metro.cz

Studenti hledají bydlení na síti. Někteří šetří, do krcálku šlo šest kluků

  17:52
Až 280 tisíc studentů každý rok shání ubytování. Pomáhá jim v tom internet. Kdo není na Facebooku, jako by nebyl, říká se. V poslední době se tam obrovsky rozmáhají takzvané skupiny na hledání bydlení. Lidé tam mohou zveřejňovat příspěvky s fotkami bytů – nabízet a poptávat, hledat spolubydlící a i možné kamarády.

Další 2 fotografie v galerii
Koleje Strahov | foto: Metro.cz

Podle čeho se rozhodují

Co studenti v bytu uvítají.

● Neprůchozí pokoje a balkon

● Základní vybavení a pračku

● Uvedení opravdové zálohy na služby, studenty jinak mohou nemile překvapit obří nedoplatky

● Způsob vytápění bytu

„Kdybych měl shrnout hlavní výhody, jsou to především rychlost komunikace, nabídky se zobrazují lidem přímo pod nosem. Na druhou stranu se ve skupinách objevuje i hodně spamů odkazujících na zavirované stránky. Ale hlavním nedostatkem jsou omezené možnosti vyhledávání a filtrování,“ říká pro deník Metro Martin Březina z úspěšného realitního projektu UlovDomov.cz.

Pro studenty je specifická jejich nenáročnost v bydlení. Mnohdy jsou schopni se přestěhovat „v jedné tašce“. Stává se tedy, že jeden den ráno najdou nabídku, večer si ji domluví a další den už bydlí. Spolubydlení je zcela běžným řešením jejich situace. Podle Březiny koleje nepokryjí ani dvacet procent všech studentů, každoročně hledá bydlení v pronájmech přes 280 tisíc z nich.

Rychlovka

1,5 hodiny

Bydlení se na sociálních sítích dá sehnat poměrně rychle. Deník Metro se od studentů dozvěděl, že je to otázka pár minut. Jedna z oslovených studentek spočítala, že dokázala sehnat spolubydlící za hodinu a půl od publikování inzerátu.

Můžete si prohlédnout velké množství aktuálních nabídek bydlení hned s fotkami, říká Jůlia Romašova, studentka vysoké školy hotelové.

Jak je to s cenami? Když se díky internetu sejde více studentů, může každý z nich zaplatit 2800 korun. Koleje jsou třeba jen o dvě stovky levnější. A někdy jsou schopni platit ještě víc, i přes pět tisíc. Pro spolubydlení mluví třeba větší soukromí.

Někteří ale chtějí ušetřit. „Občas se stává, že se chce více studentů nastěhovat do malého bytu, například šest kluků do čtyřicetimetrového 2+kk,“ uvádí jako příklad šílených nápadů mladých Jaroslav Karas z Realitního portálu.

Nabízím studentce byt. Výši nájmu ať si určí sama

Skupiny na Facebooku, kde lidi hledají bydlení, mnohdy fungují jako seznamky.

● „Občas mi to připadá jako seznamka,“ potvrdila Markéta Maková, uživatelka jedné facebookové stránky zaměřující se na propojení studentů, nabídek a poptávek bydlení.

● Jak deník Metro u několika studentek zjistil, stává se, že v těchto skupinách jsou šmíráci, kteří se pokoušejí nabídnout pronájem bytu za sexuální úplatu. Buďte obezřetné.

● Jaké jsou další nástrahy při hledání bytů a spolubydlících přes sociální sítě? „Ty lidi neznáte. Můžete potkat super lidi, co v domácnosti fungují, nebo úplný opak,“ říká Maková.

„Narazila jsem na podvodnici, která chtěla zálohu. Na Facebooku se objevila desítka podvedených,“ tvrdí studentka hotelovky Jůlia Romašova.

Autor: Marek Peška Metro.cz
zpět na článek