metro.cz

Padesátník a mladá holka jezdí v jedné lize, říká pořadatel závodů ve Višňovce

10:15
Chtěl založit cyklistické závody podle výkonnosti. Inspirací mu byla fotbalová Hanspaulka. A tak Michal Douša rozjel na Višňovce Bike Ranch Cup, jehož finále se jede v neděli 4. října.

Michal Douša (vpravo) popisuje trať těm nejmenším účastníkům závodu ve Višňovce. | foto: bikeranchteam.czMetro.cz

Jak vás vlastně napadlo pořádat tento seriál závodů?

V cyklistice se profesně pohybuji už od roku 1990 a o rok později jsme otevřeli první prodejnu. Dalším krokem pak bylo založení vlastního cyklistického oddílu Bike Ranch team v roce 1998. S tím jsme jezdili každý víkend v sezoně po závodech. Po ukončení Pražské ligy, kterou pořádal Jirka Píša, mi v Praze chyběl seriál, kde by si mohli všichni bez rozdílu výkonnosti společně zazávodit. Začal jsem proto hledat vhodnou lokalitu, a jelikož jsem z generace, která pamatuje pražskou Višňovku jako cyklistickou baštu, byla moje volba jasná. Jednání byla dlouhá, ale minulý rok se konečně jely první závody.

V čem se liší od ostatních podobných akcí u nás?

Na trati závodu ve Višňovce.

Nejmenší účastníci závodu ve Višňovce.

Inspiraci pro mě byla pražská Hanspaulská fotbalová liga, kterou hraje velké množství fotbalistů. Chtěl jsem tedy udělat něco podobného také pro cyklisty. Jezdit v ligách podle výkonnosti a ne jak je běžné na ostatních závodech, kde se do kategorií řadí podle věku a pohlaví. Tady jezdí junior s padesátiletým chlapem a dvacetiletou holkou v jedné lize, protože mají podobnou výkonnost. Součástí každého závodu je dopolední závod dětí od malých prcků na odrážedlech, až po čtrnáctileté na dospělých kolech.

Jak závody financujete?

Závody děláme ve spolupráci s městskou částí Praha 9. Tam jsem také našel největší podporu. Seriál nese název Bike Ranch cup - O pohár starosty městské části Praha 9. Takže největším sponzorem a partnerem jsou právě Praha 9 a Bike Ranch.

Jak jste spokojený se zájmem veřejnosti zúčastnit se Bike Ranch Cupu?

Velkou radost mi dělá zájem dětí a jejich rodičů o cyklistiku. V kategorii dospělých jsem počítal s malinko větším zájmem. Na prvním závodě byla účast cca 150 dospělých. Uvědomuji si však, že se jedná o úplně nový projekt s nezvyklým hodnocením, kterému musí lidé přijít na chuť. Pozitivní však je, že na každém závodě byli noví závodníci, kteří se přijeli podívat a vyzkoušet si trať a podmínky. Většinou se jim závod líbil a to je pro mě právě ten ukazatel, který mě utvrzuje v přesvědčení, že za rok bude účast zase větší.

V neděli 4. října je finále letošního ročníku, na co byste nalákal diváky?

Diváky bych nalákal na pohodovou atmosféru s možností vidět v akci takové borce, jakými jsou Jan Škarnitzl, Matouš Ulmam, Michal Bubílek, Marek Rauchfuss a spoustu dalších závodníků. Výstavka top kol 2016, bezplatné změření fyzických parametrů těla a další program.

Budou se moci případně zájemci přihlásit rovnou na příští ročník? Máte už dané termíny? Případně, kolik účast v celém ročníku stojí?

Stupně vítězů se sladkou odměnou.

Tady je malinký problém v tom, že se snažím o to, aby si závody v Praze termínově nekonkurovaly. Je to poměrně složité jednání, která se vedou ve spolupráci s Pražským svazem cyklistiky. Proto přesné termíny budeme znát až někdy koncem roku. Náš cíl je uspořádat opět seriál pěti závodů a závod finálový. Plán by měl být stejný jako letos. Duben až říjen, každý měsíc po závodě a finále na konci září nebo počátkem října. Cena za účast na všech šesti závodech je 1000 korun, čtyři přijdou na 800 a jednotlivý závod je za 250 korun. Děti platí za celý seriál 300 korun a za jeden závod pak 70 korun. Máme však program slev se sponzorem, který celou částku vykompenzuje, takže jezdíte v podstatě zdarma.

Jak se daří upravovat areál parku ve Višňovce?

To je otázka do pranice. Čekají mě jednání s magistrátem, protože v zimě by se měla uskutečnit revitalizace celého parku. Budeme se velmi snažit, aby se počítalo i s rozšířením současného okruhu, který má nyní v maximální délce něco málo přes 2 km. Podporu máme opět v Praze 9, která za námi stojí a má velký zájem, aby se cyklistika v dané oblasti rozvíjela. Náš společný cíl by byl park s tratí, která by se dala různě napojovat, aby okruhy byly variabilní a každý závod malinko jiný. Park, kde by si mohli Pražané bezpečně užít kola i se svými dětmi. Vybudovat nedaleko centra města takovou sportovní oázu

Připravujete ve Višňovce také nějaké akce přes zimu?

V plánu je 8. listopadu první cyklokrosový závod ve spolupráci s Unií amatérských cyklistů. Kdo se zúčastní, můžete jet na cyklokrosovém nebo na horském kole. Pokud uvidím, že by byl zájem, budu velmi přemýšlet také o zimním seriálu.

Autor: Pavel Urban Metro.cz