolávali hesla „Nechceme NATO“ a NATO hází bomby na děti“. Příznivci konvoje směrem k nim přes cestu rovněž skandovali, tentokrát „Chceme NATO“.

Před 13. hodinou však přišel svůj negativní postoj vyjádřit muž s hákovým křížem na americké vlajce. Dostal se do menší potyčky s lidmi, kteří přišli konvoj přivítat, a policisté ho odvedli stranou. „Jeho chování nehodnotí jako trestný čin, ale jen jako přestupek proti veřejnému pořádku. Hrozí mu tak pokuta,“ řekl Jozef Bocán z tiskového oddělení policejního prezidia. Ve 14 hodin na plánovaný protest proti průjezdu konvoje přišly maximálně dvě desítky lidí, kteří pokřikovali hesla na příznivce konvoje i projíždějící kolonu. Po více než hodině prostor opustili.

Konvoj americké armády odjel 30. března z pardubických kasáren do Prahy.
Odjezd konvoje americké armády 30. března z kasáren v Liberci do Prahy. Vojáci...

Konvoj americké armády

Vzhledem ke zpoždění první liberecké části byly ostatní konvoje pozdrženy v kasárnách nebo na dálničních odpočívadlech, aby kvůli plynulosti dopravy přijely v plánovaných odstupech. Druhá skupina vojáků, která přenocovala v Liberci, projížděla Prahou před 13. hodinou.

Na obrněné vozy se můžete jít podívat

V Praze budou mít američtí vojáci den volna. V kasárnách budou připraveny autobusy, které je v případě zájmu večer odvezou k metru, aby mohli navštívit město. V úterý se kasárna od 10 do 18 hodin otevřou veřejnosti, aby se mohla s účastníky takzvané Dragounské jízdy setkat a prohlédnout si jejich techniku. Ve středu brzy ráno se konvoj dá znovu do pohybu a ve třech skupinách ve zhruba hodinových intervalech vyjede na závěrečnou část cesty kolem Plzně na hraniční přechod v Rozvadově. Hranice do Německa mají všechny tři kolony překročit dopoledne a zamíří na základnu u bavorského města Vilseck, ležícího asi 65 kilometrů od hranic.

Americká podpora spojencům a vojenská historie v ulicích

Konvoj projel pobaltskými státy a Polskem jako demonstrace jednoty Severoatlantické aliance a podpory Spojených států členským zemím, které se cítí ohrožené ruskou agresí na Ukrajině.

Veteráni projeli Prahou

Centrem Prahy projel historický konvoj amerických vojenských vozidel českých...
Centrem Prahy projel historický konvoj amerických vojenských vozidel českých...
Centrem Prahy projel historický konvoj amerických vojenských vozidel českých...

Prahou přitom dnes již dříve jeden konvoj projel. Příznivci vojenské historie a americké armády dnes dopoledne projely Prahou asi s dvacítkou vojenských veteránů. Z Kampy přes Pražský hrad dojely až k ruzyňským kasárnám. Účastníky veteránské jízdy cestou pozdravil kardinál Dominik Duka a zdůraznil potřebu připomenout „páté koloně“ v zemi, že Američané jsou českými spojenci.

„Tento konvoj je poděkováním a výrazem naší vděčnosti americkým vojákům, kteří projíždějí Českou republikou,“ řekl jeden z organizátorů Jiří Cihlář. Na spanilou jízdu Prahou vyrazily hlavně armádní džípy, v koloně jel ale také terénní vůz Humvee, předchůdce amerického obrněného transportéru Stryker nebo historická sanitka. Zapojili se do ní převážně fanoušci americké armádní techniky z Prahy i z dalších koutů republiky. Cestou se k nim připojili také vyznavači starých amerických aut.

Komentáře

zpět na článek