metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Laserový hlídač železničního přejezdu. | foto: Automatizace železniční dopravy PrahaMetro.cz

Lasery pohlídají železniční přejezdy. Testovat je budou u Prahy

  13:26
Na železničních přejezdech se už brzy objeví zcela noví laseroví strážci. Dráhy pomocí nich chtějí zabránit nehodám. První zkušebně umístí během několika týdnů.

Chytrý laser by měl na železničním přejezdu chránit neukázněné řidiče. „Zařízení sleduje přesně vymezenou plochu podobně jako radar. Jakmile zjistí, že se auto nachází na přejezdu, předá informaci zabezpečovacímu systému, který dá vlaku takzvaný generální stop, takže ho zastaví,“ popisuje systém generální ředitel podniku Automatizace železniční dopravy Praha Zdeněk Chrdle. Laser dokáže rozeznat zvíře od auta a varovný signál vyšle, jen když na přejezd vjede větší objekt, tedy vozidlo.

Laserový bodyguard

Zařízení prodlouží čekání u závor.

  • Odborníci odhadují, že pokud má být zařízení účinné, musí se prodloužit čekací doba na přejezdu o zhruba 40 procent.
  • Pro představu: u přejezdu, kde dnes auta stojí 60 vteřin,se bude čekat o 24 vteřin déle.

„Pravděpodobně je nainstalujeme někde poblíž Prahy, abychom je mohli pravidelně kontrolovat,“ uvedl k novince mluvčí Automatizace železniční dopravy Praha Jiří Dlabaja.

Větší bezpečí řidičů ale nebude zadarmo, systém zpomalí provoz. Musí se totiž prodloužit dobu, kdy budou závory dole. „Je nutné prodloužit zábrzdnou vzdálenost, aby byl vlak od chvíle rozpoznání překážky schopen ještě zastavit před přejezdem,“ poznamenal Dlabaja.

Většinu loňských tragédií na železničních přejezdech způsobila lidská chyba. V Česku se loni událo 164 střetů s vlakem, při nichž zahynulo 32 lidí. Nejtragičtější byla červencová nehoda ve Studénce. Polský kamion tehdy ignoroval světla a uvízl mezi závorami, kde do něj narazilo pendolino. Při nehodě zemřeli tři cestující a sedmnáct se zranilo.

Komentáře

zpět na článek