metro.cz

Pracujte načas zadarmo. Je to dobrý způsob, jak získat praxi

  11:47
Rozsah a hlavně druh vaší praxe tvoří základ úspěšného přijímacího pohovoru. Jak získat potřebnou praxi třeba v oboru marketingu a cestovního ruchu?
Při výběrovém řízení měly moje zkušenosti z AFS větší váhu než formální vzdělání, říká Daniela Hrušková, dobrovolnice AFS Mezikulturní programy. | foto: Archiv D. HruškovéMetro.cz

Hledáte praxi?

Nejlepší je hledat přímo na webu neziskovek, které stojí o dobrovolníky.

● Oslovte neziskovky s konkrétním nápadem. Prokážete orientaci a zájem.

● Komplexnější nabídku neziskovek najdete na webu Umsemumtam.cz.

● V sekci jednotlivci nastavíte, co můžete nabídnout a na co se zaměřujete.

● Na jobs.cz zadejte klíčová slova: dobrovolník a stáž.

Důležitými faktory pro firmy, které nabírají nové zaměstnance, je rozsah a praxe v oboru, jazyky a vystudovaný obor. „Řada studentů si bohužel neuvědomuje, že pro relevantní praxi musí něco obětovat. Třeba pracovat zadarmo,“ říká Tomáš Dombrovský z Jobs.cz.

Najít stáž například v marketingu nebo v cestovním ruchu, kdy se vám bude někdo plně věnovat a vysvětlí vám vše nezbytné, je těžké. Málokdo chce investovat svůj čas do někoho, kdo přijde na brigádu na dva až tři týdny, což je průměrná doba, kterou vyžadují střední hotelové školy. Tito studenti často končí u kopírek nebo chodí na poštu. Bez praxe.

„Jen málo hotelů má k dispozici training manažery a manažeři nemají dostatek času,“ uvedla pro deník Metro Jiřina Jenčková, která rozeběhla projekt Burza stáží pro studenty Katedry cestovního ruchu Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE KCR). „Facebooková skupina určená pro studenty KCR nám zjednodušila a urychlila komunikaci mezi školou, studenty a také mezi odbornou veřejností, kde studenti mohou pružněji reagovat na nabídky stáží ze strany podnikatelů.“

Z motivovaných stážistů pracujících zdarma se později často stávají brigádníci, kteří jsou již finančně ohodnoceni. Dále se mohou změnit v nové zaměstnance – kolegy. A tím se kruh uzavírá. Burzu stáží si chválí i studenti. „Velmi si cením nenahraditelné zkušenosti praxe v oboru, který studuji, stejně jako praktického rozvoje svých znalostí i soft skills,“ řekl student Jakub Hrkal.

V rámci tohoto nepovinného předmětu studenti VŠE KCR absolvují tříměsíční stáž v oboru ve společnosti, kde se jim obvykle věnuje jedna osoba – mentor, často přímí nadřízení nebo někdo z personálního. Závěrem odevzdají závěrečnou zprávu a čeká je obhajoba stáže, kde prezentují průběh a přínos stáže.

Velkou výhodu mají v tom, že si mohou vybírat z celé škály hotelů a cestovních kancelářích. Dalším velkým sektorem pro dobrovolníky, kde se naučíte třeba marketing a organizační schopnosti v praxi, jsou neziskové organizace. Příkladem může být AFS Mezikulturní programy, organizace zajišťující výměnné studium středoškoláků v zahraničí.

„Dobrovolnictví v AFS je jako kariéra nanečisto. Fungovala jsem v AFS na různých dobrovolnických pozicích několik let. Měla jsem spousty možností vyzkoušet svoje nápady v praxi a hned vidět, co funguje a co nikoli. Začala jsem si víc věřit a už vím, co zvládnu. Přestala jsem se bát jít do nejistoty nebo třeba do jiné země,“ potvrzuje Daniela Hrušková, dobrovolnice AFS.

Autor: Lucie Poštolková Metro.cz
zpět na článek