metro.cz

Větší foto
Panelové domy v Roháčově ulici na Žižkově. | foto: google.maps.comMetro.cz

Na Žižkově budou rekonstruovat za 200 milionů korun panelové domy

  9:07
Vedení městské části Praha 3 připravuje zakázky na opravy panelových domů za více než 200 milionů korun bez DPH. Jedná se o zhruba dvacítku domů v Jeseniově, Ostromečské a Bukové ulici. Radnice chce v příštích letech dát na opravy paneláků až 500 milionů korun.

„Jedná se o první etapu projektu revitalizace žižkovských panelových domů, která řeší neblahé architektonické dědictví minulosti a má zkultivovat prostředí Žižkova,“ řekl před časem místostarosta Ivan Holeček. „Rekonstruovat se budou panelové domy stáří ̈pětatřiceti až čtyřiceti let, na kterých byla dosud prováděna pouze běžná údržba,“ doplnil. Dělníci vymění okna, opraví střechy, lodžie a dvory a zateplí pláště budov.

Městská část Praha 3 v minulosti proslula nákladnými přestavbami paneláků za stovky milionů. Plánované opravy ale podle radních nebudou nyní tak pompézní, jak tomu bylo dříve.

V roce 2013 nechala radnice zpracovat architektonické studie a poté zahájila projekční práce. Po vydání stavebního povolení zahájí výběrová řízení. Podle vedení městské části se rekonstrukce dotkne obyvatel pouze sníženým komfortem, stěhování nebude nutné.

Za rekonstrukci paneláku padlo i trestní oznámení

Společnost Správa majetkového portfolia Praha 3, kterou zřizuje radnice, kvůli nákladné přestavbě panelového domu v Lupáčově ulici v minulosti podala trestní oznámení. Městská část podle něj zaplatila za některé práce dvakrát, za další naopak zaplatila, aniž byly provedeny. Přišla až od 150 milionů korun. Náklady na rekonstrukci domu v Lupáčově ulici zatím nikdo nezveřejnil. Údajně se pohybují až kolem 700 milionů korun.

Panelové domy na Žižkově vyrostly po rozsáhlé asanaci původní historické zástavby na přelomu 70. a 80. let minulého století. Bourání nakonec zastavily protesty odborníků. I tak ze Žižkova v té době zmizely celé ulice domů.

Komentáře

zpět na článek